PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=5355}

Edward Nożycoręki

Edward Scissorhands
7,7 405 083
oceny
7,7 10 1 405083
7,6 38
ocen krytyków
Edward Nożycoręki
powrót do forum filmu Edward Nożycoręki

Ten film ma zasadniczy problem - większość postaci drugoplanowych to przerysowane, jednowymiarowe karykatury. Sama postać Edwarda wyróżnia się pozytywnie (chyba jedna z lepszych ról Deppa), ale czy jest to bohater fascynujący? Odmieniec, odrzucony przez społeczeństwo, charakterystyczny dla filmów Burtona, moim zdaniem blednie (dosłownie i w przenośni) w porównaniu np. do Pingwina z "Powrotu Batmana". Być może to miała być bajka dla dzieci, bez komplikacji, z prostym morałem, ale do mnie jakoś nie przemówił.

ocenił(a) film na 8
feuerbach

Według mnie właśnie taki był zamysł, że drugoplanowe postaci mają być przerysowane, bez głębi. Kierują się swoimi ograniczonymi przekonaniami, są płytcy i reprezentują klasycznych konformistów jakich znamy na co dzień; są przeciwieństwem głównego bohatera. A co do Edwarda: cóż, nie jest też do końca typowym odmieńcem. Jego, nazwijmy to, upośledzenie społeczne wynika z faktu posiadania nożyc zamiast rąk, ale to chyba oczywiste. Widujesz codziennie facetów z nożycami? Ale być może i nie był jakimś wyróżniającym się zupełnie od odmieńców bohaterem. Łotewa, filmów poruszających tematykę upośledzonego społeczeństwa konformistów nastawionemu przeciw jednostce "innej" jest od groma, ale ten mi się spodobał. Gdybym miał 12 lat i był niezrozumianym emoboyem, to pewnie wystawiłbym 10. A teraz to 7. Film jest dobry, ale w dzieciństwie trafiał do mnie bardziej; być może dlatego, że to było dla mnie dość niespotykane. Z biegiem lat widzę jednak, że nie wyróżnia się tak bardzo, jak myślałem. Są lepsze filmy, ale mimo wszystko polecam obejrzenie go.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones