PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1092}

Czas Apokalipsy

Apocalypse Now
8,2 185 577
ocen
8,2 10 1 185577
9,0 35
ocen krytyków
Czas Apokalipsy
powrót do forum filmu Czas Apokalipsy

Geniusz

ocenił(a) film na 10

Nie jestem wstanie odnaleźć choćby jednej wady tego filmu. Coppolla stworzył 3 godzinny film chociaż słowo film wydaje się zbyt miałkie przy tym geniuszu w którym wszystko co powinno się znaleźć się znalazło. Począwszy od genialnych ról kończąc na zdjęciach. To co zrobił w tym filmie Sheen powinno być pokazywane w każdej szkole filmowej jako przykład stania się postacią. Od pierwszy minut miałem wrażenie, że nie oglądam aktora, ale moim oczom ukazał się kapitan Willard we własnej osobie. Pomijam już szereg genialnych ról takich jak Kurtz, szalony dziennikarz, surfer który kompletnie postradał zmysły, gościa który spala kilkaset osób i delektuje się zapachem napalmu, Karaluch itd. Zdjęcia gdzie znalazły się zarówno ujęcia pięknej, nietkniętej przez człowieka wietnamskiej przyrody, pole bitwy, pokryta mgłą osada w środku dżungli czy przypominającą trip na lsd ataku na most gdzie wszystko mieni się w kolorach ognia, flar i wybuchów. Fabuła gdzie Coppola bierze nas ze sobą na podróż wgłąb ludzkiej duszy pochłoniętej przez zło. Zaczynamy od pijackich wybryków żołnierza po podpułkownika który jest blisko do dotarcia do swojego punktu, broniącą się wioskę gdzie żołnierze pozbawieni wsparcia dowództwa i ciągłemu narażeniu życia stali się kupą mięsa i kości pozbawioną duszy. Kończymy naszą podróż na człowieku który dotarł do kresu swojego humanitaryzmu i przeszedł na drugą stronę stając się kimś w rodzaju Boga wojny chociaż jak pokazuje końcówka gdzieś nadal tliła się w nim iskierka dobrego człowieka która chciała by to wszystko się już skończyło. No i te słowa "groza ... groza" tak jakby Kurtz tuż przed śmiercią pozbył się na chwilę szaleństwa które opętał jego umysł i zrobił to czego chyba najbardziej się bał - osądził swoje czyny czystym umysłem co przeraziło go do cna.

Takie filmy wpędzają mnie w coś na kształt depresji, przestaję widzieć sens w oglądaniu filmów bo czy obejrzę kiedyś jeszcze w swoim życiu coś tak genialnego? 10/10

ocenił(a) film na 10
nowekonto

j.w.

ocenił(a) film na 10
nowekonto

Zgadzam się z Twoją opinią. Film genialny.

ocenił(a) film na 9
nowekonto

Oglądając film, stale nasuwało mi się określenie "mroczny". I to tak mroczny, że aż stający się psychodelicznym obłędem, z każdą chwilą zbliżającym się do najgorszego ludzkiego szaleństwa. Wszystkie "dłużyzny" zostały przemyślane, cała droga z Sajgonu do wioski Kurtza jest stopniowym osuwaniem się w obłęd ludzki spowodowany wojną. Pewne przeżycia powodują nieodwracalne zmiany u ludzi, powodując coś jeszcze gorszego niż zezwierzęcenie - pomieszanie zmysłów oraz brak możliwości normalnego życia po powrocie z wojny. Reżyser stara się uświadomić, jak wojna wpływa na ludzi, choć moim zdaniem jest to film uniwersalny, opisujący zło drzemiące w człowieku, które może się ujawnić pod wpływem odpowiednich przeżyć. Czysty film psychologiczny, ciężki do oglądania, ciężki w odbiorze. Ostrzega przed mroczną stroną nas samych. Dzięki niemu doceniłem wszystkie przejawy dobra, którymi żyjemy i dzięki którym nie osuwamy się stopniowo w obłęd.

ocenił(a) film na 3
nowekonto

A ja ani jednej zalety. Ta produkcja to szmira, film słaby i pozbawiony akcji, zachwyty pochodzą albo od emerytów którzy widzą w nim jakieś dawne emocje albo od tych tzw. znafców od drugich den, którzy chcą pokazać jacy to są wykwintnii a w rzeczywistości pokazują mizerny poziom.

ocenił(a) film na 9
theart

No cóż, do pewnych rzeczy trzeba dorosnąć. Po prostu to nie film dla ciebie, jest zbyt trudny ....

ocenił(a) film na 5
marcin_homa

a moze po prostu jestem szczesliwym czlowiekiem, ktory kompletnie nie rozumie, jak skomplikowana i spowita złem moze byc dusza człowieka; zgadzam sie z opinią wyżej - film dla osob, ktora lubią grzebac w mrocznej części duszy lub po prostu dla weteranów wojennych

ocenił(a) film na 9
theart

@theart polecam zapoznać się z terminem resentymentu.
Ok, to jest artystyczne, wymagające kino które nie do wszystkich trafi i jak najbardziej to rozumiem, ale ubliżanie osobom które doceniły walory tego dzieła jest po prostu żałosne.

ocenił(a) film na 10
theart

Albo jesteś od urodzenia ograniczony umysłowo, albo tylko takiego udajesz. Tak czy owak, twój komentarz to zwykła farsa. Nie dlatego, że nie lubisz tego filmu. Dlatego, że napisałeś totalne banialuki.

theart

W sumie to byłoby nawet dziwne, gdyby komuś, kto "Mortal Kombat" ocenił na 10 :))) "Czas Apokalipsy" się podobał...
I jeszcze te teksty o "akcji" :)))

ocenił(a) film na 8
nowekonto

Coś na kształt bełkotu wyznawczego napisałeś. Młodopolszczyzna żyje.

Krzypur

Za dużo piszecie. Szanuję wywody. Jednak w tym przypadku zgadzam się z wszystkimi. Ten film to proces stwarzania się. A T.S Eliot sumuje Nas wszystkich w głosie Marlona... ...nie znaczy nic nasza mowa.... Obraz genialny. Dzieło skończone. Cytowanie go weszło mi w krew. Czas Apokalipsy jest nad wszystkim. Pozdrawiam

Sebastian_Nowak_321

To oczywiście conradowskie "Jądro ciemności" skrojone do historii wietnamskiej.
Ja szczególnie lubię tekst o prawdziwej wolności - jako wolności od ludzkich opinii.
A nawet od własnych.

ocenił(a) film na 8
nowekonto

Jestem świeżo po seansie ( wersja 3h 16min ) . Zrąbane zakończenie jest sporą wadą tego filmu, gdyby nie ono dałbym 9, tak wyszło tylko 8,5.

ocenił(a) film na 10
nowekonto

Mówisz, że gdyby zrobić ranking filmów Coppoli, to "Czas apokalipsy" byłby na pierwszym miejscu?

Wg Filmwebu jest on w 93% w moim guście. To więcej niż np. "Rozmowa" (81%), "Dracula" (79%), "Zaklinacz deszczu" (76%) i "Nowojorskie opowieści" (63%).
Więcej ma tylko "Ojciec chrzestny II" (94%).
Nie pamiętam, czy i ile miał "Ojciec chrzestny" przed oddaniem przeze mnie głosu na ten film.

A gdyby zrobić ranking filmów o wojnie w Wietnamie, to na którym miejscu umieściłbyś "Czas apokalipsy"? I z jakimi filmami by w nim sąsiadował? "Forrestem Gumpem", "Plutonem", "Byliśmy żołnierzami"?

Jednym z momentów, które najbardziej zapadły mi w pamięć, jest wspomniane przez Ciebie delektowanie się zapachem napalmu przez Kilgore'a. Faktycznie, trzeba mieć mocno skrzywioną psychikę, żeby tak robić i stwierdzić coś takiego. Nasuwa to skojarzenie z atakiem na wioskę Trang Bang (słynne zdjęcie uciekającej bez ubrań 9-latki poparzonej napalmem) i masakrą w My Lai. Pewnie tym był inspirowany ten tekst.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones