PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=677535}
5,0 2 692
oceny
5,0 10 1 2692
Dom obłąkanych dusz
powrót do forum filmu Dom obłąkanych dusz

Piszcie, jak zrozumieliście ostatnią historię.


Według mnie miała ona największy potencjał, ale został on zmarnowany przez końcówkę. Im
bardziej fabuła zmierzała ku końcowi, tym bardziej jasne się dla mnie stawało, że bunkier, w
którym żyje główny bohater, istnieje tylko w jego głowie i jest symbolem jego odizolowania,
szaleństwa i obsesji. Zaczął go budować w normalnym świecie (przez co roztrwonił
oszczędności), ale to jego umysł "dokończył" schron. Głosy, które słyszy pod koniec, nie
dochodzą z realnej rzeczywistości (tak, jak na początku myślałem i co burzyło absolutnie całą
interpretację); istnieją tylko w głowie bohatera i odzwierciedlają jego poczucie winy
spowodowane tym, że zostawił rodzinę (symbolicznie ją "zabił"). Trochę grubymi nićmi szyte to
wszystko, wiem, ale jeszcze jakoś daje radę. Wszystko posypało się w momencie, w którym
gość otworzył właz. I cała metafora bunkra idzie w diabły. Otworzenie tego piep****ego włazu
mogło oznaczać tylko wyzdrowienie, zwłaszcza w połączeniu z wzięciem samobójczej tabletki
(śmierć paranoicznej osobowości). A tu nagle bach, facet się wydostaje i nadal ma nierówno
pod sufitem. Od razu zbijam kontrargument, że przecież po otworzeniu włazu spadł z powrotem
do środka, więc tak naprawdę nigdy się nie wydostał. Gdyby tak było, w ostatniej scenie w
pokoju szpitalnym bohater nadal myślałby, że jest w schronie, on natomiast doskonale zdawał
sobie sprawę ze swojego położenia.

Są dwie opcje - albo scenarzysta stworzył bezsensowny zwrot akcji niszcząc to, co wcześniej
skrzętnie budował, albo ja przekombinowałem. Macie jakieś inne pomysły na odczytanie tej
historii? Zwłaszcza końcówki?

ocenił(a) film na 6
karol_pi

Otóż trzecim epizodem filmu autor chciał oddać swoisty hołd polskiemu serialowi Świat wg Kiepskich a konkretnie odcinkowi 304 o tytule Piwniczka, w którym Marian Paździoch buduje schron aby ukryć się przed żoną Helenką. W filmie Dom obłąkanych dusz główny bohater znajduje jednak inny sposób by uchronić się przed natrętną drugą połówką i rozprawia się z nią metodą bij zabij natomiast pretektem do wybudowania schronu jest jakoby wyliczenie że wkrótce nasz układ słoneczny nawiedzi planeta Nibiru zwana również jak kto woli Planetą X. Pojawia się ona raz na kilka tysięcy lat w naszym Układzie Słonecznym pomiędzy orbitą Jowisza i Marsa powodując nieodwracalne zmiany na okolicznych planetach w tym Ziemi. Jako przykład może tu posłużyć biblijny potop (nie mylić z Potopem Sienkiewicza). Głosy, które główny bohater słyszy zza bunkra brzmią jak głosy słyszane zza bunkra. Myślę że prawda o trzecim epizodzie jest dla Ciebie akceptowalna??????????

ocenił(a) film na 6
Nosferatu8

Dopiero teraz wszystko stało się jasne. Jak dobrze, że polska kultura znajduje międzynarodowy poklask!

ocenił(a) film na 3
karol_pi

Trzecia historia jest najlepsza ale podobnie jak dwie wcześniejsze ma wiele słabych stron. Nudna, rozwlekła i naciągana. Fajnie opisałeś swoją interpretację i masz rację że scenarzyści chyba spartolili robotę i przekombinowali. Samo zakończenie z kolei w trakcie napisów to już w ogóle żenada.

ocenił(a) film na 3
karol_pi

Pod koniec jest scena, że koleś znika z celi w zakładzie psychiatrycznym, następnie budzi w schronie. Wydarzenia przedstawione w przypadku trzeciego pacjenta nie są ukazane chronologicznie dlatego też źle je interpretujesz (jeżeli jest w ogóle co interpretować). W trakcie akcji budzi się i mówi do dyktafonu, że jest dzień 643 czy 644, a na samym końcu filmu mówi "dzień 640". Koniec jego historii jest wtedy, kiedy facet bierze pigułkę i umiera, a żona jest tylko wytworem jego umierającego umysłu. On był w tym bunkrze, bo uciekł z psychiatryka i się tam zamknął. Skoki w czasie nie dodają według mnie napięcia, a jedynie uniemożliwiają co niektórym zrozumienie akcji. Mam nadzieję, że za bardzo nie namąciłam ;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones