PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=228865}
6,3 37 314
ocen
6,3 10 1 37314
4,8 5
ocen krytyków
Dead Silence
powrót do forum filmu Dead Silence

Nie to, żebym jakoś specjalnie przejmowała się średnią na FW, ale naprawdę strasznie zaskoczyła mnie ocena tego filmu, bo 6,6 jak na horror i ponad 13 tysięcy głosów to stosunkowo wysoko.

Dla mnie w tym filmie nie było nic, co zasługiwałoby na chociaż jedną gwiazdkę.

- Idiotyczny scenariusz, tragiczne aktorstwo, beznadziejne efekty.

- Kiedy sięga się po taki motyw przewodni, jak mordercze lalki, trzeba się bardzo postarać, żeby to, co ma straszyć i przerażać, nie śmieszyło i nie wprawiało widza w zażenowanie. Tutaj wyszło całkowicie komicznie i groteskowo. Że nie wspomnę o tym, iż do tego już bardzo oklepanego i wyeksploatowanego motywu dołożono schemat: złego człowieka zabiło całe miasteczko, duch złego człowieka mści się na całym miasteczku do dwudziestego pokolenia. Ach, do tego złowieszczy wierszyk, którym straszy się dzieci (z czymś się to komuś kojarzy?).

- Kompletny brak logiki w działaniach bohaterów, zaczynając od męża w żałobie, który swoje "śledztwo" bez żadnych przesłanek rozpoczął od drewnianej kukiełki, nawet przez myśl mu nie przeszło, że w morderstwie jego żony nie było nic paranormalnego, a jego dalsze poczynania były tylko coraz bardziej idiotyczne; później demoniczna Mary Shaw, która wcześniej uśmiercała całe rodziny za jednym zamachem, a tym razem urządziła całą szopkę, żeby dorwać jednego kolesia; o żenującej parodii gliniarza nawet nie wspomnę.

- Straszenie widza tanimi chwytami na zasadzie: nie ma lalki - jest lalka - łaaa!; puste lustro - duch w lustrze - łaaa!; puste pomieszczenie - trupio blada dłoń - kilkukrotne zbliżenie na trupio bladą dłoń, na wypadek gdyby widz-kretyn jej nie zauważył - łaaa! I oczywiście cały czas musiało coś przeraźliwie skrzypieć - a to drzwi, a to fotel bujany, a to przekręcana głowa lalki, a to chociaż podłoga, jeśli już nic innego się nie nadawało do skrzypienia.

- O absurdalnym zakończeniu już w ogóle zmilczę.

Naprawdę cieszę się, że najpierw obejrzałam całkiem niezłą "Obecność" i ciekawego "Naznaczonego", a dopiero potem to coś, bo inaczej chyba nie sięgnęłabym już po żaden inny film tego reżysera.

A, teraz stwierdziłam, że jednak znalazłam w tym filmie jakiś pozytyw - muzyka jest całkiem dobra, dobrze dopasowana i w zasadzie nie mam uwag, także w sumie mogę dać dodatkową gwiazdkę.

zieloo

Ja również zdziwiłem się wysoką średnią tego filmu. Jedyne co mi się podobało (przede wszystkim za pierwszym razem) to tytułowa "martwa cisza", moment kiedy tuż przed atakiem wszystko zaczyna stawać w miejscu, no i do tego niezła muzyka. Cała reszta mnie kompletnie rozczarowała: aktorstwo, motyw zabójczych lalek (takie rzeczy to prędzej w horrorach klasy B), jump scearsy, efekty specjalne scenariusz, no i fabuła z tym swoim "zaskakującym" zakończeniem.

zieloo

hmmm... bohater wychowany w na podstawie miejskiej legendy o lalakach, po wejściu do domu słyszy głos żony która już jakiś czas jest martwa + cała ta scena... akurat w tym przypadku ścieżka paranormalności jest całkiem logiczna... no i zakończenie... czy absurdalne? praktycznie każdy horrror jest sam w sobie absurdalny... zła kobieta zmierza do stworzenia lalki idealnej i taką tworzy o czym dowiadujemy się na końcu... nic tym dziwnego nie ma... mamy ducha który przemieszcza się pomiędzy wszystkimi swoimi lalkami... ok... przyjmując tę konwencję zakończenie nie jest takie złe...

a co do reszty, film arcydziełem nie jest.... ma swoje nieścisłości, kiepskie momenty ale po przymrużeniu oka da się go obejrzeć...

ocenił(a) film na 2
Dagger

Bez przesady, bohater tę legendę słyszał w dzieciństwie, ale nie stanowiła ona PODSTAWY jego wychowania. Każdy przecież wychowywał się z jakimiś opowieściami, o duchach, Świętym Mikołaju i innych krasnoludkach, ale jak Ci kwiatek z parapetu spadnie, to najpierw sprawdzasz, czy nie ma przeciągu, a nie lecisz po egzorcystę, prawda? ;-)

ocenił(a) film na 9
zieloo

Najwyraźniej nie jesteś koneserem horrorów :)

ocenił(a) film na 2
kryszti

Akurat tak się składa, że uwielbiam horrory. Może po prostu tyle ich już w życiu obejrzałam, że stałam się bardziej wymagająca, bo dla mnie "wszystko już było". ;-)

ocenił(a) film na 9
zieloo

A to sorry, horror to mój ulubiony gatunek i także obejrzałem ich multum, tyle,że ja nie jestem aż tak wymagający. Za sam soundtrack i klimat należy się 4

ocenił(a) film na 2
zieloo

Zgadzam się absolutnie. Widziałam większość horrorów, które mają ocenę na filmwebie powyżej 5 i szczerze bałam się na niewielkiej ilości. A tej film to jakieś nieporozumienie.

ocenił(a) film na 2
Milmo

Ja też już bardzo rzadko naprawdę boję się na horrorze. Chyba już prędzej wystraszy mnie książka, niż film, gdzie dostajemy gotowy obraz, a wyobraźnia ma dużo mniejsze pole do popisu. :-)

ocenił(a) film na 6
zieloo

Mnie również nie przeraża lalka i dlatego ten film jest na 6/10

ocenił(a) film na 7
zieloo

No jasne - koles wchodzi do mieszkania, slyszy glos swojej zonie, a nastepnie gdy do niej podchodzi okazuje sie, ze nie ma jezyka i juz od jakiegos czasu jest sztywna.
Faktycznie idiota, jakim cudem mogl on stwerdzic, ze jakies paranormalne zjawiska byly zamieszane w smierc jego zony?

ocenił(a) film na 7
zieloo

Dlatego taka ocena, bo film jest po prostu boski. Fajna gra aktorska, dobry scenariusz i niezłe efekty (porównaj sobie ten film z dzisiejszymi gniotami, które wychodzą z kin). Dla ocena 10/10 to jest dla tego filmu jeszcze za mało, ale cóż ja mam swoją wersję

ocenił(a) film na 8
zieloo

Dla mnie ten film to ukłon w stronę klasyki. Akcja bez nadmiaru bohaterów, klimatyczne lokacje, klimatyczna muzyka, klasyczne burze, dymy, mgła, cmentarz. Do tego zakończenie na duży plus, nie spodziewałem się. Ten film oddaje hołd klasyce kina grozy i robi to bardzo dobrze :-)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones