The Crucible

plakat - Czarownice z Salem (1996)

opisy filmu

(6)
 • Akcja filmu rozgrywa się u końca XVII w. W osadzie Salem grupa młodych dziewcząt gromadzi się nocą w lesie w tajemnicy przed wszystkimi. Podczas tańca wpadają w głęboki trans, a jedna z nich, Abigail Williams, poprzysięga śmierć żonie swego byłego chlebodawcy, Elizabeth Proctor. Mąż Elizabeth - John - miał z ową dziewczyną romans. Po następnym spotkaniu dziewczynek w lesie zauważa je wielebny Parris. W obawie o swą pozycję wielebny rzuca podejrzenie o czary... W Salem wybucha histeria. Spokój w miasteczku ma odnowić sędzia Danforth.

 • Daniel Day-Lewis, Winona Ryder, Paul Scofield, Joan Allen @CJG 00 Body Franklin:Ekranizacja słynnej sztuki Arthura Millera. Miasteczko Salem, XVII wiek. Grupa miejscowych dziewcząt zbiera się nocą w lesie, gdzie pod wodzą ciemnoskórej niewolnicy Tituby odprawia tajemny obrządek polegający głównie na wykrzykiwaniu imion upragnionych mężczyzn. Szczególnym zapamiętaniem wyróżnia się tu młoda dama imieniem Abigail (Ryder), która uzupełnia konwencjonalne życzenia dodatkową "modlitwą".
  [gazeta.pl]

 • Jest to adaptacja słynnej sztuki Arthura Millera, w której autor opowiada o "polowaniu na czarownice", masowej histerii i oskarżeniach o czary w purytańskiej Ameryce końca XVII wieku. Film został ciepło przyjęty zarówno przez widzów jak i krytyków głównie za sprawą intrygującej fabuły i wartkiej akcji, a także dzięki odtwórcom głównych ról: zdobywcy Oscara za film "Moja lewa stopa" - Danielowi Day-Lewisowi - i dwukrotnie nominowanej do tej nagrody Winonie Ryder (w 1993 r za kreację w "Wieku niewinności" i w 1994 r. za "Małe kobietki").
  Akcja rozgrywa się w 1692 w purytańskim miasteczku Salem (Massachusetts). Grupa młodych dziewcząt gromadzi się nocą w lesie i podczas tańca wpadają w głęboki trans. Wielebny Hale oskarża je o kontakty z diabłem i czary. Gdy dwójka dziewcząt zapada w dziwny sen, w Salem wybucha histeria. Za sprawą przybyłego do miasteczka sędziego Danforha rozpoczyna się prawdziwe, krwawe "polowanie na czarownice".

 • Historia kobiet oskarżonych o czarną magię w purytańskim Salem w Nowej Anglii, pod koniec XVII wieku. John Proctor romansuje z pracującą na jego farmie Abigail. Gdy jego żona, Elizabeth, zaczyna się wszystkiego domyślać, John odprawia dziewczynę. Wkrótce podczas nocnych tańców w lesie kilka dziewcząt wpada w trans, w trakcie którego Abigail życzy śmierci Elizabeth. Gdy następnie dwie spośród kobiet zapadają w letarg, w miasteczku wybucha histeria. Dziewczęta twierdzą, że zostały opętane przez diabła. Rozpoczyna się polowanie na czarownice.

 • Rok 1692, Salem w Massachusetts. John (Daniel Day-Lewis) ma romans z pracująca u niego na farmie Abigail (Winona Ryder). Gdy jego żona, Elizabeth (Joan Allen) domyśla się tego, John odprawia dziewczynę. Podczas nocnych tańców w lesie kilka dziewczyn wpada w letarg, w trakcie którego Abigail życzy śmierci Elizabeth. Świadkiem tego zdarzenia jest duchowny. W Salem wybucha panika. Dziewczęta twierdzą że zostały opanowane przez szatana.

 • Kilkanaście młodych dziewczyn z miasteczka Salem postanawia urządzić w lesie, w nocy zabawę w "czary", które mają sprawić, że wybrani przez nie chłopcy zostaną ich mężami. Przewodniczy im niewolnica Tituba, znająca się na rytuałach plemiennych. Niestety, z pozoru niewinna zabawa zaczyna się wymykać spod kontroli, a nadomiar złego tańczące wokół ogniska dziewczęta nakrywa miejscowy pastor.
  Od tego momentu w Salem zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Mieszkańcy robią się nieufni i zastraszeni. Dziewczyny, aby ratować swoje życie, przyznają się, że służyły szatanowi i miotają oskarżeniami na niewinnych ludzi. Powoli cały proces o czary staje się przykrywką dla załatwiania swoich prywatnych porachunków i eliminowania wrogów. W Salem panuje strach i chaos, coraz więcej osób idzie na stryczek, gdyż nie chcą się przyznawać do czegoś, czego nie zrobiły, a dziewczęta nadal udają swoje opętanie...

opinie i nagrody
multimedia
pozostałe