PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=476475}
6,6 11 275
ocen
6,6 10 1 11275
Egzorcyzmy Anneliese Michel
powrót do forum filmu Egzorcyzmy Anneliese Michel

Po pierwsze został zrealizowany przez kościół, co podważa jego bezstronność i obiektywność, jeśli się chce, można pominąć pewne fakty, a inne przedstawić w krzywym zwierciadle. Kilka rzeczy, które mnie mocno uderzyły. Piękna dziewczyna wychowywana w skrajnie religijnej rodzinie, ale ani słowa o ojcu - kim jest jej ojciec, jaki był jej stosunek do niego i jego do niej. Dziewczyna zapada na chorobę w okresie gimnazjalnym i zostaje wysłana do jakiegoś ośrodka, co tam się z nią działo, przeszłość lekarzy, położnych. Przeważnie tego typu urojenia powstają po przeżytych traumach,- molestowaniu, wykorzystywaniu seksualnym, szczególnie jeśli żyje się w katolickim środowisku w 1960 roku. Jak ofiara gwałtu [skrajnie wierząca] może odebrać siebie i to co się stało? Obrzydzenie do samej siebie, chęć pokuty, autoagresja, popadanie w stany lękowe, potęgowane przez środowisko w jakim się obraca. Na niektórych zdjęciach widać w dziewczynie jakieś drugie dno, nie umiem tego sformułować. DALEJ:
Była u psychiatry w sprawie opętania? Ksiądz mówi, że poszedł do lekarza, ale ten powiedział, że lekarz nie przypisał żadnych leków, bo nie można lekami wyleczyć demona w jej ciele. No cóż za fachowość lekarza, wybitne, zaiste. Dusza musi spędzić 200 lat w piekle by stać się demonem - Hitler? 1945, ksiądz Fleischmann? Wszystko to część niemieckiej historii nauczanej właśnie w systemie religijnym jako "zejście na złą drogę". A kto potem? Neron, Kain, Lucyfer...litości. Lucyfer jako demon? Lucyfer jest upadły, aniołem, jak anioł może stać się demonem, co za bzdura. Czy Kain nie został naznaczony życiem wiecznym? Z jakiego powodu ta dziewczyna zmarła? Nikt nie powiedział,- ot zmarła. Nic dziwnego, skoro księża tylko potęgowali jej psychozę. Ona "cierpiała za dusze ludzi". Od czego jest czyściec? Matka Boska skazuje dziewczynę na cierpienia za dusze? Przepraszam, ale to wszystko naprawdę nie trzyma się kupy i nawet te nieludzkie dźwięki to zwyczajne wrzaski niskotonowe kobiet, kiedyś stłukłem swojej babie perfumy i usłyszałem to samo. P.S dlaczego nie mówiła w innych językach? Np. po starohebrajsku? Dlaczego nie powiedziała: wystrzegajcie się 10 kwietnia 2010 roku etc. Nie ma w tym filmie nic, co daje jakiekolwiek wątpliwości, niestety.

Kapiszczur

Zgadzam sie z pierwsza połowa twojej wypowiedzi z pozostałymi elementami-nie.Pomińmy tu wzgledy tego czy pieklo istnieje czy tez nie jako propagowana ogolnie forma ,,miejsca potepionych'' oraz kwestie panoszenia się demonów po świecie. Nie rozumiem skad masz informacje że Lucyfer nie jest demonem. Lucyfer to upadly anioł-dodajmy pierwszy upadły anioł i jest to imie samego szatana ktory kiedys był aniołem światła (Lucyfer-czyli niosący swiatło).Idźmy dalej-skad informacje że ktos staje się demonem po 200 latach przebywania w piekle.Kain zas zostal naznaczony ale nic mi nie wiadomo o tym aby było to życie wieczne.
Po za tym zgadzam sie z tobą. Wszystkie egzorcyzmy nie sa dla mnie jednoznacznymi dowodami zauwaz ze księża w trakcie odpytywania często od razu sugerowali odpowiedzi dziewczynie rzez sposob konstruowania pytań tak ze często mówila tylko ,,tak'' czy ,,nie'' i uznano to za jakieś prawdy objawione.

Kapiszczur

Ah. Dodajmy że dziewczyna była mocno niedożywiona przez swoje zaniechanie spożywania pokarmów a niedozywienie moze powodowac u kobiet ekstremalne zmiany głosu czego sama byłam świadkiem słyszac jak grubym meskim glosem mowiła jedna z dziewczyn chorych na anoreksję w moim liceum

Cadavera

Czytałem, że Żydzi wierzą, iż dusze po 200 latach w piekle stają się demonami, a to czy Lucyfer jest wciąż upadłym aniołem czy demonem to oczywiście abstrakcja. Czy anioły miały duszę? Moment w którym ksiądz mówi o tym, że jest opętana przez Lucyfera i dodaje, że to demony sporego kalibru...sporego kalibru? Lucyfer? Gdyby powiedział, że Azazel, to rozumiem, ale Lucyfer? Nie umiem sobie wyobrazić spustoszenia, gdyby to wszystko miało naprawdę miejsce [i istniało]. 6 demonów zrobiłoby niezłą rozróbę. Ile ona lat była "opętana"? Czy naprawdę szczytowym osiągnięciem Lucyfera byłoby zerwanie różańca i złośliwe rzucanie dziewczyny na podłogę, tam gdzie nie ma materaca? Masz oczywiście rację, wszystko z tego filmu jest wytłumaczalne, tak naprawdę nie ma w tym za wiele dokumentu, tylko opinie księży i wspomnienia jakiejś staruszki, która albo nie pamięta za wiele, albo wstydzi się prawdy. Nawet te taśmy nie są straszne, a trochę komiczne. Ok, są straszne, jeśli ktoś wierzy, że to głos demonów, to dobra, jest to straszne. Jeśli jednak ktoś posłucha tego jako głos niedożywionej, chorej umysłowo dziewczyny, to jest to parodia [sam głos, nie sytuacja].

Kapiszczur

Dodam tylko, że wydarzenia z tego filmu dzieją się tuż po tym jak do kin trafił niezwykle wtedy popularny i dyskutowany film na całym świecie, który wywołał poruszenie: Egzorcysta. Zaskakujące jest to, że ta dziewczyna zachowuje się podobnie jak postać z filmu. Nie twierdzę, że Boga nie ma czy Diabła nie ma, nie twierdzę, iż jest to bzdura, po prostu wątpię w ten przypadek, chyba, że jakaś niezależna ekipa dziennikarska zrobi swój własny dokument i potwierdzą ten film, zrobiony na polecenie kościoła.

Kapiszczur

Zgadzam się również z wypowiedzią. Kiedyś za młodu straszyło mnie to i nawet wierzyłem w takie rzeczy - później otrzeźwiałem jak zacząłem sobie interpretować fakty racjonalnie i na logikę.

Samorozwój następuje poprzez czytania gazet i poszerzania horyzontów (książki, filmy, różne publikacje ze sprawdzaniem ŹRÓDEŁ, co większość lekceważy to). Człowiek wtedy nabiera większego poczucia , że rozumie otaczający go świat. I takie wydarzenie jak to niby opętanie zostaje wtedy zinterpretowane z zupełnie nowymi racjonalnymi już faktami.

Ponadto dodam, że te krzyki z taśmy jako wyrwane z kontekstu i "na słuch" mogą faktycznie wywoływać ciarki i kojarzyć się z czymś nienautralnym, ale jesli wyobrazić sobie osobę, która bardzo cierpi z bólu fizycznego i psychicznego i przeżywa męki przez X lat bez wyraźniej pomocy i polepszenia , wtedy takie jęki i wrzaski są jak najbardziej na miejscu i prawdopodobnie każdy z nas by tak to przeżywał, gdyby był na jej miejscu.

Człowiek powinien spojrzeć na różne rzeczy najpierw z jednej strony a potem z drugiej, przeanalizować fakty i dopiero wydawać opinię bardziej obiektywną już niż subiektywną. Lecz niestety tak nie jest - gdyby każdy tak robił - świat byłby lepszy. A tak mamy manipulatorów i łatwowiarków.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones