plakat - Egzorcyzmy Anneliese Michel (2007)

opisy filmu

(2)
 • Film opowiada historię 24-letniej Niemki Anneliese Michel, studentki pedagogiki. Uważano ją za opętaną, dlatego przez ostatnie 9 miesięcy swojego życia była poddawana egzorcyzmom. Zmarła 1 lipca 1976 roku. Lekarz podpisujący akt zgonu nie był w stanie stwierdzić naturalnej przyczyny śmierci. Dwaj księża egzorcyści zostali oskarżeni o nieumyślne spowodowanie śmierci i 2 lata później skazani na karę 6 miesięcy więzienia. Proces ten wywołał w Niemczech największą medialną burzę od czasu procesów Norymberskich.

 • Maciej Bodasiński przedstawia historię życia młodej Niemki Anneliese Michel. Anneliese przyszła na świat 21 września 1952 roku w Leiblfing w Bawarii. Pochodziła z głęboko wierzącej rodziny katolickiej, jednak to nie uchroniło jej przed opętaniem przez szatana. Pierwszych objawów opętania doświadczyła na studiach. Była leczona przez psychiatrów, lecz, gdy to nie przyniosło efektów, rodzice zdecydowali się poprosić o pomoc egzorcystę, który stwierdził, że dziewczyna jest opętana przez 6 demonów (Nerona, upadłego księdza Valentina Fleischmanna, Hitlera, Kaina, Judasza i Lucyfera). Egzorcyzmy przyniosły tylko połowiczną ulgę, dziewczyna zmarła 1 lipca 1976 roku z powodu trwałego wycieńczenia organizmu. Po jej śmierci, rodzice i ksiądz - egzorcysta zostali postawieni przed sądem za nieumyślne spowodowanie śmierci. Zostali skazani na pół roku więzienia.
  Do dziś śmierć młodej Niemki wzbudza kontrowersje, nigdy do końca nie udowodniono, czy dziewczyna zmarła wskutek choroby psychicznej, czy też opętania. Na podstawie jej życia nakręcono dwa filmy: "Egzorcyzmy Emily Rose" oraz "Requiem".
  Film przedstawiony jest z perspektywy opowieści polskiego księdza, który przeprowadzał wywiad z matką Anneliese, wypowiedzi jej matki, a także księdza, który przeprowadzał egzorcyzmy na młodej dziewczynie. Ponadto w dokumencie prezentowane są taśmy z nagraniami przeprowadzanymi podczas egzorcyzmów.

opinie i nagrody
multimedia
 • zwiastuny
 • zdjęcia
 • plakaty (1)
 • tapety
 • ścieżki dźwiękowe
pozostałe