PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=687607}

Dotknięci ogniem

Mania Days
6,4 1 188
ocen
6,4 10 1 1188
Dotknięci ogniem
powrót do forum filmu Dotknięci ogniem

Ciekawa recenzja z Merlina:

"Doktor Kay Redfield Jamison jest psychologiem, terapeutą, jednym z największych autorytetów w zakresie problematyki związanej z psychozą maniakalno-depresyjną.
Doświadczyła tej choroby również osobiście. Przez cały okres swojej kariery akademickiej
cierpiała z powodu tych samych niezwykłych wyżów psychicznych i katastrofalnych depresji, co
wielu jej pacjentów. "Niespokojny umysł" jest pamiętnikiem pełnym odwagi, poczucia humoru i mądrości, w którym autorka opisuje psychozę maniakalno-depresyjną z dwóch punktów widzenia, lekarza i pacjenta, ujawniając zarówno lęk związany z tą chorobą, jak i jej okrutną zwodniczość. Kay Redfield Jamison napisała: "Jestem bardzo zadowolona, że "Niespokojny
umysł" został przetłumaczony na język polski, i mam nadzieję, że będzie pomocą dla tych, którzy cierpią na zaburzenia nastroju, a także dla tych, którzy chcą zrozumieć doświadczenia
depresji i manii".
Poza Niespokojnym Umyslem znam jeszcze dwie jej inne ksiazki, z jedna - dotyczaca samobójstw, niechetnie mam do czynienia, choc przeczytalam i jest znakomita, druga wielbie
nieodmiennie i mam nadzieje, ze sie ktos w koncu zlituje i ja przetlumaczy na polski - "Touched with fire. Manic-depressive ilness and the artistic temperament". Nie znam chyba piekniejszej książki o ludziach wrazliwych, odbierajacych swiat na swoj trudny sposob, niz to, co napisala
pani Jamison. Znajdziecie tam sylwetki Byrona, Tennysona, Wirginii Woolf, Emily Dickinson i wielu innych, genealogie rodzinne - np rodziny Henry Jamesa, i dluuuga dluuga listę
"dotknietych przez ogien" pisarzy i poetow. Znakomite towarzystwo smile)
Dawne ksiazki Kepinskiego maja podobny ladunek ciepla.
Fakt ze autorka, sama chora, i to powaznie, mogla zrobic doktorat, pomagac innym ludziom w tej samej sytuacji, zalozyc osrodek i tak wiele pisac - no tylko to juz robi wrazenie. Czy udałoby sie jej u nas - watpie...
Jej ksiazki po angielsku znajdziecie pewnie na www. amazon.com.
Pozdrowienia
Katarzyna

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones