PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=30689}

Gabinet doktora Caligari

Das Cabinet des Dr. Caligari
7,8 21 690
ocen
7,8 10 1 21690
7,9 25
ocen krytyków
Gabinet doktora Caligari
powrót do forum filmu Gabinet doktora Caligari

Myślicie, że wyspa tajemnic była inspirowana tym filmem? chodzi mi głównie o zakończenie. Książka "Shutter Island" powstała już w 2003 roku, sam autor mógł się przecież wzorować na tym filmie.

ocenił(a) film na 8
matushaq691

Oczywiście że tak, podobnie jak niezliczona ilość innych filmów. To zakończenie z "Gabinetu" jest strasznie oklepane. Właśnie dlatego oceny krytyków dla Wyspy są dosyć surowe, i film dostał 0 nominacji, bo jest wtórny. Obejrzałem "Gabinet" przed "Wyspą" i modliłem się przez cały seans żeby nie było tej nudnej rutyny na końcu z "Gabinetu" i niestety...

matushaq691

Brawo geniuszu. Zapraszam na forum Gry o Tron tam znajdziesz kolegów z podobnymi zainteresowaniami do spoilerowania.

ocenił(a) film na 10
matushaq691

"Gabinet" był pierwszym filmem w historii, którego akcja została osadzona w szpitalu psychiatrycznym i zarazem pierwszym z tzw "twisted ending". Ekspresjonizm w filmie powstał po I wojnie światowej w Niemczech (jako przejaw nastrojów społecznych) i wtedy właśnie wyprodukowano filmy typu "Gabinet..." czy "Nosferatu". Niemiecki ekspresjonizm był tak nowatorski, inny, że do tej pory jest widoczny w świecie filmu i jak mówisz, stał się wręcz oklepany :) Podobny motyw to rzeczywiście niewątpliwie wzorowana na "Gabinecie" "Wyspa Tajemnic", ale także mniej oczywiste filmy, jak "Donnie Darko" czy niemal wszystkie dzieła Burtona :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones