PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=5247}
7,2 2 450
ocen
7,2 10 1 2450
5,8 4
oceny krytyków
Dwa księżyce
powrót do forum filmu Dwa księżyce

Oczywiście także banalna niebanalna fabuła na podstawie prozy Marii Kuncewiczowej przenosi nas w
magiczno-realny świat , którego już nie ma i nie będzie, pozostała tylko pamięć. Dla mnie, który co roku od
kilkunastu lat bywa w Kazimierzu na parę dni, podwójne przeżycie. Perełki aktorskie, których nie uświadczysz
w dzisiejszym kinie, z pewną dozą pewności stwierdzę, ze raczej juz nigdy, nie ma twarzy, nie ma takiej
plejady aktorów.

ajron1960

ajron1960 , Kazimierz dwadzieścia lat temu stracił właśnie do końca swój wizerunek. Od dwudziestu właśnie lat, to jest tam jarmark kiczu dla turystów. Nie ma już tych klimatów i nie będzie, zadeptali je na śmierć Warszawiacy. Już nie ma wielu ludzi którzy byli duszą tego miasteczka część zmarła a część uciekła. Nic nie zostało z Fantazji Kazimierskiej, został tylko plastykowy Disneyland dla starszych wiekiem turystów z stolicy. Wódka w Kazimierzu już nie smakuje ! Gdzie te szalone noce kiedy szło się w poplamionej terpentyną i olejnymi koszuli prosto od sztalug, wypić kielicha w TOWARZYSTWIE a potem śpiewało świtem bladym Ach spij kochanie ... jednemu z skacowanych mistrzów pędzla czy dłuta pod chałupą. Już nie ma dyskusji do białego rana czy Prerafaelici byli emocjonalnymi fujarami, i nie ma tego ciepłego absyntu pitego pod cukier w oparach knajpy w towarzystwie pięknych muz.

Kalisznikow

Przy Tobie to ja jestem "pikusiowy znafca" Kazimierza, to o czym piszesz to ja mogę sobie tylko wyobrazić. Nie znałem tamtej atmosfery, jeżdżę do Kazimierza zwykle w zimie albo wiosną kiedy nie ma tam prawie w ogóle turystów, pustki w mieście, pustki na szlakach. Dzisiaj to rzeczywiście kicz, ale ja raczej chodzę na wędrówki po okolicach i Kazimierz staram się ogladać po zmroku. Jak napisałem film przenosi w tę atmosferę jak była przed wojną i juz jej nie ma i obowiązkowa lektura dla miłośników tego miasta.

ajron1960

Ostatnio Studio Filmowe Kadr na YouTube udostępniło film Wyspa Złoczyńców, tam masz Kazimierskie plenery nadwiślańskie i samo miasteczko w 65 roku. Warto obejrzeć dla samych plenerów, ale i film jest przyjemny :)

Kalisznikow

Obejrzę na pewno, myślałem, że na podstawie książki Niziurskiego albo Bahdaja, a to Nienacki. Kiedyś oglądałem, ale to było ze 100 lat temu.