PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1315}

Egzorcysta

The Exorcist
7,5 129 883
oceny
7,5 10 1 129883
8,3 29
ocen krytyków
Egzorcysta
powrót do forum filmu Egzorcysta

Słuchajcie, zastanawia mnie pewna sprawa, wyjaśnijcie mi dlaczego ksiądz Karras tak sceptycznie
podchodził do sprawy opętania, w sumie tak jakby nie wierzył, że coś takiego może zaistnieć? Jako
ksiądz katolicki nie powinien mieć wątpliwości, że jest taka możlwość..

I skąd jego słowa, że egzorcyzmy są obrządkiem, który już praktycznie od dawna nie występuje? Z
tego co wyczytałem obrządek ten to jeden z sakramentariów w chrześcijaństwie, a więc jest ciągle
obecny. Poza tym przykładów jego wykorzystywania nie brakuje, m.in. przykład Anneliese Michel,
której historia ma miejsce na początku lat 70, czyli wtedy gdy powstawał ten film.

DiversoMondo

To wszystko wina Freuda:D Między innymi dzięki niemu zło w dzisiejszych czasach to np bite dziecko czy tylko stan umysłu a nie diabły i demony. Kościół też zmienił się na przestrzeni lat, spytaj dziś jakiegokolwiek księdza co myśli o opętaniach i demonach to zapewne Cie wyśmieje i ochrzci wariatem :)

ocenił(a) film na 8
crystalviper

No właśnie nie do końca ;) dlatego pytam, bo kilka lat temu, gdy chodziłem do liceum, ksiądz puścił nam na jednych zajęciach nagrania z egzorcyzmów i dość sporo powiedział na ten temat. Mówił o tym w taki sposób, że jest to coś wręcz na porządku dziennym. Zacząłem trochę czytać o tym i faktycznie ten obrządek jest traktowany jako część wiary katolickiej, nic wstydliwego. Ogólnie wydaje mi się też, że na jakiś obszar przypada co najmniej jeden ksiądz egzorcysta. Dlatego jestem ciekawy jak to z tym wszystkim jest ;) bo w filmie faktycznie w opinii lekarza i księdza egzorcyzmy to rodzaj zabobonu ;)

DiversoMondo

Powiem szczerze, że sam bardzo się tematyką okultyzmu, opętań itp, ale zawsze jak próbowałem rozpocząć rozmowę z jakimś księdzem to kończyło się to na stwierdzeniu ''za dużo filmów oglądasz'' :) Polecam Ci książkę Wyznania Egzorcysty G.Amortha, jeśli lubisz takie tematy to powinny Ci się spodobać i wyjaśnić wiele kwestii dot. egzorcyzmów, opętań itp. reszta to kwestia podejścia i wiary. :)

crystalviper

''że sam bardzo interesuje się tematyką...'' miało być ^^

ocenił(a) film na 8
crystalviper

Czyli wygląda na to, że faktycznie Kościół odszedł od egzorcyzmów sądząc po reakcji księży. Ciekawe... ;) ale nie ma kogoś takiego jak księża egzorcyści? Czy może są, ale niekoniecznie należą do Kościoła Katolickiego?

DiversoMondo

Stary, wszystko zależy od indywidualnego podejścia ciężko uogólniać, ale na pewno Kościół nie odszedł od egzorcyzmówi księża egzorcyści są wciąż obecni, szczególnie patrząc na to, co dzieje się we Włoszech, Watykanie itp :)

ocenił(a) film na 10
DiversoMondo

Zachowanie Karrasa może być spowodowane tym , że po prostu przestał wierzyć w Boga i we wszystko inne. Nawet w jednej scenie na początku filmu mówi , że stracił wiarę. Gdy ponownie uwierzył wiedział już , że Regan została opętana

ocenił(a) film na 10
DiversoMondo

Zapomniałeś tylko, że ten sam kościół odwrócił się od sprawy "opętania" i późniejszych egzorcysmów na Anneliese.

Po prostu po 19 wiekach zacofania i niedostosowywania się do zmian w społeczeństwie, kościół zauważył, że jego nauk nie da się brać poważnie :)

ocenił(a) film na 8
Dealric

A to przyznam się, że nie słyszałem o tym ;) Kościół jakoś to zaznaczył, że egzorcyzmy na Anneliese nie były w jego imieniu? Czy w innym sensie się odwrócił?

ocenił(a) film na 10
DiversoMondo

Biskup który zatwierdził egzorcyzmy przyznał, że nie zapoznano kościoła z całością dokumentacji na temat przypadku (z tym złym stanem zdrowia) i znając całość sprawy, zgoda nigdy by nie poszła. Czyli w pewnym sensie można uznać je za nielegalne względem praw kościelnych.
Poza tym sam kościół też odciął się od całej sprawy w gruncie rzeczy popierając sąd w wyroku i przyznając, że ksiądz był winny.

Podrzuciłbym jakiś link, bo też dokładnie już nie pamiętam, ale tak na szybko nie mogę nic znaleźć.

ocenił(a) film na 8
Dealric

O proszę, dzięki wielkie, nie słyszałem o tym :)

ocenił(a) film na 10
DiversoMondo

Cześć. Wiem, że minął rok od twojego postu, ale chciałem Ci napisać, że w książce o tym samym tytule i autora scenariusza jest wyjaśnione, dlaczego Karas tak postępował
Pozdrawiam

DiversoMondo

Wiele 'symptomów' opętanie, można wytłumaczyć na podstawie występowania różnych chorób psychicznych. A ksiądz Karras był psychiatrą więc..

ocenił(a) film na 10
DiversoMondo

Piszę to aż po 9 latach od napisania wątku, ale może komus to pomoże. Otóż w znakomitym filmie dokumentalnym "Egzorcyzmy Anneliese Michel"(wpisz w YouYube, to film TVP, wybierz ten użytkownika Axus Axus) ks.Trojanowski, narrator, mówi: "Współcześni Anneliese teolodzy chętnie by się pożegnali z diabłem". Tyle że on istnieje i działa poprzez np.opętania czy nękania. Niestety pewna cześc księży zwłaszcza na Zachodzie uległa duchowi czasów i usiłowała wytłumaczyć zjawisko opętań psychologią. Doszło nawet do wycofywania egzorcystów z posługi, np.znany ksiądz Glas, Polak, był kiedyś egzorcystą na Wyspach Brytyjskich zaledwie jednym z czternastu, gdy dziś w Polsce jest ich ok.100.
Błędnie napisałeś, że egzorcyzm to jeden z sakramentów, nie, to modlitwa, choć specjalna, do egzorcyzmów związanych z wyrzucaniem diabła ma prawo tylko biskup i ten ksiądz, którego biskup wyznaczył. Jest też szersze znaczenie egzorcyzmów, to modlitwa prywatna, choć może być zbiorowo odmawiana, o oddalenie szatana, zneutralizowanie go. Aktualnie w wielu kosciołach na końcu Mszy św.odmawia się wspólnie modlitwę: "Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom (...)".
Odobiście raz w życiu widziałem osobę opętaną przez diabła, która jednak już była nawrócona, nawet śpiewała w scholi katolickiej, ale miewała napady diabła, widziałem to ok.r.2015 w mieście na Pomorzu.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones