PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=33153}

Cyd

El Cid
7,1 1 704
oceny
7,1 10 1 1704
Cyd
powrót do forum filmu Cyd

Nie jestem zachwycony

ocenił(a) film na 5

Przede wszystkim historia filmowego Cyda mija się z prawdą historyczną i literackimi pierwowzorami (Pieśń o Cydzie). Rozumiem, że zmiany zostały dokonane na rzecz filmu, ale nie zmienia to faktu, że mnie zirytowały. Film momentami się dłuży i odbiega poziomem od ówczesnych superprodukcji historycznych ("Ben Hur", "Spartakus", "Kleopatra", "Lawrence z Arabii"). Mimo dobrej realizacji scen batalistycznych (te akurat mogą robić wrażenie) i dobrego aktorstwa pojawiają się aspekty realizacyjne do których można się przyczepić. Bardzo słabo wypadają przede wszystkim pojedynki. Widać, że aktorzy niezbyt dobrze obchodzą się z bronią, brakuje im wprawy. Można się również przyczepić do uzbrojenia, które wygląda jakby pochodziło z XIV wieku (akcja filmu toczy się w XI).

Wracając jednak do fabuły to przyczepię się również do postaci Cyda, która została całkowicie wyidealizowana. Oczywiście taki był zamiar twórców, ale sądzę, że przesadzili z tym ukazywaniem go niczym Chrystusa. Nie podoba mi się również wykreowanie postaci Sancha i Alfonsa, którzy w rzeczywistości nie byli takimi złymi władcami.

Reasumując film dość przeciętny, którego największą wartością są efekty wizualne, które mimo wszystko kryją się przy chociażby rok starszym "Lawrence z Arabii". Ocena 5/10

ocenił(a) film na 9
ct23

Trzeba jednak mieć na uwadze ze jest to produkcja rozrywkowa a nie dokument historyczny, podobnie było z królestwem niebieskim, również wiele wątków całkowicie mijało się z historią (choćby pasowanie całego motłochu Jerozolimy na rycerzy) a mimo to film robił wrażenie zwłaszcza wersja reżyserska. Co do uzbrojenia to nie czarujmy się w żadnym filmie z tamtych czasów nie zwracano na to szczególnej uwagi. Porównaj sobie uzbrojenie Rzymian np. z filmu Ben Hur czy Kleopatra (świecące na złoto zbroje i hełmami pełnymi kolorowych piór) a następnie z filmu Gladiator, gdzie uzbrojenie Rzymian było najbliższe temu jakie miało miejsce 1800 lat temu.
Kiedyś w polskiej telewizji oglądałem amerykański film też z lat 50-tych o powstaniu na Ukrainie w XVII wieku. Niestety nie pamiętam tytułu tego filmu. Kozaków jeszcze jakoś tam ucharakteryzowali, ale gdy zobaczyłem polską husarie to buchłem śmiechem.
Obecnie w filmach ta takie rzeczy zwraca się większą uwagę, a nad odtworzeniem rzeczywistych kostiumów pracuje zazwyczaj sztab ludzi.
Pojedynki w tego typu filmach nigdy nie robiły wrażenia, zazwyczaj jest to chrzęst blachy, z którego są wykonane miecze i niepozornie poruszający się statyści. Przełom nastąpił tak naprawdę w braveheart gdzie ukazano krwawą rzeczywistość na polu bitew.
Praktycznie wszystkie wady, które tu wymieniłeś dotyczą nie tylko Cyda lecz również Kleopatry, Ben Hura i innych filmów z lat 50-tych i 60-tych.
Pozdrawiam

ocenił(a) film na 8
culukas

Culukasie ten film o kozakach nazywa się Taras Bulba. Też go oglądałem i jak zobaczyłem husarię to nie wiedziałem czy śmiać się czy płakać. Jak w ogóle można było tak zrobić najpiękniejszą i najgroźniejszą jazdę świata. Tak samo nie podobał mi się film z tego samego okresu pt. 300 Spartan. Ten film to dopiero był niehistoryczny. Spartanie używający łuków mnie dobili. A tobie Druzusie powiem to samo co Culukas - każdy film historyczny z lat 60-tych i 70-tych wcale nie był historyczny. Tego samego można było się spodziewać po Cydzie.
Za to komedie z tych lat są bardzo śmieszne.

doliwaq

''każdy film historyczny z lat 60-tych i 70-tych wcale nie był historyczny''

70? W latach 70. tego typu filmów już nie kręcono. Ich epoka przypada na 1950-65. W latach 70. starano się kręvcić filmy bardziej realistycznie niż patetycznie. Mówię o trendzie, bo wiadomo, że i dziś są słabe i dobre historycznie filmy.

ocenił(a) film na 8
KLAssurbanipal

najwyraźniej literówka, nie wiem dlaczego napisałem lata 70

ct23

Pospisuję się pod opinią ct23 i culukas. Jak najbardzie film rozrywkowy w ówczesnym tego słowa znaczeniu. Z historii są wzięci bohaterowie, wydarzenia, miejsca, natomiast kostiumy, sceny batalistyczne ;),taktyka, itp. to już inwencja twórców-scenarzystów hollywoodzkich, rężysera, itd. w tamtym okresie nastąpił boom na wielkie epickie historie ku uciesze widzów i fanów wielkich gwiazd.Reszta była nieistotna("Kleopatra":), poza paroma wyjątkami(patrz "Lawrence z Arabii") Pozdrawiam

ct23

Dłuży się??? Fabułą rozwija się w szybkim tempie, ani przez sekundę się nie nudziłem oglądając ten film natomiast Spartakusa obejrzałem do końca resztkami sił bo tam fabuła rozwijała się w ślimaczym tempie.

ocenił(a) film na 5
ct23

Zgadzam się zwłaszcza co do sposobu w jaki została ukazana postać Cyda, który był strasznie dziecinny i naiwny, bo nie ma ludzi krystalicznie czystych, chyba że w bajkach. Tak więc dostaliśmy film o tematyce historycznej z fabułą dla przedszkolaków.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones