PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=188890}

Dawca pamięci

The Giver
6,6 108 155
ocen
6,6 10 1 108155
4,2 12
ocen krytyków
Dawca pamięci
powrót do forum filmu Dawca pamięci

Dziwne że w świecie kina tak przesiąkniętego lewicowości powstał film będący wielka krytyka tego sposobu myślenia.
Pozornie idealny świat bez religii, emocji, uczuć i związków rodzinnych czyli wszystkiego co stanowi potencjalną podpałkę pod konflikty i spory. Piękna utopia obalona jednym zdaniem głównego bohatera - po co takie życie skoro jesteśmy tylko cieniem ludzi i żyjemy w idealnym świecie w zaprzeczeniu człowieczeństwa.

ocenił(a) film na 1
Wolander

Nie zapominaj (a może nie wiesz), że to film na podstawie powieści i że miał powstać już ponad 20 lat temu. A książka pośrednio gloryfikuje świat obecny, pokazując, jak mimo wszelkiego zła jest jednak pięknie i jak źle by było, gdyby stworzono świat idealny. Przesłanie powieści to "Cieszcie się tym co macie wokół siebie i nie starajcie się nic ulepszać, bo może stać się tak, że będzie gorzej, niż jesteście w stanie sobie to wyobrazić". Ale jeśli nie czytałeś książki i tylko obejrzałeś adaptację i to baaaardzo luźną (o której istnieniu, jak podkreślam, najpewniej nie wiedziałeś), to faktycznie mogłeś odebrać film w ten sposób. Jednakowoż cieszę się, że nie przyrównujesz tego filmu do "Equilibrium" i "Igrzysk śmierci" (co z kolei nie całkiem jasno może świadczyć o tym, że jednak czytałeś powieść).

ocenił(a) film na 8
Shiloh

jedynie słuszne jak u starszyzny

ocenił(a) film na 9
Shiloh

Mam pytanko. Czy film jest adaptacją całej serii czy tylko pierwszej części? Mam zamiar przeczytać, ale trochę zejdzie zanim się zabiorę, a wiedza, że jest tego jeszcze więcej tylko mnie zmotywuje do czytania :D

ocenił(a) film na 1
moi_toi_nous_

Tylko pierwszej powieści z tetralogii.

ocenił(a) film na 8
Wolander

też tak myślę, w świecie gender brakuje kolorów i uczuć bo z nimi życie jest takie piękne!

ocenił(a) film na 4
Wolander

Nie osłabiaj mnie. Gdzie tu lewicowość ?

ocenił(a) film na 7
Wladca_Snow

Czy naprawdę trzeba tłumaczyć rzeczy oczywiste?
Dla lewicy prawda nie istnieje. Wiedza jest uniwersalnym kluczem do szczęścia. Lewica popiera relatywizm moralny i jednocześnie wierzy w jedną słuszną drogę. Religie trzeba zniszczyć bo nie można jej kontrolować. Co zabawne dla wielu fanatyków lewicowości sama doktryna zamienia się w religie, a bohaterowie lewicy stają się bożkami (Lenin, Stalin,Che Guevara). Lewica wierzy że opierając się na przesłankach racjonalnych można zmienić ludzka naturę i przewidzieć dalszy rozwój społeczny (ślepa wiara w postęp). Dlatego społeczeństwo powinno opierać się jedynie na naukowych i racjonalnych podstawach. By to zapewnić decyzyjność zostaje w maksymalnej formie scedowana na państwo by zapewnić ujednolicenie i uregulowanie ludzkiego życia co finalnie doprowadza do masowej centralizacji która kończy się dyktaturą oświeconych którzy wiedza lepiej od mas i każą im żyć według określonego schematu i zapomnieć o indywidualnych potrzebach czy marzeniach. W tym celu lewica niszczy rodzinę jako podstawową jednostkę wspólnoty promując związki partnerskie czy homo (w filmie rodzina to obcy ludzie którzy dostają nie swoje dzieci na wychowanie co ma zapobiegać relacjom uczuciowym), a w miejsce rodziny mamy wspólnotę żyjąca dla ogółu nie zamykająca się w wąsko rozumianym pojęciu klanu (ideał życia w wielkiej komunie). Lewica wyznaje pacyfizm w imię fałszywie rozumianego humanizmu stąd likwiduje wszelkie potencjalne obszary mogące doprowadzać do konfliktu co oznacza walkę z własnością, religią, indywidualizmem.
Dokładnie to wszystko działo się w idealnym utopijnym społeczeństwie w tym filmie

ocenił(a) film na 4
Wolander

Kilka banałów, kilka stwierdzeń nie tyle historycznych ile histerycznych. Ogólne mieszanie pojęć, jak lewica, socjalizm i komunizm. A wszystko to i tak psu w dupę, bo wizja z filmu najbardziej odpowiada sofokracji platońskiej. I ma tyle wspólnego z pojęciem "lewicowość" co kot napłakał. Ja naprawdę rozumiem, że lewicowe ideały są szanownemu obce, ba nawet chyba wrogie, skoro je tak demonizuje. Mi owszem, również nie są bliskie, ale tworzenie mglistej i często błędnej argumentacji tylko, by wskazać jaka to współczesna lewica jest "be" i na siłę dopasowywanie wizji filmowej do własnej tezy jest ciężkostrawne i po prostu nieuczciwe. Ale do meritum - by przypisać "autorstwo" filmowej wizji Platonowi, nie trzeba dużej gimnastyki. Nawet takie kwestia jak dzieci wychowywane z dala od prawdziwej rodziny, by dziecko nie odczuwało więzi rodzinnych - to też sofokracja. Niech szanownego niechęć nie przysłania obiektywizmu. Pozdrawiam :).

Wladca_Snow

pierwsze zdanie to tytuł?

ocenił(a) film na 7
Wolander

"Lewica wierzy że opierając się na przesłankach racjonalnych można zmienić ludzka naturę i przewidzieć dalszy rozwój społeczny (ślepa wiara w postęp). Dlatego społeczeństwo powinno opierać się jedynie na naukowych i racjonalnych podstawach."

Lewica i racjonalizm? Dzie? :D Bredzisz waćpan. :)

ocenił(a) film na 10
Wolander

Wolander - dzięki za diagnozę. Właśnie tak. Aż się dziwię, że Empik, wp i ofeminin to promuje. Przecież to film przeciw eutanazji, przeciw dyktaturze relatywizmu, antylewicowy. Oni chyba kawy rano nie wypili i się pod tym podpisali. To co w tym filmie to wypisz-wymaluj dziś w Europie. Aborcj-eutanazja zabójstwem? gdzie tam - poprawność językowa!!! to tylko "ceremonia zwolnienia poza granice" Ludzi obudźcie się!

ocenił(a) film na 6
Wolander

Myślałem że bezgraniczną wiarę w to co zakodowała w umyśle religia(tak jak The Giver to dość umiejętnie krytykuje, bo przecież to społeczeństwo było zbudowane właściwie jak kult) i dążenie do jednego przepisu na to jak "powinno wyglądać życie" zawsze promowała prawica, ale co ja tam wiem...

ocenił(a) film na 9
nikike

:-) Dobrze powiedziane.

ocenił(a) film na 6
nikike

Dzięki za ten głos rozsądku. To prawica sieje terror ujednolicenia pod groźbą wykluczenia. Lewica to radość z różnic. Ten film jest prolewicowy tak bardzo, jak ja sama.

użytkownik usunięty
Wolander

"Dla lewicy prawda nie istnieje. Wiedza jest uniwersalnym kluczem do szczęścia"

Te dwa zdania są sprzeczne. Jeśli prawda nie istnieje, to nie istnieje również wiedza.

Wolander

"Religie trzeba zniszczyć bo nie można jej kontrolować." dobre a czym są religie jak nie forma kontroli. Wszystkie tego typu błędy logiczne zapewne biorą się z faktu, ze punktem odniesienia jest współczesne chrześcijaństwo (to jest tylko uogólnienie), a nie wszystkie religie i ich ewolucja. Dopełniając pewnego rodzaju eksperyment weź wszystkie poglądy jakie posiadasz związane z religia zrewiduj je ale jako punkt odniesienia weź np. islam. Potwierdzeniem tego co napisałem może być np. szeroko rozumiane prawo które to normuje różne zależności czyli kontroluje. W identyczny sposób działają religie ze swoimi zakazami i nakazami (przykład przykazania). Może się mylę ale sam kościół katolicki ma strukturę hierarchiczną co oznacza ze jednak ktos to wszystko kontroluje. Nie znam wszystkich wyznań na świecie ale mam wrażenie, ze jednak wszystkie nawet te nowopowstałe dążą do tego schematu czyli wczesniej lub później zostaje wyłoniony jakiś lider.
P.s. Może się nie znam ale fanatyczny wyznawca jest osoba, w mojej opinii, mocno kontrolowaną.

ocenił(a) film na 6
Wolander

Dla mnie ten film to nie krytyka lewicowości, wręcz przeciwnie. To że społeczeństwo w filmie odrzuciło religię, nie czyni go lewicowym. Przedstawiona utopia jest ultra konserwatywna: najmniejsza zmiana jest niepożądana, każda inność likwidowana, każdy ma określoną rolę w społeczności (ojciec, matka, dziecko, etc.), wszyscy są jednej nacji i koloru skóry, ludzie są postrzegani przez ich funkcje jak w tradycyjnych społeczeństwach. Ogólnie najwyższa wartością jest utrzymanie istniejącej struktury, obrona wartości, zachowanie status quo, bo ludzie są z natury źli. Główny bohater natomiast jest rebeliantem o "niebezpiecznych" lewicowych poglądach - głosi, że różnorodność jest dobra, nawołuje do zmiany. Dawca dodaje do tego wolność wyboru i odwagę do akceptacji życia takim jakie jest - zmiennym i kolorowym.

Co do racjonalizmu, to zarówno prawica jak i lewica szuka odpowiedzi w rozumie oraz racjonalizuje swoje zbrodnie. Sam film w tym wymiarze mówi raczej o nie popadaniu w skrajność.

ocenił(a) film na 8
svar7alfar

lewicowość głosi, że różnorodność jest dobra???

ocenił(a) film na 6
Kalas66

tolerancja jest jednym z haseł lewicy więc tak :P

ocenił(a) film na 8
Noform

Jakoś nie widać było tej tolerancji np. w Hiszpanii 80lat temu... czy obecnie podczas wdrażania lewackich pomysłów w oświacie np. w Niemczech

ocenił(a) film na 6
Kalas66

to samo można powiedzieć o konserwatystach ;)

ocenił(a) film na 8
Noform

że są tolerncyjni czy, że bronili się przed lewactwem i jego tolerancyjnymi mordami?

ocenił(a) film na 6
Kalas66

że niby lewacy w Hiszpani byli nie tolerancyjni, ale to konserwy tępili pogan oraz utworzyli hiszpańską inkwizycje. ;) Gdyby nie lewica świat stał by w miejscu

ocenił(a) film na 8
Noform

Mówisz o tych poganach którzy składali ofiary z ludzi? Kto był wtedy lewicą? Pamiętaj, że to cywilne sądy wydawały wyroki wg obowiązującego wówczas prawa. Gdzieś na jakimś forum na wysokim poziomie przeczytałem, że inkwizycja miała "miliony ofiar śmiertelnych".
Trzeba mieć na uwadze czasy o których mówimy. Powstawały sekty heretyków które rozbijały kośćiół od środka. Inspirowane i finansowane to było i jest nadal z zewnątrz. Za wikipedią: "Bardziej zdecydowane w tej kwestii były władze świeckie, które traktowały herezję jako przejaw buntu wobec istniejącego porządku społecznego". To nie kościół wykonywał wyroki. Których przez 600lat było 5000 - 15000. Jak litościwi lewacy doszli do władzy w Hiszpanii (w XX wieku a nie w średniowieczu kiedy realia były inne) zamordowali z tego co pamiętam ok. 100000 sto tysięcy księży, zakonnic i katolików przez 1-2 lata. Oczywiście jak wkroczył Franko też lewactwo tępił i słusznie. To była samoobrona i pogonienie sowieckich szubrawców, oczywiście tolerancyjnych. Wydaje mi się, że lepeij żeby świat stał w miejscu w XXw i rozwijał się metodą ewolucyjną zamiast "rozwijać się" metodą 2 socjalizmów: narodowego i marksistowskiego.

ocenił(a) film na 6
Kalas66

śmieszy mnie to że dla wielu lewica=socjalizm...
Po za tym isis jest ugrupowaniem konserwatywnym ;)

ocenił(a) film na 8
Noform

Ty wprowadziłeś konserwatyzm do dyskusji.

https://www.youtube.com/watch?v=8WCGQK3RxRU

ocenił(a) film na 3
Kalas66

No tak a ,,sądy Boże'' na ,czarownicach' i palenie na stosie głoszących teorie naukowe myslicieli. Nie tego kościoł nie wymyślił. Podobnie jak wypraw krzyrzowych popieranych przez samego papieża który obiecywał najeżdzającym zbawienie za bezcelowe mordowanie ludzi

ocenił(a) film na 8
Cadavera

Jakich "myślicieli" masz na myśli? Galileusza...? Wyprawy krzyżowe były bezcelowe?? Przez kilka setek lat europa nic nie robiła gdy islamiści najeżdżali tereny chrześcijańskie w rejonie m. śródziemnego i to był błąd, że tak długo nic nie robili a nie, że coś w końcu zrobili.

ocenił(a) film na 6
svar7alfar

Nie tyle odrzuciło religię, co samo stało się religią.

svar7alfar

Wyjątkowo mądry komentarz, zgadzam się w 100%. Nie tyle chodzi o lewicę czy prawicę o co ludzie z miejsca zaczęli się kłócić, tylko o to, że skrajności nie przynoszą nigdy nic dobrego.

Wolander

Biedny jesteś i nie ma już dla ciebie nadziei. Z serca współczuje :'(

ocenił(a) film na 8
Wolander

Zgadzam się z tobą, film jak dla mnie rewelacyjny, pokazuję absurdy do jakich dąży świat, tzn, żeby nie było rasizmu, religii i te spotkania na stadionie jak u Kima, ta utopijna równość, mordowanie niewinnych i niepotrzebnych, czyż to nie sztandarowe postulaty Lewaków? Okazywanie uczuć wprawdzie można uznać za konserwatywne, ale dla mnie film pokazuję do czego prowadzi tzw, polityczna poprawność czyli nieobrażanie nikogo.

ocenił(a) film na 7
Wolander

Oglądałeś Equilibrium? Bardzo dużo ma wspólnego z Dawcą pamięci.

Wolander

Zapomnieli o jednym, o stworzeniu jednej płci - żeby wszyscy byli równi jeszcze bardziej.

ocenił(a) film na 7
Wolander

Jako osoba, której umysł nie został zmącony pseudo filozoficznym bełkotem i ideologicznymi wypocinami patrzę na ten film z zupełnie innej perspektywy i strasznie się z tego faktu cieszę.

Wolander

Wszystkie skrajności są złe, film tylko w prosty sposób pokazuje jedną z nich. Taki sam mógłby powstać o państwie radykalnie religijnym lub sterowanym przez światowe korporacje. Gwarantuję, że byłyby to światy równie groteskowe i straszne co ten.

użytkownik usunięty
Wolander

Natomiast ja cieszę się już tylko czytając tę dyskusję :)) z tego że wreszcie lewactwo bywa potępiane ,że zaczynamy się budzić z tego otępienia socjalno/poprawnego/mutikulti ....itd ,że młodzi częściej mają poglądy prawicowe , cieszę się że ludzkość a zwłaszcza Europa się zmienia - jest we mnie nadzieja !!

ocenił(a) film na 4

A jak świat stanie się cały prawicowy, to dopiero będzie radość! I będzie jak w filmie: uniformizacja jedynie sluszna i dla kazdego, juhu, chwalmu Pana! ;-)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones