PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=98866}

Dodes'ka-den

Dodesukaden
7,2 973
oceny
7,2 10 1 973
7,0 3
oceny krytyków
Dodes'ka den
powrót do forum filmu Dodes'ka-den

Kurosawa w kolorze

ocenił(a) film na 8

Nie potrafię zrozumiec chłodnego przyjęcia tego dzieła przez widownię i krytykę. W moim mniemaniu to najlepsze co mógł zrobic Kurosawa w obliczu nowej ery kinematografii, jaka nastała w latach 70. Zupełna zmiana stylu, porzucenie moralizatorskiego tonu i olbrzymi nacisk na wizualną stronę filmu, gwarantowały sukces. "Dodes'ka-den" powinien byc tak samo znany jak reszta dzieł Akiry... A jednak okazał się porażką finansową.
Z perspektyw czasu ogląda się to znakomicie. Wreszcie postaci kierują się trudniejszymi do sprecyzowania wartościami niż "dobro" i "zło". Czasami są szlachetne, ale wstyd nie pozwala by cokolwiek osiągnęły. Mimo szczerych chęci, los nie daje im tego na co zasługują. Niejednokrotnie to plugawcy będą na szczycie. Aż ciśnie się na usta stwierdzenie, iż ten świat wcale w końcu nie jest czarno-biały. I nie tylko dlatego, że Kurosawa użył barwnej taśmy.
Oczywiście nie znaczy to, że uważam iż "Dodes'ka-den" przewyższa taką "Straż przyboczną" czy "Rudobrodego" bo te posiadają wiele innych walorów. Jednak wnosi sporo świeżości do filmografii japońskiego reżysera. Dlatego stawiam go na bardzo wysokiej półce.

Lucky_luke

Mi się nie podobało, ale szczegółów juz nie pamiętam. Tylko tyle, że do takiego Rashomona to mile świetlne. A siłę kolorów to widać najlepiej chyba w Ranie. Z kolorowych polecam też bardzo radziecki Dersu Uzala.

ocenił(a) film na 8
krysiron

Skończyłem wszystkie boxy (prócz tego z "Pojedynkiem w ciszy", bo na razie średnio się opłaca) i tak porównawczo to "Rashomona" nadal uważam za film jedynie dobry. Do tego zastanawiam się czy nie obniżyc oceny filmom "Piętno śmierci" i "Piekło i niebo". Pierwszy nie dośc że naiwny, to jeszcze przeciągnięty do granic możliwości za pomocą fatalnej sceny stypy i narracji, która wciąż bez powodu zmienia perspektywę. Drugi prócz liźnięcia kilku społecznych kwesti jest jedynie prostą jak budowa cepa relacją z prowadzenia śledztwa w poszukiwaniu porywacza. Jak widzę po notach co do Kurosawy w wielu miejscach się nie zgadzamy :D

Teraz planuję mały powrót do filmów Akiry, które nie zostały wydane w polsce, a później pewnie i na "kolorowe" filmy przyjdzie czas ;)

Lucky_luke

Większość widziałem na początku przygody z filmem, więc są do powtórki, moze coś zmienię.
Ten box czerwony miał ostatnio olbrzymie przeceny.

ocenił(a) film na 8
krysiron

Jak go dorwę gdzieś za poniżej 50 zł w następnym miesiącu to kupię. W tym aż zanadto wydałem na filmy :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones