PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=32442}
7,9 13 424
oceny
7,9 10 1 13424
7,4 16
ocen krytyków
Człowiek z blizną
powrót do forum filmu Człowiek z blizną

Przede wszystkim za samą fabułę - oryginalną. Choć film De Palmy również mi się podobał, to jednak z małymi i oczywistymi raczej zmianami, związanymi z problematyką narkotykową oraz obyczajami, kopiował tamten z 1932.
To, co mnie w nim uderzyło, to niesłychane wyczucie reżysera co do tzw. pamiętnych momentów. Pamiętamy więc monetę Guino, śmierć w kręgielni nie pokazaną wprost, lecz poprzez przewrót ostatniej kręgli, egzekucję na konkurencji pokazaną na zasadzie teatru cieni, no i pierwsze zabójstwo, podobnie + cyniczny gwizd.
Nie wiem też, czy zwróciliście uwagę na powtarzający się motyw białego krzyża - na początku filmu, po pierwszej śmierci gangstera jest mowa o tym, żeby na pogrzeb przynieść mu wiązankę w kształcie krzyża, zrobioną z białych goździków, potem widujemy ów krzyż na ścianie i nie tylko; znakomity pomysł. No i cenzura przepuściła sporo erotycznych aluzji.
Doskonały film i pozbawiony wad niektórych filmów z tamtych czasów, np. dłużyzn czy niezamierzonego komizmu. Również dialogi są świetnie napisane, żywym i ciętym językiem.
Paul Muni w roli dość prymitywnego, jednak emanującego męskim urokiem gangsta - doskonały, reszta również. Jeden z klasyków, które sienie starzeją.

użytkownik usunięty

Nie tylko białego krzyża, również czarnego i wielokolorowego, nie tyle nawet krzyża, co iksa. Te nawiązują oczywiście do blizny tytułowego bohatera.
Nie wiem, czy udało mi się wychwycić wszystkie, ale dopatrzyłem się m.in.:
- scena otwierająca - tabliczki z nazwami ulic pod lampą tworzą iks, czyli niejako mamy do czynienia z wizualnym powtórzeniem słownego tytułu
- biały krzyż z lilii, o którym wspomniałaś
- zabójstwo w szpitalu - deski w kształcie iksa w oknie
- zabójstwo mężczyzny wyrzuconego z samochodu i zastrzelonego - skrzyżowanie cieni lamp
- ostrzelanie samochodu przez ludzi z drugiego samochodu - iks na budynkach
- scena zabójstwa siedmiu cieni - siedem (!) iksów pod dachem
- gangster oglądający siedem ciał w towarzystwie policji - świetlny x na jednym z ciał
- gangster ukrywający się z dwoma pomagierami i odwiedzający ich dziennikarz - światła na ścianie układają się w x
- zabójstwo w kręgielni - gangster wypisuje znak iksa na karcie do gry
Ufff... Były jeszcze jakieś, ale nie wszystkie pamiętam.
Podejrzewam, że iksik przewija się przy każdym zabójstwie, ale w kilku scenach nie udało mi się go wypatrzyć.

Swoją drogą - świetne rozwiązanie.

ocenił(a) film na 5

E tam, niech sobie wstawiają i protestancki krzyż, jak tak naprawdę to detal. Mnie zawiodła właśnie fabuła. Prostacka, pełna dziur logicznych i naciągana. Morderstwo w szpitalu, to po prostu jakaś parodia. No i te elementy komediowe. Zamach na Tony'ego w restauracji i rozmowa jego sekretarza to przecież zupełnie tu nie pasują. Powinno się tu dodać do gatunków "komedię". Serio, co jest dobrą ironią to, że dzisiaj film robi największe wrażenie pod względem technicznym. Scena pościgu jest interesująca, montaż całkiem dynamiczny, niektóre ujęcia jak chociażby to pierwsze bardzo pomysłowe. Niestety, jeśli chodzi o historię to wszystko wyłożone jak kawa na ławę, prostoliniowość plus wady, które już na początku postu wymieniłem. Gatunek filmu gangsterskiego baaardzo ewoluował, tak że współcześnie ten obraz już tylko w ramach ciekawostki można obejrzeć.

Roy_v_beck

trafiłeś w 10-tke .to prawda ,ten film to w ramach ciekawostki można oglądnać.obraz ten niesamowicie posiwiał i pomarszczył się.daleko mu do Białego żaru ,czy też brudnych Aniołów,które do dziś robią wrażenie.osoby ,którye bardziej cenią scarface z 1932 mają chyba ze sto lat i fajnie ,że potrafią korzystać z internetu-to jest budujące (muszę powiedzieć o Nich mojej babce,która nie potrafi a ma zaledwie 81 lat...

Roy_v_beck

Wiem, że odkopuję wątek sprzed lat, ale powinieneś zwrócić uwagę na to, że w tamtych latach ciężko było zrobić film gangsterski, głównie przez to, że kina bały się kontrowersji jak ognia. Dlatego właśnie te postacie były tak komiczne. Chodziło o to aby ośmieszyć (przynajmniej pozornie) mafiozów, którzy stanowili dość spory problem dla społeczeństwa w czasach prohibicji.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones