najlepszy film o balecie jaki widzialem!

z tym filmem jest nieco jak z amerykaninem w paryzu (gdzie na dobra sprawe licza sie popisy tanaczne, muzyka i slynna ostatnia scena) - milosny watek to tylko tlo, za to prawdziwy rarytas to ogladanie scen baletu, lacznie z przepiekna wizualnie, plastycznie, choreograficznie scena tytulowego baletu czerwone pantofelki, ktora trwa ponad 15minut. jesli weic ktos sie nastawia na fabularna opowiesc o tancerce, bedzie troche rozczarowany i powie najpewniej, ze film jest nudny, bo to film przede wwszystkim o balecie. kto lubi balet, powinien byc bardzo usatysfakcjonowany.
ogromne brawa dla jacka cardiffa, ktory sfotografowal ten film. rewelacja!

 • A jakie jeszcze filmy widziałeś/-aś z baletem w roli głównej lub chociaż drugoplanowej?
  Mnie po głowie chodzi jedynie Black swan, ale chętnie obejrzałabym coś jeszcze z tym motywem, tylko nie mam pojęcia co, poza Red shoes.

   • O, super! Mam nadzieję, że uda mi się dotrzeć i do tych starszych pozycji, bo wydają się najciekawsze.
    Dzięki za propozycje. Swoją drogą nie spodziewałam się szybkiej odpowiedzi, a tu takie miłe zaskoczenie : ).

    • Fajny jest też Dracula. Pages from the virgin's diary Guya Maddina, czarno-biały niemy film z muzyką Mahlera.
     Co do Red Shoes, to fabuła trochę mi przypomina późniejszy Moulin Rouge. Film jest perełką starego kina, choć razi w nim niekiedy sztuczna gra niektórych aktorów - nie dotyczy to jednak ról pierwszoplanowych, a w szczególności Moiry Shearer. Scena baletowa jest magiczna i choćby dla niej samej warto zobaczyć ten film. Red Shoes nie jest moim zdaniem filmem baletowym, czy o balecie jako takim, lecz przede wszystkim dotyka rozdarcia, które jest udziałem ludzi sztuki ale także wszystkich innych pasjonatów. Praca zawodowa, czy rodzina? Poświęcenie życia osobistego w imię uprawiania swojej pasji, jest bardzo częste w środowiskach twórczych - piszę tu o osobach naprawdę wybitnych.
     Gorącym fanem tego filmu jest Martin Scorsese, którego etatowa montażystka Thelma Schoonmaker prywatnie była żoną Powella. Scorsese był głównym orędownikiem odrestaurowania filmu, którego pokazy w odświeżonej wersji były dużym wydarzeniem kilka lat temu. Red Shoes zajmuje 9 miejsce na liście BFI 100 najlepszych filmów brytyjskich.

     • Ach, dziękuję bardzo : ). Szczerze mówiąc, oglądając fragmenty na youtube, myślałam, że Dracula (...) okaże się starszym filmem, a ma zaledwie 10 lat, miła niespodzianka. Scena baletu jest bardzo przyjemna, odświeżam już kolejny raz.
      Red Shoes jeszcze nie widziałam - nieco zniechęca mnie brak polskich napisów, ale pewnie spróbuję w końcu z angielskimi. Co do fabuły filmu - lubię (melo)dramaty, więc to nie stanowi żadnego problemu. Zresztą Black Swan też nie był filmem stricte o balecie, ale pewnie gdyby nie atmosfera i taneczne sekwencje, nie spodobałby mi się tak bardzo. Ostatnio przeżywam małą fascynację wszystkim co związane z baletem, tak więc największą przyjemność będę pewnie czerpać ze scen związanych z tymże ; ).

Zgłoś nadużycie

Opisz, dlaczego uważasz, że ten wpis nie jest zgodny z regulaminem serwisu:
o