PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=502804}
4,7 3 481
ocen
4,7 10 1 3481
Extraterrestrial
powrót do forum filmu Extraterrestrial

Czy tylko mi się wydaje, że autor tego filmu czerpał garściami z Matrixa i Z archiwum X?
- Z Matrixa jedynki - scena przebudzenia laski w śluzowatej powłoce, a dalej widok na wielkie
struktury i błądzące po nich błyskawice + muzyka z chórem w tle, wygląd robota maltretującego
kolesia, nawet sposób, w jaki ten robot się otwiera, motyw z elektronicznym robakiem włażącym
do pępka.
- Z archiwum X - motyw "palacza" czyli wysoko postawionego gościa zacierającego ślady
działalności obcych. Nawet aktor trochę podobny i pali papierosa dokładnie w ten sam sposób,
co "palacz" z archiwum X.

Nie wiem czy to mają być przysłowiowe "smaczki" w tym filmie, czy też jego autorom zabrakło
własnej inwencji twórczej i zerżnęli cudze pomysły.
Ogólnie film strasznie nierówny. Momentami całkiem dobry, a w innych chwilach tragiczny. Ci
sami aktorzy w jednych scenach grają dobrze, a w innych sztucznie jak amatorzy. Efekty raz
niezłe, a innym razem dziadostwo na poziomie lat 90-tych. Schizofrenik robił ten film, czy jak?

ocenił(a) film na 5
ontek

" Momentami całkiem dobry, a w innych chwilach tragiczny" popieram, miałem identyczne odczucia, w jednej chwil oglądam i mówię, całkiem fajny gdzie po chwili jest jakaś głupia i żenująca scena:P
Co do reżysera, myślę, że nie ukradł pomysłów z tych filmów, po prostu był ich fanem:):):)

WujekChu1ek

Mam dokładnie takie same odczucia jak Wy. Raz świetny, raz tragedia. Końcówka też do mnie nie trafiła. Miało być smutno a wyszło jakoś tak.. kiczowato?

ocenił(a) film na 5
wiolcia0

Czasem odnosiłem wrażenie, że to jakaś czarna komedia:P W szczególności (SPOILER) jak policjant w radiowozie mówi o sondzie analnej jednemu z bohaterów filmu i na koniec obcy właśnie mu to robią, albo żenujący koniec z pierścionkiem zaręczynowym, gdzie potem zaczyna się rewelacyjne zakończenie z fajną muzą, żołnierzami i naukowcami:):):) Scena na statku była chyba najlepsza z całego filmu, bo ona zapadła mi w pamięć, no i pies o imieniu Rusty:P

WujekChu1ek

Tak, tak dokładnie :P Ale scena z sondą też utkwiła mi w pamięci :D scena z pierścionkiem.. szkoda słów

ocenił(a) film na 5
wiolcia0

Po scenie z sondą to aż mnie tyłek zabolał hehehe:) Najśmieszniejsze było to łóżko "operacyjne" o otworem na du*ę:P No i te sterylne pomieszczenia:P
Jak założyciel tematu zauważył dużo podobieństw do innych filmów, też mi się coś przypomniało a mianowicie jak główna bohaterka staje na krawędzi tak jakby odpływu rury kanalizacyjnej(na statku) i widzi pełno latających statków, jakieś prądy przechodzące pomiędzy jakimiś filarami, ta scena a konkretnie wygląd statku od wewnątrz przypomina mi film "Dzień Niepodległości" z W. Smithem.

WujekChu1ek

Ciekawe czy reżyser specjalnie nawiązywał do znanych filmów? może po prostu zabrakło pomysłu na coś nowego

ocenił(a) film na 5
wiolcia0

Ciężko powiedzieć, ale reżyser był na pewno fanem SF:)

WujekChu1ek

Zdecydowanie :)

ocenił(a) film na 7
wiolcia0

Nie wiem na ile pozostałe momenty są mniej czy bardziej świadomie inspirowane innymi filmami, ale postać Palacza to oczywiste i w 100% świadome nawiązanie do Archiwum X, tej postaci nie można pomylić z nikim innym!

WujekChu1ek

czyli jak ukradniesz porshe sąsiadowi to nie jesteś złodziejem tylko fanem porshe?

ocenił(a) film na 5
meanraax

Nie wiem do czego się odnosisz, ale mój sąsiad ma mustanga xD

ocenił(a) film na 5
meanraax

A dobra wiem... A znasz coś takiego jak pastisz? To się zapoznaj ze znaczeniem tego słowa. Widzę, że czepiasz się na siłę.

meanraax

dobrze ci idzie rozmowa ze samym sobą nie przeszkadzam :)

ocenił(a) film na 3
ontek

SPOJLER: Sposób w jaki została ukazana scena, w której bohaterowie natrafiają na wojsko wykorzystano w 2002 roku w filmie "Cabin Fever".

ocenił(a) film na 5
mg90

Faktycznie, jest podobieństwo aczkolwiek tam pozabijali ludzi ponieważ bali się rozprzestrzenia zarazy...

użytkownik usunięty
ontek

Śluzowata powłoka nawiązywała do uprowadzenia Travisa Waltona. W filmie o tym zdarzeniu (Fire In The Sky) pod koniec filmu sekwencja z wnętrza statku i ukazania kosmitów zawierała właśnie ten śluz. Jak ktoś uważnie oglądał, to Travis podczas krótkiej wędrówki przez pojazd również widział więcej śluzu i mnóstwo ludzkich ciał wokoło. Nie pamiętam żeby w Matrixie było coś podobnego, ale dawno oglądałem i mogę nie pamiętać.

ocenił(a) film na 5

Popieram w "Fire In The Sky" też był podobny motyw... Moim zdaniem nie ma co się doszukiwać takich podobieństw bo będzie ich pewnie multum, przykładem jest chociażby "Matrix", "Dark City", "eXistenZ" i "Trzynaste piętro" wiele jest w nich podobieństw a wszystkie filmy są rewelacyjne... Pozdrawiam

ocenił(a) film na 8

Czytając ten wątek tez przyszło mi do głowy 'Uprowadzenie'.
Miałem o tym wspomnieć ale ubiegłeś mnie ;-)

Poza tym gdybyśmy chcieli doszukiwać się takich podobieństw to znaleźlibyśmy ich mnóstwo w każdym gatunku filmowym i nie tylko.
Twórcy czerpią swoje inspiracje z innych filmów, książek, gier. Czasem rzuca się to bardziej w oczy, czasem mniej.

ocenił(a) film na 6
ontek

Motywów z matrixa i z arhciwum x się nie doszukałem bo często różne "pomysłu" z filmów to nie mal zerżnięcie z innych także naucyzłem się nie zwracać na to uwagi a oceniać na podstawie czy mi się podobało czy nie:P
Ale muszę przyznać Ci rację co do "raz dobry raz zły" w 100% się zgadzam ;/
Potencjał był bo nie powiem, zaczął się idealnie i czułem, ze dobry film będzie, a potem poziom filmowy spadał, niczym bass w muzyce, raz walnie raz nie:S

ocenił(a) film na 8
kowal1528

SciFi i wszelkie filmy apo to moje ulubione produkcje i w ogole nie czulem zeby poziom spadal, wrecz przeciwnie, uwazam ze film mocno sie broni (moze poza niektorymi scenami np w radiowozie), byl swietnie nakrecony (sceny w piwnicy) i co mnie urzeklo to kontynuacja mimo ze juz sie zbieralem z fotela jak April zaczela beczec na trawniku. Nagle przylecieli po nia i ja zabrali, to mowie a to teraz juz napisy a opowiesc trwala dalej i dalej, bardzo mnie to pozytywnie zaskoczylo.

ontek

Prędzej mi to zalatywała wojną Światów Spielberga. Zwłaszcza sceny w domu, kiedy się ukrywali a kosmici ich wyciągali.

użytkownik usunięty
ontek

Korytarze i przytwierdzenie ludzi do ścian z Aliens.

ocenił(a) film na 10
ontek

Zauważyłem jeszcze jedno podniesienie: do filmu "Mroczne nieba" z 2013 r. (czyli wyszedł rok wcześniej od "Extraterrestrial"). W tamtym filmie rodzina była nachodzona w domu przez obcych. Na początku ustawili im w kuchni naczynia i tak poukładali źródła światła, że na suficie odbijał się wzór składający się z kół i trójkątów. W "Extraterrestrial" dokładnie taki sam wzór został wypalony na ciele Setha uprowadzonego już na statek kosmiczny (w scenie eksperymentu).

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones