PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=100640}

Do utraty tchu

À bout de souffle
7,5 17 726
ocen
7,5 10 1 17726
7,3 29
ocen krytyków
Do utraty tchu
powrót do forum filmu Do utraty tchu

Godard stworzył film pozornie nie dopracowany, który jest arcydziełem. Reżyser wyszedł z założenia, że nic nie będzie go ograniczało(mimo, że film zaczyna się jak kryminał). Dla mnie ten film to manifest wolności. Para głównych bohaterów gra tak swobodnie, improwizuje i zachowuje się tak jakby widz na nich nie patrzył, Jean-Paul Belmondo jest buntownikiem, razem z Jean Seberg są wyobcowani w otaczającym świecie. Błędy montażowe(jakość zdjęć) w tym przypadku nie przeszkadzają, a wręcz przeciwnie nadają jeszcze bardziej klimatu(wszystko to trzyma się konceptu reżysera). W filmie tym wyczuwałem krytykę Ameryki( zachowanie głównej bohaterki pod koniec filmu, plakat Bogarta, manifestowanie cały czas wolności). Można by było dużo pisać o tym filmie, ale to nie na moje siły ;).
Podsumowując: uwielbiam ten film, dla mnie jest kamieniem milowym w kinematografii. Warto go odkrywać kilka razy 9/10

ocenił(a) film na 2
marcinus10

Dialogi wyglądają tak: A - chcesz bagietkę. B - nie wolę bułkę. Daj sobie siana z tym podniecaniem się naturalnością dialogów. Nie dość, że nie wnoszą nic, to nie brzmią naturalnie, a sztucznie. Tak ze sobą ludzie nie rozmawiają!

ocenił(a) film na 8
David_Ames

Zdaj sobie sprawę z czasów kiedy kręcono ten film. Musisz znać kontekst żeby móc go zrozumieć. To Nowa Fala francuska i pionierski film jeśli chodzi o ten okres. Dokładnie tak jak powyżej. Naturalność dialogów, zerwanie z klasycznymi zasadami kina zerowego. Do tego ta improwizacja na planie, scenariusz nie był w pełni gotowy gdy zaczęto zdjęcia. Te usterki są spowodowane tym, że reżyser chciał pokazać naturalność, realizm otaczającej rzeczywistości. Czas, w którym powstała Nowa Fala traktowała o kinie autorskim, o kinie bez kłamstwa. To niesamowity obraz wolności, która jest swego rodzaju uklonem do tamtej młodej społeczności, która chciała żyć według swoich reguł, gdzie liczyło się wyzwolenie kina, które przybrało nazwę kinofilia. Polecam zapoznać się z tematem, bardzo obszerne i świetne manifest powstały w tym czasie traktujące o kinie. Warto! :D

ocenił(a) film na 9
marcinus10

Masz rację. Film, nie dość, że pokazuje wolność swoich bohaterów, pokazuje też wolność kina. To jak jest zaskakujący w formie, w sposobie opowiadania historii.

ocenił(a) film na 5
Mati_121

No to niezbyt dobrze to świadczy o tej wolności.

ocenił(a) film na 10
marcinus10

Film absolutnie rewelacyjny. Godard już nigdy potem nie zrealizował tak wielkiego dzieła. Błysk geniuszu. Dialogi francuskie skrzą się humorem. Zdjęcia paryskich ulic doskonale. A Belmondo osiągnął szczyt kunsztu aktorskiego.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones