PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=94263}

W pogoni za mężem

Pride and Prejudice
6,9 980
ocen
6,9 10 1 980
W pogoni za mężem
powrót do forum filmu W pogoni za mężem

Jak mogli ubrac zenskie postacie w suknie prosto u "Przeminelo z wiatrem"?? Czy nie wiedzieli jak w tamtych czasach ubieraly sie kobiety?

ocenił(a) film na 9
Usagi_V

Tez mnie to zdenerwowalo, co chwila wydawalo mi sie ze filmy mi sie pomylily.

ocenił(a) film na 9
Usagi_V

c.d. czytalam gdzies, ze bylo to spowodowane skromnym budzetem, a ze sukienki byly gotowe po przeminelo z wiatrem wlasnie, to je wykorzystali, niestety niezbyt je przerobili :/

ocenił(a) film na 6
kaktus3000

Mi niestety te kostiumy całkowicie zepsuly odbiór filmu, wprost nie mogłam patrzeć na bohaterów.. A szkoda, bo zapewne bez nietrafionych sukien film sam w sobie jest wcale niezły.

ocenił(a) film na 7
Usagi_V

Zaraz na początku filmu pani Bennet wspomina bitwę pod Waterloo, to oznacza, że twórcy przenieśli w czasie akcję, aby pasowała do strojów :)

capri

Nawet jeśli akcja dzieje się około roku 1815, kobiece stroje nadal są pomyłką.

ocenił(a) film na 8
Usagi_V

Stroje musiały być zmienione, bo takie są zasady w screwball comedy - musi być strojnie i elegancko. Jednym słowiem na bogato. (; I celowo nawiązują do Przeminęło z Wiatrem, bo cały film miał zachęcić do udziału USA w II wojnie światowiej, więc była to część propagandy. Jako, że Przeminęło z Wiatrem to Civil War, to celem było wzbudzenie takiego shared war experience. Ludzie w Stanach mieli się po prostu bardziej utożsamić z Brytyjczykami.

Usagi_V

Jest to jeden z elementów, który obniżył w moich oczach ocenę tego filmu. Olivier był świetny, ale nie podobało mi się, jak zmieniono postać Lady Catherine de Bourgh. No i te stroje. Oczywiście kostiumolodzy orientowali się w epokach, myślę, że poza powodami podanymi powyżej, sądzono również, że dla amerykańskiego widza ta zmiana nie będzie zauważalna.

ocenił(a) film na 7
Jorjan

Zgadzam sie.. stroje biednych siostr Bennett sa dalekie od prostoty. I typowo Hollywodzkie zakonczenie - dobroduszna Lady Catherine. Wersja odbieralismy od pierwowzoru literackiego.

Jorjan

Podobno problemem był krój sukni z epoki regencji, zbyt przypominających ówczesne koszule nocne :-) Aby nie konsternować widzów (jak to? bogate Angielki paradują w bieliźnie nocnej?), przesunięto akcję o kilkadziesiąt lat. Wspomniana jest bitwa pod Waterloo - ale przecież nie jako niedawno odbyta, tylko wydarzenie z dość odległej przeszłości. Tańczy się polkę - taniec rozpowszechniony po 1830 roku, grany jest marsz weselny - skomponowany w 1842, i do lat 1840. pasują kostiumy. Przy czym i tak udało się popełnić kilka anachronizmów, jak księgarnia w prowincjonalnym miasteczku czy list w kopercie :D.
Amerykański (ale zapewne też angielski) widz nie miał pojęcia, w jakim czasie toczy się akcja książki. Austen była wówczas prawie zupełnie nieznana; scenariusz oparto na adaptacji teatralnej, a film otwiera plansza z napisem "W dawnej Anglii".
A co do kostiumów z "Przeminęło z wiatrem" - podobno używali ich statyści. Panie z pierwszego i drugiego planu noszą specjalnie zaprojektowane (w dodatku bardzo strojne - i drogie) suknie. Na pewno więc nie chodziło o zaoszczędzenie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones