PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=4585}

Cienie i mgła

Shadows and Fog
7,0 5 030
ocen
7,0 10 1 5030
6,9 9
ocen krytyków
Cienie i mgła
powrót do forum filmu Cienie i mgła

Blady cień...

ocenił(a) film na 6

Rewelacyjny pomysł i wizualizacja, marny efekt finalny...

Woody tchnął tu ducha ekspresjonizmu, zbudował zakręcone ulice spowite mgłą, zapętlił widza w labirynt męczący dusznym powietrzem i smrodem postępującej zgnilizny wykreowanej przez społeczeństwo wijące się w klaustrofobii, a następnie urządził znany wszystkim, spektakl neurotyzmu do spółki z męsko – damskimi oddziaływaniami.

Niestety Allen nie potrafił pohamować swego stereotypowego zapędu, w wyniku czego wyszła mu piękna wydmuszka – wymuskana pod względem wizualnym perełka, ale zdychająca dzięki oparom typowego allenowskiego absurdu.

Niemniej piękna estetyka i zalążek filozoficznych treści o poszukiwaniu Boga i duszy (lepiej to Allenowi wyszło w świetnych „Zbrodniach i wykroczeniach”) nie pozwala mi zjechać tego filmu. Bo miałka zawartość opakowanie ma piękne...

Moja ocena - 6/10

ocenił(a) film na 7
Grifter

Nie dostrzegłem ducha ekspresjonizmu. Chyba że chodzi Ci o całe 4 sekundy na początku, z tym zegarem...

A ten zalążek o filozofi i poszukiwaniu Boga... Jest zbyt mały, by o nim wspominac niestety.

Zabawa tym niemniej świetna, głównie dzięki Kafkowemu Allenowi, błąkającym się po uliczkach, nieznającego planu...;-) A i zdjęcia mistrza Di Palmy zachwycają.

ocenił(a) film na 6
_Garret_Reza_

Zdjęcia fantastyczne i głównie dla nich warto zobaczyć ten film.

ocenił(a) film na 8
_Garret_Reza_

Ekspresjonizm niemiecki objawiał się:
- Przerysowaną mroczną scenografią
- Przesyceniem światłem planów
- Użyciem w scenografii krzywizn i załamań perspektywy
- Tematyką kryminalną, fantasy lub irracjonalną groteską

Mylisz ekspresjonizm z symbolizmem. Oba nurty są doskonale oddane w tym filmie. A scena z chowaniem się w lustrze - jest bezpośrednim nawiązaniem do klasyki niemieckiego kina ekspresjonistycznego.

ocenił(a) film na 7
kj85

Tak, racja. Ostatnio widziałem ten film kolejny raz i dostrzegłem więcej. :)

ocenił(a) film na 8
_Garret_Reza_

Otóż to, Ten kafkowy Allen to mnie przemówił.

użytkownik usunięty
Grifter

Muzyka rewelacyjna.

Grifter

Wybacz ale mało kogo obchodzi twoja ocena. ty, z tym swoim wulgaryzmem, politykierstwem i językiem nienawiści nie nadajesz się na krytyka.

ocenił(a) film na 7
Shadow_dawnego_ggggggg

Indiana Jones i Świątynia Griftera?

_Garret_Reza_

Nie, High Plains Grifter (1973) z Clintem Eastwoodem.

ocenił(a) film na 7
Shadow_dawnego_ggggggg

Akurat odnosiłem się do archeologicznego odkopywania tematów :) Ale możemy iść dalej: Grifter (2007) reż. Uwe Boll :)

_Garret_Reza_

Niektóre skojarzenia nie są dla mnie zbyt czytelne. Czyli aluzje akurat nieczytelne. Ale dzięki za wyjaśnienie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones