PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=32734}
7,7 17 627
ocen
7,7 10 1 17627
6,9 12
ocen krytyków
Dekalog IX
powrót do forum filmu Dekalog IX

Po obejrzeniu plakat zaczął mi coś przypominać.

jahnesta

i słusznie ;)

jejekscelencja

Zorientowałam się, że wszystkie (albo większość?) plakaty nawiązują do treści filmów. Jeżeli wszystkie to niektórych nie jestem w stanie odszyfrować...

jahnesta

jak najbardziej, każdy z plakatów jest również "symboliczny" :)

jejekscelencja

Cały "Dekalog" oglądałam 4 miesiące temu i za nic nie potrafię rozszyfrować 4 plakatów. Możesz pomóc? Chodzi mi o II, IV, VII i VIII. Z góry wielkie dzięki :)

jahnesta

hmmm... Nie mowie że są to superpoprawne interpretacje, ale moze moje "wizje" Ci jakoś pomogą :)
II - łabedzie są często brane jako symbol niewinności - tu może chodzić o niewinnośc nienarodzonego dziecka;
IV - odwrócone krzesło.. chyba najcięższy do interpretacji, ja sobie go wytłumaczyłam jako "punkt widzenia zalezy od punktu siedzenia" - tutaj mamy odwrócone krzesło-jakiś przewrocony punkt postrzegania rzeczywistosci
VII - wąż kusiciel; odbieranie komuś cudzej własności, też symbol przebiegłości, może grzechu, jaki zostaje tu popełniony; dziecko ma prawo znać matkę itd.
VIII - klepsydra - symbol upływającego czasu, od momentu kiedy w domu Marii miało zostac ulokowane dziecko; mijające lata, zmieniająca się rzeczywistość, mijający czas a mimo to pamięć o tamtej sprawie...
Nie ma za co :)

ocenił(a) film na 8
jejekscelencja

co do II to nie mam najmniejszych wątpliwości, że łabędzie symbolizują miłość. Są jednym z niewielu gatunków zwierząt, które w pary łączą się na całe życie...
co do VII - wąż kojarzy się wprost z grzechem. Kusił Ewę, uważam że matka Majki nie bez powodu ma na imię Ewa.
VIII - no cóż bezpośrednie odwołanie do czasu. Czas leczy trany, czas pozwala zrozumieć wiele rzeczy..
IV - hmmmm ? nie jestem pewna

ale o co chodzi z VI??

jejekscelencja

A co może wg Pani oznaczać symbol z III?

ocenił(a) film na 8
jahnesta

A o co chodzi w VI??

Morelka80

Szóstki tworzą lufę pistoletu.

ocenił(a) film na 8
Morelka80

Jak dla mnie to jest raczej luneta :)

ocenił(a) film na 8
erosomaczek

Oooo i tu bym się bardziej zgodziła, ma to logikę, bo w lufie pistoletu nie potrafię się jej doszukać...

ocenił(a) film na 7
jahnesta

IV moim zdaniem jest dość prosty ale trudny do opisania słowami.
To jest tak, odwrócone krzesło.
Normalnie krzeszło nie jest odwrócone,
Kiedy jest odwrócone sytuacja jest w jakiś sposób nienormalna.
Krzesło może też odnosić się w jakimś stopniu do domu, dom to rodzina (zazwyczaj), więc sytuacja w rodzinie.
Stąd moim zdaniem odwrócone krzesło

jahnesta

Oczywiście, że wszystkie :) To jedna z rzeczy, z których ta seria słynie - świetne plakaty.
'Dziewiątka' to chyba mój ulubiony, chacha! :D

ObywatelTB

Plakat jest świetny. Przypomina mi Jana Młodożeńca, ale mogę się mylić.

Bialy_Kruk

podobne skojarzenie jest w scenie z lejkiem na benzyne ;)

ocenił(a) film na 9
jahnesta

oj tak biedna smutna oklapła dziewiąteczka

ocenił(a) film na 7
jahnesta

na tym plakacie chodzi o długie włosy u kobiety na głowie ?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones