PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=4979}
8,1 25 143
oceny
8,1 10 1 25143
7,6 18
ocen krytyków
Dekalog X
powrót do forum filmu Dekalog X

Cały dekalog jest wspaniałym cyklem filmowym, a zarówno niepodważalnym dowodem geniuszu K.Kieślowskiego. Dekalog X jest można powiedzieć pointą całej serii. Śledząć film można w nim znaleźć wszystkie przykazania
1. nie będziesz miał Bogów cudzych przede mną (kochane znaczki)
4. czcij ojca swego i matkę swoją (nie za dobre mieli kontakty ze swoim ojcem prawda ?)
5. słowa piosenki na wstępi "zabijaj zabijaj...(...) wszystko jest twoje""
6. Nie cudzołuż (scena z pielęgniarką)
7 . nie kradnij (wiadomo znaczki)
8. nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu (obwiniali się nawzajem niesłusznie zresztą)
10.no i tytułowa 10
ciekawy jest także motyw martwych rybek w akwarium - to bardzo symboliczne jak dla mnie

Film zaczyna się i kończy piosenką więc można powiedzieć że jest to utwór niejako streszczający dekalog a zarazem go zamykający. W piosence padają słowa wszystko zależy od ciebie wszysyko jest w tobie (dekalog jest w tobie bo to prawa moralne zarazem) Jesteś światełkiem w tunelu

UKŁON SKŁADAM DO ZIEMI Panie Krzysztofie choć powinienem popatrzeć w niebo :)

ocenił(a) film na 9
kolaborant

Bardzo podoba mi się Twoja wypowiedź.

Muszę przyznać że kilka z tych rzeczy też zauważyłem i wziąłem pod uwagę. Na mnie jednak przede wszystkim podziałała ta piosenka. Rewelacyjny i można by powiedzieć historyczny zabieg reżyserski:)

Dekalog zacząłem i skończyłem oglądać dopiero teraz, mając 21 lat, ponieważ wcześniej jakoś nie miałem okazji, ale uważam, że dopiero w takim wieku można czerpać z niego pełnymi garściami i zauważyć jego cały kunszt. Nie obrażam wcale ludzi młodszych, bo tak na prawdę wszystko zależy od podejścia do życia i dojrzałości każdego z nas.

Widziałem przed Dekalogiem tylko trzy filmy Kieślowskiego, ale po seansie wszystkich części jest wg mnie wzorem do naśladowania, osobą, którą z dumą możemy się chwalić za granicami, a dla mnie osobiście najwspanialszym i niedoścignionym reżyserem.

Ukłony dla Niego...

ocenił(a) film na 10
Heartbreaker

zgadzam się. te filmy oprócz niesamowitego bogactwa symboli są też na tyle głęgokie, że można je odbierać i przeżywać bardzo osobiście w jakimś sensie. obejrzałem film ponownie po 5 latach i z tej perspektywy też mogę powiedzieć, że "zaczerpnąłem" więcej niż poprzednio, choć i wtedy byłęm w pełni zachwycony! może będę sobie odświeżał Dekalog regularni co 5 albo 10 lat :)

ocenił(a) film na 10
kolaborant

W ósmej części jest dwa razy rozmowa etyczki Zofii (Maria Kościałkowska) z jej samotnym sąsiadem filatelistą. Jest bardzo zadowolony bo właśnie wrócił ze Szczecina skąd przywiózł kolekcję trzech niemieckich Zeppelinów z 1931. Potem Zofia opowiada Żydówce Elizabeth, że znaczki znaczą dla niego więcej niż własne dzieci.
W tym samym domu mieszkają jeszcze bohaterowie z "Dwójki" lekarz (Bardini) i małżeństwo (Janda i Łukaszewicz).

ocenił(a) film na 9
sten44

Główni bohaterowie całego cyklu mieszkają na tym samym osiedlu.

ocenił(a) film na 10
alojzz

Ano...
Jest nawet adres tego osiedla, w VI gdy tomek dzwoni do gazowni podaje adres domu Szapołowskiej - Piratów 4.
Z tym, że nie ma takiej ulicy w Warszawie :)

ocenił(a) film na 8
sten44

Tutaj, moja refleksja o całej serii/cyklu bo tak na Dekalog patrzę.Reprezentacyjny produkt polskiej tv w najlepszym znaczeniu tych słów.Kieślowski i Piesiewicz zmierzyli się z arcytrudnym zadaniem i wyszli z tego zwycięsko.W życie współczesnego człowieka wpisali mniej lub bardziej metafizyczne zdarzenia, przy czym ta metafizyczność jest nienachalna(może z wyjątkiem I) i pokazali możliwe reakcje tegoż.Czasem, choć rzadko, wiarygodność zachowań bohaterów lub niekonsekwencje scenariuszowe zostają poświęcone głównemu zamysłowi tj. konfrontacji religijnego dogmatu ze współczesnością.
Kieślowski to reżyser, który lubi widza, wierzy iż ten dotrze do wszystkich warstw a czasem odnajdzie kolejne.
I zdaje się mówić : Bóg istnieje, istnieje w człowieku i dlatego wcale nie jest taki dobry!
Good night and good luck, esforty.
8/10

ocenił(a) film na 8
sten44

W pierwszej części widać kościół, chyba dopiero co budowany. Według mnie jest to kościół na Ursynowie, przy stacji metra Stokłosy. Charakterystyczna brama. Więc wszyscy bohaterowie całej serii mogli tam mieszkać.

alojzz

Chyba poza bohaterem z V części.

alojzz

Oja, nawet tego nie zauważyłam ;), a to także ma duże znaczenie. Wszyscy bohaterowie byli całkiem przeciętnymi ludźmi, każdy mógłby być naszym sąsiadem, znajomym. A przytrafiały im się tak niesamowite historie, choć takie ludzkie i prozaiczne. Skończyłam 10 i jestem pod tak wielkim wrażeniem, że wciąż rozmyślam o każdej obejrzanej części. Ostatnio tylko "przypadek' i "tramwaj zwany pożądaniem zrobiły na mnie tak wielkie wrażenie jak "dekalog". Uświadczyło mnie to w przekonaniu, że dziś wysoka kultura filmowa praktycznie nie istnieje ;(

ocenił(a) film na 9
joanna10019

Ile Pani ma lat? Pytam z ciekawości, chcę wiedzieć czy istnieje młode pokolenie, na którym nie robi wrażenia popkultura, które potrafi myśleć, wyciągać wnioski, oceniać świat, ogląda takie filmy jak ten:) itd.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones