PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1153}
7,5 21 220
ocen
7,5 10 1 21220
7,0 13
ocen krytyków
Europa Europa
powrót do forum filmu Europa Europa

WYBITNY! - spoiler-

ocenił(a) film na 10

Ogladalem ten film dawno temu, gdy jeszcze nie rozumialem na czym tak naprawde polega polityka. Ostatnio po ksiazce "Serce europy = krótka historia polski" i pozniej "Powstanie 44" D Normana (ktore bardzo, bardzo, bardzo goraco:) polecam dla milosnikow histori XX wieku) obejrzalem ten film raz jeszcze. Zafascynowal mnie. Dlaczego? Otoz obok perfekcyjnych zdjec (oczywiscie jak na film o tej tematyce), perfekcyjnej muzyce Zbigniewa Praisnera ktora w kazdym filmie kocham, jest jeszcze to "cos", czyli dobra tresc. Ciesze sie ze pani Agnieszka nie odzwierciedlila tematu krystalicznie, tylko pokazala film jako obraz tragedii wojny na swoj artystyczny sposob. Jak dla mnie glowny bohater to tak naprawde tlo do rzeczywistych wydarzen historycznych, czyli po pierwsze hitlerowskiego nazimu w niemczech, agresji na Polske, nastepnie na rosje i w koncu upadku rezimu. I tutaj zaczyna sie moja bajka:) Jako mlody chlopak, ktoremu historia w szkole podstawowej byla delikatnie mowiac lekko przeistoczona, pierwsze mocne wrazenie w filmie wywarla na mnie ucieczka zydow na lodzi kiedy spotkali Polakow plynacych w druga strone. Jakze tragiczne w skutkach i heroiczne zarazem bylo przeciwstawienie sie polskich uczni w rosyjskiej szkole w temacie Boga i ta scena kiedy grupa buntownikow polskich zmuszeni do prosby "o cukierki" od stalina patrzy jak ni to niewidzialna ludzka reka wyrzuca te slodycze z sufitu piorac mozgi kilkudziesieciu pokolenie mlodszym dzieciom w klasie. Bunt upadl, ale nie do konca bo w tej chwili zaczyna sie napasc hitlerowskich niemiec na zwiazek sowiecki. Nie bez znaczenia jest tez przyjazn niemca-geja (to chyba ironia:P) z Josephem - to obraz tzw dobrego nimca, o ktorym z oczywistych powodow tak zadko mozna uslyszec mimo ze ich rzeczywistego istnienia nie mozna na pewno zanegowac. PSEUDO-BOHATER dostal sie w koncu w rece "wyzwolenczych" sowietow i tu nastepna, piekna i historyczna scena kiedy rosjanie obludnie pokazuja zdjecia na temat zbrodni niemieckich, bezwstydna kampania propagandowa, chociaz kilka lat wczesniej robili te same a nawet okrutniejsze rzeczy... No i trwajace najdluzej w filmie, przywdziane piekna muzyka powitanie sie braci - wycienczonego w obozie Izaaka z Josephem w niemieckim mundurze oficerskim - rodzina ponad podzialami wojskowymi rasowymi i politycznymi - moim zdaniem najlepsza scena w filmie. Z mojego punktu widznia - po latach 90 kiedy lekcje historii w szkole zaczely byc rzetelne, film ten jest arcydzielem. Mialem napisac arcydzielem historycznym ale przeciez nie tylko, przeciez jest perfeksyjnie dopracowany pod wzgledem zdjec, muzyki, aktorstwa...
Jesli kogos gnebi fakt odzwierciedlenia biografii tego zyda to niech spojrzy na ten film tak jak ja - na historie nieswiadomego czlowieka ktory tak naprawde jest tylko tlem do pokazania bardzo mocnyhc (za co szczerze pani Agnieszcze Holland dziekuje) scen z okresu wojny.Dla pokazania wydarzen takimi jakie naprawde byly. I dla tych ktorzy dalej upieraja sie o niezgodnosc z prawda - zauwzcie ze nie bylo w tym filmie wzmianki o tym ze jest na faktach a w kazdym wywiadzie Agnieszka Holland zaznaczala ze to nie jest biografia.
Dziekuje za ten film, mam nadzieje ze moje dziecko ktore jest w drodze :) kiedys pooglada i zrozumie wartosci plynace z tego filmu tak jak ja, dzisiaj. Niech ten film stanie sie jednym z elementow naszej dumy narodowej i abysmy nie popelniali bledow z tak przeciez niedalekiej przeszlosci, Polacy...

ocenił(a) film na 10
mrowinski

a i jeszcze jedno - spojrzcie na daty premiery Polski i reszty swiata..... ale wstyd.. :)

ocenił(a) film na 9
mrowinski

Dziękuję za tą recenzję. Film i dla mnie równie świetny.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones