PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=4812}
6,9 80 100
ocen
6,9 10 1 80100
6,8 18
ocen krytyków
Cześć Tereska
powrót do forum filmu Cześć Tereska

Pewnie zostanę skrytykowany, ale film uważam za beznadziejny. Przyznaję może go po prostu nie zrozumiałem, mimo to jakoś wcale nie obchodzi mnie los głupich nastolatków. Obiecała jakiemuś cymbałowi, że mu się odda, a potem nagle jej przykro, że ją przeleciał. Edek był pedofilem a mimo to przychodziła do niego, pomimo jego zboczeń. Do tego główna bohaterka przyjaźni się z jedną, ze szkolnych kretynek, która zapieprzyła jej portfel. Gdzie tu sens?

ocenił(a) film na 7
KochamReklamy

No właśnie chodziło o to, przynajmniej według mnie, żeby pokazać jakie to nastolatki bywają głupie ;)

ocenił(a) film na 9
KochamReklamy

"Do tego główna bohaterka przyjaźni się z jedną, ze szkolnych kretynek, która zapieprzyła jej portfel. Gdzie tu sens?"

Może taki, że o skradzionym portfelu przez Renatę, Ola dowiedziała się dopiero na końcu filmu. A przez cały czas uważała ją za najlepszą przyjaciółkę. Rzeczywiście nie zrozumiałeś tego filmu. Według mnie to jest jeden z najlepszych polskich filmów jakie widziałem, pokazuje prawdziwą rzeczywistość.

Andreas786

a ja w ogóle nie rozumiem tego portfelowego zwrotu akcji. przeciez portfel podpieprzyła jeszcze zanim się zaprzyjaźniły. przecież na początku się nawet nie lubiły

ocenił(a) film na 9
mlody969

Najpierw się nie lubiły a potem zaprzyjaźniły. W szatni Ola powiedziała Renacie, że zniknął jej portfel z plecaka a Renata powiedziała że to się często zdarza. Na końcu filmu z Renaty plecaka wypadł portfel Oli. Czyli podsumowując: Renata okłamała Olę i to ona ukradła jej portfel.

Andreas786

tak, ja wiem, ale jakby nie było ta kradzież nastąpiła jeszcze przed zaprzyjaźnieniem się

ocenił(a) film na 9
mlody969

Stary, Ty chyba nie myślisz, że ta Renata ją uprzedziła w stylu "Hej, idę zakosić ci portfel, a potem możemy iść napić się wina jak przyjaciólki". Nie mów mi, że nigdy nie mialeś do czynienia ze zlodziejami albo fałszywymi przyjaciółmi ;) jeżeli tak to zazdroszczę;)

Lokiec_12

ty chyba nie rozumiesz o co mi chodzi. nikt nie mówi że ją uprzedziła. tak, zapieprzyła jej portfel ale to się stało zanim się zaprzyjaźniły więc jak dla mnie to nie była żadna zdrada przyjaciółki. bo jeżeli ja puknę panienkę na imprezie a potem zwiążę się z jakąs laską to znaczy że ją zdradziłem??

mlody969

Zdradą jest to, że kiedy już się zakumplowały to jej nie powiedziała, że to jej sprawka i nie próbowała tego jakoś zrekompensować. Czym dała dowód, że jest zwykłą chytrą i chciwą mendą, a nie żadną przyjaciółką, za jaką brała ją Tereska.
To jest aż tak trudno zrozumieć?
Gdyby się okazało, że najlepszy (jak sądzisz) i jedyny kumpel obrobił cię w podobnych okolicznościach z kasy, to co mu powiesz: nie ma sprawy, wtedy jeszcze nie byliśmy kumplami, chodźmy na piwo?...

ocenił(a) film na 8
KochamReklamy

Byłabym ostrożna z nazywaniem Edka pedofilem. Przecież seksualnie zainteresował się Tereską, kiedy była już w szkole średniej, czyli prawnie nie była już uznawana za dziecko, jak to się mówi: "prokurator jej w majtkach nie siedział".

ocenił(a) film na 2
Nikki_9

Może rzeczywiście macie rację. Postaram się jeszcze raz obejrzeć ten film dokładniej i go przemyśleć. Mimo to Edek wielokrotnie wychodził z dziwnymi propozycjami w stosunku do Teresy co świadczy o jego zboczeniu. Nie wiem czy prokurator jej w majtkach siedział czy nie, należy pamiętać, że Tereska będąc w szkole średniej ma zaledwie piętnaście lat, jest jeszcze młodą dziewczynką która powinna bawić się z koleżankami,a o alkoholu macankach i fajkach powinna zapomnieć. Tyle w temacie. Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 8
KochamReklamy

Wiemy, że piętnastolatki nie powinny zajmować się alkoholem, macankami i fajkami. Niestety, ten film przedstawia inną rzeczywistość. Rzeczywistość, gdzie wszystko jest obrócone do góry nogami.

Nikki_9

Może nie prawnie ale to nienormalnie żeby 40 latek podrywał małolate 15 nastoletnia

ocenił(a) film na 9
KochamReklamy

Z tym wyjątkiem, że Renata czerpała korzyści z tej 'przyjaźni' . Tereska została przedstawiona jako naiwna dziewczynka bez osobowości która łatwo dawała sobą manipulować. Nawet jeśli nie chciała - zawsze zgadzała się na wszystko. Renata to wykorzystała

ocenił(a) film na 9
WiktoriaPiskowa

Ale przecież tereska też czerpała z tej przyjaźni korzyści. Renata dawała jej fajki, kupowała coś czasami. "Dzięki" niej nauczyła się żyć w tym środowisku.

KochamReklamy

polecam obejrzeć reportaż o dziewczynie która grała Tereskę ... i powinniście zrozumieć dlaczego Tereska była jak piszecie "głupia"

ocenił(a) film na 3
KochamReklamy

Całkowicie się z tb zgadzam! Moim zdaniem film zrozumiałam. Było w nim wiele momentów, w których się puknęłam w głowie i powiedziałam do sb : Co za idiotka! Było to jej życie, mogła z nim rb co chce. Najbardziej mnie w tym filmie wkurzyło, że najpierw obiecała, że mu się odda, a po tym, jak ją zgwałcił nagle zrb jej się "smutno". Takie rzeczy się powinno przemyśleć itd. Jestem młodsza od niej, mam 14 l. i miałam styczność z fajkami i alkoholem, więc wiem, że czasem trzeba powiedzieć nie. Również mój chłopak mnie namawiał do seksu, ja nie chciałam, on nalegał, więc z nim zerwałam nie bacząc na skutki :) Według mnie Tereska powinna też tak zrb. ;PP

ocenił(a) film na 8
natalka13213

Nie rozumiem, jak mogło cię lub kogokolwiek wkurzyć że nie chciała się oddać choć obiecywała..? Czy nie ma prawa zmienić zdania, co to w ogóle znaczy obiecywać komuś oddać się? Zwyczajnie tak powiedziała nie licząc się z konsekwencjami w końcu miała tylko 15 lat brak doświadczenia z chłopakami, a gwałt jest gwałtem nie ważne co mogła mówić jak się zachowywała i ubrała. To można porównać z tym jak wyzywająco wyglądającą dziewczynę zgwałcono, a sędzia powiedział że sama prowokowała wyglądem tak jakby każda tak wyglądająca dziewczyna wychodząca na ulicę musiałaby liczyć się z gwałtem.
Dziewczyna była bezwolna i jak ktoś tu celnie ocenił bez osobowości, nawet ten chłopak nie podobał się jej choć nie chciała iść do niego to poszła choć wątpię by liczyła się z konsekwencjami.
Niestety Tereska to bezwolna gąska w przeciwieństwie do Ciebie, ale nie każda dziewczyna taka jest, nie znaczy to jednak że nie może w takiej kwestii wycofać się z danego słowa.

ocenił(a) film na 3
sylbow

"tak jakby każda tak wyglądająca dziewczyna wychodząca na ulicę musiałaby liczyć się z gwałtem."
Owszem. Powinna.
Tak jak wchodząc w klubowym szaliku, na osiedle gdzie rządzi "wrogi" klub, powinieneś się liczyć z wpier..olem

Jedno i drugie nie powinno mieć miejsca, ale ma i zaklinanie rzeczywistości nie zmieni tego faktu.

Leszy2

Bzdury. Każdy może się ubierać tak jak chce i nikomu nic do tego. To że niektóre zwierzęta tego nie respektują znaczy jedynie o tym ze te zwierzęta należy odizolować. Poza tym gwałt to najczęściej patologia charakteru, a nie kwestia wielkiego popędu na widok kobiety w skąpym stroju. Gwałcone są kobiety które w ogóle nie ubierają się wyzywająco.

ocenił(a) film na 3
mlody969

O mojej wypowiedzi piszesz bzdury, a w wypowiedzi podnosisz zupełnie inne kwestie, jakbyś nie czytał tego co napisałem. Poobserwuj trochę życie zamiast podpisywać się pod feministyczną propagandą. Będziesz starszy to zrozumiesz, młody.
"Gwałcone są kobiety które w ogóle nie ubierają się wyzywająco" - to wynika z jakichś statystyk?

Leszy2

Ależ oczywiście: http://scholarship.law.duke.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1109&context=djglp

Nie wiem co jest feministycznego w tym, że kobiety mogą chodzić ubrane tak jak chcą. Przecież skąpo ubrane kobiety na ulicy to raczej marzenie faceta, nie feministki

ocenił(a) film na 3
mlody969

Jak sam sobie odpowiedziałeś: "Przecież skąpo ubrane kobiety na ulicy to raczej marzenie faceta", tak, w tym potencjalnego gwałciciela.
Typowy dla feministycznych poglądów brak jakiejkolwiek logiki w rozumowaniu.

Leszy2

Nie, bo dla potencjalnego gwałciciela najbardziej kusząca jest uległość. Czytałeś w ogóle pracę którą ci podałem? Czy jedynie piszesz o tym co ci się wydaje?

Ty chyba myślisz, że gwałciciel to taki ktoś kto jak widzi seksownie ubraną laskę to tak się napali, że nie może się powstrzymać i ją gwałci. Nie, dla gwałciciela atrakcją jest sam akt gwałtu, kontrola nad ofiarą i dominacja. Większość gwałcicieli nawet nie pamięta jak była ubrana ofiara (Rape and sexual assault myths and facts, Utah State University). Seksowny strój może nawet odstraszać potencjalnego gwałciciela, bo kojarzy się z pewnością siebie i śmiałością.

Aby cokolwiek logicznie rozumować najpierw trzeba mieć wiedzę która pozwoli wyciągnąć logiczne wnioski.

Powoływanie się na rzekomy wiek i zrozumienie czegoś w przyszłości to jedynie argumentum ad hominem. Tak swoją drogą nawet nie zadałeś sobie trudu i nie sprawdziłeś kiedy założyłem to konto. Dla ścisłości - w tym roku skończyłem 30 lat.

ocenił(a) film na 3
mlody969

Skończyłeś trzydzieści lat i ciągle myślisz, że jak coś jest napisane to to mądrość jest. Ja żyje dłużej na świecie i nie jedną napisaną głupotę widziałem. Więc zamiast czytać obserwuj, myśl i ucz się od życia.
"Salam Alejkum czarny bracie, ty płyń z nami do Europa. Tam w Niemcy i w Szwecja wszystko za darmo, a kobiety łatwe i ULEGŁE."
"Skąd ty wiedzieć?"
"Zobacz. One wszystkie ubierać się jak dziwki!"

Dziewczyna w bojówkach i wojskowej kurtce w ciemnym parku jest o wiele bezpieczniejsza, niż różowa bimbo w białych kozaczkach. I jeśli ktoś wmawia mi, że jest na odwrót, śmieję się z niego, bo jest idiotą.

Leszy2

No tak, nie ma to jak odrzucić wiedzę naukową na rzecz bliżej niesprecyzowanego "życia". Zamiast wiedzy naukowej proponujesz wiedzę anegdotyczną czyli to co się komuś wydaje, a nie zweryfikowane fakty.

Wcześniej pytałeś o jakieś statystyki. Podałem więc link do literatury naukowej, więc zamiast się z nią zapoznać zacząłeś się wykręcać jakimś "życiem".

Dodam jeszcze, że gdyby ludzie bazowali tylko na tym co sami widzą, a nie na badaniach naukowych to by do dziś sądzili że ziemia jest płaska.

ocenił(a) film na 3
mlody969

Badania naukowe? Na zlecenie organizacji lewicowo-feministycznych? Nie ośmieszaj się.

Pitagoras nie wyczytał nigdzie, że Ziemia jest okrągła, w żadnych 'dziełach naukowych', tylko patrzył uważnie i wyciągał wnioski. Wbrew temu co mówili 'uczeni'.

Leszy2

Zawsze mnie to bawiło. To tak jak różni szarlatani którzy badania "odrzucają" paplaniną o złych korporacjach co to na pewno sfałszowały wyniki, a jedynie oni i ich oświecone autorytety co to nigdy niczego nie udowodnili mają rację. Tak jest i tutaj - badania nie pasują do ideologii to oczywiście muszą być sfałszowane na lewicowo-feministyczną modłę. I to ja się ośmieszam?

Pitagoras akurat kulistości ziemi nie wyniósł z obserwacji tylko z tego że kula była uważana za figurę doskonałą. To Arystoteles dokonał obserwacji.

ocenił(a) film na 3
mlody969

"Tak jest i tutaj - badania nie pasują do ideologii to oczywiście muszą być sfałszowane na lewicowo-feministyczną modłę."

Nie ideologi tylko zwykłej obserwacji życia.
Nie jest to pierwsze lewackie kanciarstwo.

"dla gwałciciela atrakcją jest sam akt gwałtu, kontrola nad ofiarą i dominacja." - nie jest to całkowitą nieprawdą, ale odnosi się jedynie do pewnego typu osobników dokonujących gwałtów, wcale nie najczęstszych. Duża część gwałtów wygląda właśnie w ten sposób, że osobnik widząc prowokacyjnie ubraną kobietę sądzi, że to okazja na łatwy seks.

Leszy2

Obserwacje życia... ile gwałtów widziałeś? Na ile są one reprezentatywne? Źródła poproszę. Pomiędzy osobnikiem który liczy na łatwy seks, a osobnikiem który do tego kobietę zmusi jest spora różnica

ocenił(a) film na 3
mlody969

Anatomia gwałtu, którą opisałeś jest typowa dla klasycznego 'Gwałciciela'. Podobnie jak w przypadku mordercy. Typowy 'Morderca' to typ który czerpie satysfakcje z aktu pozbawiania życia ofiary. Casus Karola Kota, na przykład. Problem polega na tym, że większość morderstw, jak i większość gwałtów popełnianych jest przez zwykłych ludzi. A nie psychopatów.
Ale być może takie właśnie przypadki psychozy maniakalno depresyjnej są ci bliższe. Dwa tygodnie ci zajęło aby mnie zagiąć z tym Pitagorasem...

Pogadaj z policją.
Albo lepiej ja pogadam.

Leszy2

Myślisz, że bywam tu codziennie? Wchodzę przy okazji obejrzenia kolejnego filmu. A że oglądam mało, bo oglądać nie ma co to wchodzę sporadycznie.

Opisałeś przykład seryjnego mordercy, a to co innego niż morderstwo w wyniku zlecenia, porachunków czy napadu. W pierwszym przypadku chodzi o akt mordu, a w innych chodzi po prostu o eliminację osoby która z różnych powodów dla mordercy czy zleceniodawcy jest niewygodna.

Gwałt też bywa stosowany jako zemsta czy coś podobnego, ale wtedy trudno mówić o przypadkowości ofiary.

Badanie które podałem jest dość łatwe do odczytania, ubiór pełni marginalną rolę, a nawet wyzywający może odstraszać gwałcicieli. Jak znasz inne badania to podaj.

ocenił(a) film na 3
mlody969

W czasach politycznej poprawności i wojującego feminizmu trudno o wiarygodne opracowania na tematy związane z seksualnością. Trzeba obserwować życie i czytać między wierszami. Ty jak widzę wolisz posługiwać się cudzym rozumem, a nie własnym.
Duża część morderstw to morderstwa w afekcie, dokonane w chwili wzburzenia lub przez przypadek.
Większość gwałtów nie ma miejsca w parku czy w lesie, ale w domach lub w hotelach. Alkohol, pigułka gwałtu, ..."W dyskotece ruch był jak co dnia..." myślisz, że Magda K to była szara myszka?, "Ona ma taką opinie, że nikt jej nie uwierzy". 95% nie spraw jest w ogóle zgłaszanych, jakie mogą być między innymi przyczyny? Myśl! A nie wierz w pierdoły wymyślone przez feministki.

sylbow

A cóż to znaczy "zmienić zdanie" jeżeli się uprzednio zawarło umowę? To tak jakbym zlecił wykonanie remontu, a po jego wykonaniu stwierdził że jednak rezygnuję i odmówił zapłaty. I cóż to za argument "powiedziała nie licząc się z konsekwencjami"? To jest JEJ SPRAWA że nie przemyślała swoich słów. 15 lat to jest w Polsce wiek dopuszczenia, tzn z osobą 15 letnią można legalnie uprawiać seks co oznacza ze osoba 15 letnia może samodzielnie decydować z kim chce się przespać. Ona przehandlowała ten seks, została wykonana specyficzna usługa w postaci pobicia, a potem nie chciała dotrzymać warunków umowy które sama zaproponowała.

ocenił(a) film na 8
mlody969

Jeśli nie było umowy na piśmie a usługa nie została wykonana to domagać zapłaty możesz przez sąd. Tylko jak udowodnisz za ile i kiedy usługa miała być wykonana? Tu również była umowa ustna, z nieletnią. owszem 15 latki mogą legalnie uprawiać seks ale za obopólna zgodą, a nie przez przemoc. Gwałt jest zawsze gwałtem, jeśli ktoś nie rozumie odmowy to albo to bydle albo gwałciciel, najczęściej jedno i drugie. Zastanawiam się do jakiej grupy należy osoba która nie widzi różnicy pomiędzy transakcje handlową a "prawa do gwałtu" i usprawiedliwienie jego faktu przez wcześniejsze ustalenia.

sylbow

O jakim prawie do gwałtu? Tereska zobowiązała się do czegoś a potem unikała zobowiązania które sama, z własnej woli na siebie wzięła. Gwałt był skutkiem tego unikania.

ocenił(a) film na 8
natalka13213

To nie jest film dla 14-latek. Obejrzyj dziś lub za kilka lat ;)

KochamReklamy

Chyba podstawowym problem negatywnych opinii o tym filmie jest to, że niektórzy (albo większość) wychowuje się w normalnych rodzinach i ma normalnych znajomych. Oczywiście to dobrze, ale ja, oglądając ten film potrafię doskonale wczuć się w bohaterkę i zrozumieć jej postępowanie. Dlaczego była taka chłodna i zdystansowana? Ponieważ życie z ojcem alkoholikiem zmusza do tego, aby wyzbyć się uczuć. Wtedy mniej się cierpi. Teresa szukała zainteresowania gdzieś indziej i znalazła je u Renaty. Dominująca i bardziej przebojowa koleżanka, to idealna kompanka dla zamkniętej w sobie i niepewnej dziewczyny. "Przyjaźń" z Edkiem, to też pewnego rodzaju odskocznia. Mogła też bez konsekwencji zadawać mu ból - możliwe, że to była forma jakiegoś odreagowania. Co do tego chłopaka, to zadawała się z nim pod wpływem Renaty. Z tą niby obietnicą, że się z nim prześpi, to dla mnie od razu to była bujda. Powiedziała tak, żeby poczuć się dla kogoś ważna i żeby sprawdzić, czy rzeczywiście ten koleś przejmie się tym, że jakiś tam facet się do niej dobierał. Chciała, żeby wstawił się za nią, jak mężczyzna za swoją kobietą. A to że się mu za bardzo nie wyrywała, kiedy już dochodziło do gwałtu, to jednak myślę, że ona reprezentowała tak bierną postawę wobec życia, że nie miała nawet siły walczyć z tym chłopakiem. Dla mnie ten film jest do bólu prawdziwy i nie ma tam krzty przerysowania.

ocenił(a) film na 5
Weronekk

Wręcz przeciwnie - negatywne opinie są raczej powodowane tym, że film jest przewidywalna i tematyka jest do bólu oklepana. Obrazów w którym bohaterka ma trudności w rodzinie i próbuje szukać od tego ucieczki jest na pęczki, tak samo każdy raczej miał też z takimi osobami w swoim życiu do czynienia.
Ten film ma raczej cel typowo pod wyzwolenie emocji - smutku i współczucia z powodu tego jak męczy się główna bohaterka, ale nie niesie ze sobą żadnego odkrywczego przesłania.

Weronekk

Ja się nie wychowałam w normalnej rodzinie, a film nadal jest dla mnie zwyczajnie nudny. Bohaterowie to banda idiotów z Tereską na czele.

InuSama

Ok, każdy ma swoje zdanie ;)

Weronekk

Ano, ale powiem szczerze, że myślałam, że będzie lepszy, skoro takie dobre opinie ma ;x

ocenił(a) film na 9
KochamReklamy

Patologie społeczne.
Nieświadomie dziecko/młodzież przyjmuje wzorce rodziców tym samym obracająca się w określonym środowisku tworzy krok po kroku takie same warunki i sytuację jaką miała w domu.

ocenił(a) film na 6
KochamReklamy

To że coś jest nielogiczne nie oznacza, że nie może być prawdziwe.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones