Niedojrzała egoistka

Przyznam szczerze, że mocno zadziwiają mnie tak liczne pozytywne opinie dotyczące Ady. Osobiście odbierałam ją od samego początku jako osobę niezmiernie niedojrzałą, skupioną wyłącznie na sobie i swoich chceniach, wyjątkowo irytującą. Odnoszę wrażenie, że kreuje się ją tu jako bohaterkę pozytywną, ponieważ podąża za głosem swoich emocji i robi co chce. Problem jednak w tym, że Ada takim zachowaniem rani wszystkich dookoła i sprawia wrazenie, jakby w ogóle jej to nie interesowało.
Już od samego początku tak było. Ada stwierdza, że ojciec poślubił ją Stewartowi. Rozumiem, że zachwycona nie była, ale jak na niezależną feministkę zdawała się mało robić sobie z całej sytuacji. Zachowywała się jak lalka, którą zapakowano na statek i pozbawioną emocji przetransportowano na miejsce. Potem z kolei wyżywała się na wszystkich, od marynarzy począwszy po mężu.
Odkąd przybyła do Nowej Zelandii, była dla Stewarta po prostu straszna. Mimo że próbował on ją jakoś zrozumieć, poznać, wzbudzić w niej zaufanie. Nie narzucał jej nawet spania w jednym łóżku (Ada śpi z córką przez cały film). Zamiast chociaż dać mu szanse, od samego początku Ada była wyniosła, naburmuszona, antypatyczna i zimna. Nie próbowała nawet nawiązać z nim przyjaznych relacji, podobnie jak z resztą ludzi. Fochała się na wszystkich dookoła, nawet na Bogu ducha winną służącą.
Pomijam fakt, że zdradzała męża. Pomijam nawet fakt, że jej kochanek również był żonaty. Ale czemu przychodziła w nocy do Stewarta i świadomie budziła w nim pożądanie, by w ostatniej chwili nagle oblać go kubłem zimnej wody? Odnosiłam wrażenie, ze Ada wręcz dręczy tego mężczyznę, świadomie i z premedytacją. Najpierw dobiera mu się do spodni, a potem robi minkę przerażonego dziecka.
Zresztą dość często Ada zachowuje się jak dziecko właśnie. Dziecko które tupie nóżką i musi mieć to co jej się podoba. Ta patologiczna niedojrzałość wyraża się w mimice Ady, w jej głosie (myśli), ale też w zachowaniu np gdy leży na łóżku a córka próbuje szukać u niej pociechy. Ada kompletnie ignoruje dziewczynkę, zamiast tego całując lusterko jak jakaś nastolatka.
Cała postawa Ady wobec Flory to kolejna rzecz która mnie dobija. Swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem Ada nieustannie sprawiała, ze dziewczynka musiała wbrew woli wchodzić w rolę dorosłego. Jasnym jest, że Ada jako niema porozumiewała się z ludźmi przez córkę, jednak nieraz odnosiłam wrażenie, że Adzie jest tak po prostu łatwiej. Bo to córka zbiera cięgi za jej antypatyczne uwagi, bo córka osłoni ją przed światem. Bo z córką ma swój wewnętrzny świat, do którego nikogo nie wpuści - choćby Stewarta, zachowując się przy tym jak sfochana nastolatka ignorująca rodzica. Jednocześnie wylewała na Florę całą masę nieadekwatnych dla jej wieku emocji, przez co dziewczynka sama zaczynała być opryskliwa i wyniosła.
Nie interesowało Ady w ogóle co czuje i myśli jej córka. Nie obchodziło jej, że dziewczynka zaaklimatyzowała się w nowym domu, że pokochała Stewarta jak ojca, którego zawsze jej brakowało, że - co też jest ważne - jaka będzie jej przyszłość jako dziecka nieslubnego, żyjącego z matką i jej kochankiem. Nie interesowało jej, że Flora tak bardzo pragnie rodziny - dążyła wyłącznie do realizacji swoich chceń. Wyraźnie widać to w scenach, gdy Ada kroczy dumnie bądź wściekle przez las, a Flora drepce za nią usiłując przywrócić jej zdrowy rozsądek bądź trzyma jej sukienkę, by nie ukalała się w błocie.
Jakby tego było mało, próbowała wkręcić córkę w swoje miłosne gierki (klawisz), mimo jej wyrażnej niechęci i sprzeciwu.
Nawet wobec kochanka była nie do końca uczciwa. Wiedząc, że coś do niej czuje, celowo wzbudziła w nim emocje. Nie pomyslala o tym, że go zrani ani że będzie musiał wybierać między lojalnością wobec przyjaciela a uczuciem. Nie zastanawiało jej w jakim niebezpieczeństwie go stawia i do jak wielkich poświęceń go zmusza.

Osobiście uważam, że Ada była osoba kompletnie niedojrzałą emocjonalnie, skupioną wyłącznie na sobie i swoich instynktach, a robienie z niej wzorca do naśladowania mocno mnie zadziwia. Zresztą moim zdaniem Ada nie umiała w ogóle kochać nikogo. Kochała jedynie fortepian.

22
  • Zgadzam się w 100%. Oglądając wczoraj film cały czas męczył mnie jej egoizm... mimo to uważam film za świetny.

  • Może i była niedojrzała emocjonalnie ale też miała ogromną pasję jaką była gra na tym fortepianie,może nie umiała się odnaleźć w tej sytuacji w jakiej postawił ją los.Ciężko orzec w tej sprawie jakie były jej pobudki.

  • Widzę mieliśmy podobne myśli i odczucia.
    Przez cały film, irytowało mnie zachowanie głownej bohaterki, pomimo, że film mi się ogólnie podobał, pod koniec byłem już zmęczony, dziecinnym zachowaniem Ady. Nie przypisywałbym jednak całej winy Adzie. Z jednej strony mieliśmy niedojrzałą hedonistkę, z drugiej, faceta który nie starał się za bardzo porozumieć, z trzeciej natomiast zboczonego romantyka, który chwilę zastanowienia miał za nic. Trzy różne perspektywy. Szkoda, że każda w jakimś stopniu skupiona na sobie. Jednak to Ada wygrała pierwsze miejsce w wyścigu. Ktoś może powiedzieć, że to wina jej braku możliwości mówienia. Bzdura! Bycie niemową nie zwalnia nas z branie odpowiedzialności za własne czyny i zastanowienia się nad tym co robimy. A już na pewno nie daje nam prawa do wyżywania się na innych i traktowania córki jak tarczy.

    Dostaliśmy smutną historię o tym, jak trzymanie takich osób pod kloszem, może doprowadzić do uczuciowego i emocjonalnego upośledzenia. Ada nie była nikim wyjątkowym. Fakt miała talent, jednak jej miłość do siebie, skupiła jej uczucie na fortepianie tak bardzo, że dla innych nie zostało już nic. Nie widziałem, żadnego odruchu, gestu który mógłby świadczyć o jej miłości do córki, o reszcie nie wspominając. Hedonizm w najczystszej postaci. Z drugiej strony mamy pokazane jak łatwo sami możemy zamknąć się w więzieniu własnych uprzedzeń i "miłości". Fortepian stał się obsesją Ady, jej odzwierciedleniem miłości do samej siebie, jej chorobliwej wiary, że jest inna niż wszyscy.

    Smutne jest to, że jej postawa jest nazywana postawą pozytywną, kobiecą. Obrażoną na cały świat gówniarę, kierującą się wyłącznie swoim dobrem i niedojrzałymi emocjami przyrównano do kobiecości. Nie nastraja to optymistycznie.

  • A myslalam, ze tylko ja nie lubię Ady. Wracałam do tego filmu na rożnych etapach swojego zycia, aby sprawdzic czy cos sie zmieniło. Ale nie. Zal mi było jej meza, nawet nie dała mu szansy. Pomijając to, że Kitel jest dobrym aktorem i brzydki nie jest to w tym filmie jest odpychający, gdzie mu tak do Sama Neilla? Rozumiem pasję Ady, ale są granice. Wykorzystywała córkę, potrafiła sprzedac się za muzykę pod jej bokiem. Wystarczyło porozumieć się z mezem, ze to dla niej wazne. Nawet nie spróbowała. A źle nie trafiła.

Zgłoś nadużycie

Opisz, dlaczego uważasz, że ten wpis nie jest zgodny z regulaminem serwisu: