PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=322665}

Człowiek z Ziemi

The Man from Earth
7,2 22 930
ocen
7,2 10 1 22930
Człowiek z Ziemi
powrót do forum filmu Człowiek z Ziemi

Człowiek z Ziemi

ocenił(a) film na 10

Polecam film z całego serca i żołądka. Traktuje o człowieku wystawionym na próbę większą niż ktokolwiek inny. Wyobraź sobie sytuację, w której w wieku 40 lat stwierdzasz, że od 10 lat się nie postarzałeś. Wyobraź sobie sytuację, w której powtarzasz to sobie co 10 lat, aż w końcu tych lat mija 100 i uświadamiasz sobie, że faktycznie przestałeś się starzeć. Potem pomnóż te 100 lat razy 140.
http://smaczneogladanie.blogspot.com/

radoslav345

Nie ma opcji aby taki człowiek nie zwariował wcześniej czy później.

ocenił(a) film na 8
radoslav345

W sumie widać było, że towarzyszy mu pewien smutek, przygnębienie. Nie dziwne, skoro po 10 latach znajomości musi na zawsze pożegnać swoich przyjaciół, pogrzebać swój dom.

OmniModo

Może ten "smutek, przygnębienie" to już po prostu takie... wykastrowanie z emocji. Już się poddał, jego organizm nie angażuje się w emocje bo wie, że nie ma sensu. Już został taką pustą skorupą.
Tak jak niektórzy ledwie po paru razach rozczarowania się związkami z kobietami przestają wierzyć w miłość i już stają się tylko zwierzętami od kopulacji...A ten musiał przechodzić przez TYSIĄCE 'zerwań więzi' z ludźmi. Mogło do niego dojść, że to nie ma sensu w jego przypadku.
I stąd zostaje mu tylko bycie "zwierzęciem żyjącym chwilą".

ocenił(a) film na 8
rhotax

Dobrze to ująłeś.

użytkownik usunięty
rhotax

Trochę to chyba za bardzo uprościłeś. Owszem, zapewne przestał wierzyć w miłość, czy raczej w sposób nieuchronny odkrył czym jest to, co ludzie nazywają miłością, czyli nieco bardziej wysublimowaną formę egoizmu czczoną jako rzekomy altruizm.

Nie jest natomiast prawdą, że "odkrycie" tego faktu sprowadza człowieka do statusu "zwierzęcia od kopulacji", bo w takim rozumowaniu kryje się błędne założenie, że jeżeli do "zwierzęcia od kopulacji" dodamy fałszywe - oparte na wierze - przekonanie na temat własnej natury, to natura ta się zmienia.
Człowiek jest istotą do cna zakłamaną i tkwi w hipokryzji. Unikanie tej konkluzji nie skutkuje niczym dobrym, a wręcz przeciwnie, odwraca uwagę od fundamentalnych kwestii nie pozwalając się nam z nimi zmierzyć.

Gdyby rzeczywiście żył tyle tysięcy lat, to zapewne przez ich pierwsze dziesięć tysięcy zrozumiał by też, że gatunek ludzki nie jest zainteresowany żadną zmianą, a więc raczej nie wcielał by się w nauczyciela duchowego rozumiejąc bezskuteczność takich zabiegów.

Oglądałem ten film wiele lat temu i wtedy zrobił na mnie duże wrażenie. Powtórzyłem go kilka dni temu i zdecydowanie nie było to już to samo, ponieważ kwestie, które kiedyś odbierałem jako fundamentalne, dzisiaj jawią mi się już jako całkowicie wtórne i pozorne, a daleko mi do "przebiegu" głównego bohatera ;-)

radoslav345

głupie gadanie nie udawajcie filozofów. nasze myślenie i charakter zawsze definiuje to że nasze życie przemija. co by się stało z ludzką psychiką po 14 wiekach życia to tylko gdybanie pozbawione sensu. każdy może powiedzieć co mu ślina na język przyniesie i nikt nie może powiedzieć że nie ma ani trochę racji bo jak to sprawdzić. ja bym tylko sugerował spojrzeć na to w prostszy sposób niż dorabiać całą nową ideologię. jeżeli wiadomo że coś nie ma sensu to po co to zaczynać. ktoś kto broni się przed cierpieniem nie chcąc się angażować w znajomości nie musi być od razu nieczułym samolubem który stwierdził że uczucia są złe więc się ich pozbył.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones