PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=526137}

Czarny łabędź

Black Swan
7,7 366 894
oceny
7,7 10 1 366894
6,4 37
ocen krytyków
Czarny łabędź
powrót do forum filmu Czarny łabędź

Urzekł mnie ten film.
Po pierwsze : Oprawą muzyczną. Przy tych dźwiękach moje bębenki zamieniły się biegunami, ciało przeszedł dreszcz o sile 8 w skali Richtera, a gęsia skórka przebiła ubranie. Tak Clint Mansell jedzie na bitach Czajkowskiego :)
Po drugie: Realizacją i kompozycją. W filmie w wyraźny sposób piękno przeplata się z brzydotą. Mrok pochłania niewinność. Wewnętrzna destrukcja przeczy talentowi i delikatności baleriny. Ohydna choroba dotyka tę śliczną tancerkę. Jej chęć osiągnięcia perfekcji prowadzi do samo-oszpecenia. Niezadbana i niespełniona matka koliduje z będącą u progu (a zarazem szczytu) sławy córką. Ogromna szkoła i zjawiskowy amfiteatr kłóci się ze skromnym mieszkaniem baleriny. Szarość i trud treningów kontrastuje z wyniosłością spektaklu..
Po trzecie: Poziomem aktorstwa i zaangażowania. Portman niesamowicie oddaje się roli. Przez rok trenowała balet i schudła aby zagrać łabędzia, a przez kolejny rok przebywała na planie łamiąc sobie żebra i nabawiając się wstrząśnienia mózgu. Zapatruje to na kpinę losu. Może dzięki nagraniom spoza planu zdjęciowego udałoby się zrealizować drugą część Black Swan? Podziękuję za to, co zobaczyłam na ekranie i mam nadzieję,że kryje się za tym rozsądek i zdolności, nie nieludzkie katusze.
Po czwarte: Świetnie przedstawioną relacją z apodyktyczną, nieszczęśliwą matką, która z chęcią zamknęłaby swoja córkę w pokoju pełnym pluszowych misi. Jednak ich wzajemny stosunek nie dominuje w filmie,ale jest doskonałym uzupełnieniem postaci.

Ale to, co najbardziej urzekło mnie w filmie to sposób przedstawienia choroby. Mnogość metafor i niedopowiedzianych scen. Anoreksja to strasznie wyniszczająca przypadłość. Tancerka cierpi również na bulimię, co dodatkowo obciąża jej organizm. Fizycznie i psychicznie. Większość anoreksję zna tylko z telewizji i kolorowych pism jako modny kaprys gwiazd objawiający się jedynie kościstą budową i obwisłą skórą. Natomiast przebieg choroby jest bardziej złożony a scenarzyści wykorzystali wiele syndromów aby stworzyć postać Niny i pokazać transformację baleriny w łabędzia.

W jednej ze scen, ramiona baletnicy obrastają ptasim pierzem- w rzeczywistości u chorych na anoreksję skóra pokrywa się delikatnym meszkiem. To forma obrony organizmu przed utratą ciepła z powodu braku tłuszczu. Profesjonalna nazwa to lanugo.

Oprócz typowych dolegliwości : zmęczenia, bólów i zawrotów głowy, omdleń u pacjentów można zaobserwować łuszczenie się i suchość skóry , dlatego Nina tak zawzięcie drapała się po plecach. Okaleczone miejsce przypominało wyglądem skórę ptaka, a jej bladość również nie była przypadkowa.
Oczy tancerki w scenach wściekłości są wyraźnie czerwone, zupełnie jak u bulimików, którzy mają uszkodzone naczynka krwionośne w oczach. Krwisty wzrok baleriny sprawia,że wygląda na opętaną rządzą perfekcji, nieludzką istotę.

Aż wreszcie przechodzimy do uzależnienia od leków, poczucia beznadziejności, drażliwości, depresji, dezorientacji, bezsenności,a w konsekwencji halucynacji i obłąkania. To wszystko dopadło balerinę i nakreśliło fabułę Black Swan.
Widziałam również wiele bulwersujących wypowiedzi; W jaki sposób bohaterka mogła odegrać finałowy taniec z raną w brzuchu? Być może adrenalina, być może zawziętość, być może halucynacja, a być może pęknięcie przepony, co jest skrajną konsekwencją bulimii. Krwotok byłby wówczas wewnętrzny, ale filmowa fikcja pozostawia duże pole do popisu.
Prześledzenie etapów choroby posłużyło za fundament Black Swan'a. Dzięki znajomości objawów anoreksji i bulimii wykreowano postać głównej bohaterki i ukazano zarówno jej psychiczną i fizyczną metamorfozę. Mam nadzieję,że inni też zwrócili uwagę na to, jak choroba wplata się w postać Niny oraz jak steruje jej ciałem i umysłem.

użytkownik usunięty
pinkhood

Ty tak serio sądzisz, że ten film jest o anoreksji? :o

ocenił(a) film na 7

Hahaha,sam nie mogę uwierzyć ale on chyba serio tak myśli xD

ocenił(a) film na 9

ŁAŁ zastanawia mnie jak wpaść na taki pomysł że film jest o czymś takim xD no ale w sumie cała teria świetnie dopracowana :)

Ja raczej Tobie sie dziwie, ze tego nie dostrzegasz, zwlaszcza jak juz ktos Ci to wylozyl "lopatologicznie". Film jest o chorobie psychicznej, anoreksja i bulimia sa jak najbardziej chorobami psychicznymi. pozwole sobie zapytac: Oczym wedlug Ciebie jest ten film?

ocenił(a) film na 8
Vam

Jednokrotne zwymiotowanie w momencie wielkiego stresu i zbyt szczupła figura związana z zawodem baletnicy to nie anoreksja i bulimia (chociaż oczywiście wiele baletnic na nią cierpi). To bardziej film o paranoi, schizofrenii, urojeniach. Ciężko powiedzieć, ponieważ nie jestem psychiatrą, ale z pewnością nie jest on o zaburzeniach odżywiania. Twój wątek to zdecydowanie nadinterpretacja.

ocenił(a) film na 9
melanka_kicanka

też tak myślę

ocenił(a) film na 8
Vam

Film jest przede wszystkim o schizofrenii, ale nie mozna wykluczyc, ze Nina nie cierpiala takze na anoreksje / bulimie (pare scen z wymiotami, mowa o tym, ze chudnie). Jednak wcale nie musiala miec anoreksji / bulimii, za malo odniesien w filmie i ten watek nie zostal pociagniety. Wymiotowac mogla rowniez z nerwow.

ocenił(a) film na 7
pinkhood

A ja się nie zgodzę, może miała zaburzenia odżywiania, ale moim zdaniem to nie one są osia filmu. Drapała się ponieważ zjadały ja nerwy, nie wytrzymywała presji, podnosił jej sie poziom kortyzolu i musiała się drapać - reakcja organizmu na stres, do tego nie trzeba miec zaburzen odzywiania...Moze byc t jeo rowniez jeden z objawów zaburzeń umysłowych... Tutak mamy raczej do czynienia z psychozą maniakalną albo schizofrenią, jak dla mnie dziedziczną, matka była chora i wiedziała że z córka dzieje sie cos zlego...Podejrzewam że po czesci dlatego trzymała ja "pod kloszem", po czesci chciala miec tylko dla siebie, bo nie miala nikogo innego, zostala sama, wszyscy sie od niej odsuneli z powodu zaburzeń jakie sama miała...

ocenił(a) film na 8
ambrose

Matka byla chora na schizofrenie ? Nic na to wg mnie nie wskazywalo. Byla chorobliwie nadopiekuncza, ale to inny rodzaj zaburzen. ;]

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones