PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=119900}

Gabinet figur woskowych

House of Wax
6,7 1 892
oceny
6,7 10 1 1892
6,3 3
oceny krytyków
Gabinet figur woskowych
powrót do forum filmu Gabinet figur woskowych

I obecnie się broni, lepszy od wielu współczesnych kaszanek. Bronsona w nim nie za wiele ale dwa razy się pojawia w niedużych kwestyjkach.

Wirginczyk

To thriller/dreszczowiec, nie ma w nim elementów fantastycznych.

MisterTornister

Gabinet figur woskowych z 1953 roku zaliczany jest do gatunku horroru gotyckiego. Pod względem sposobu realizacji fabuły, Gabinet jest thrillerem, jednak sam temat filmu odnosi się do zagadnień poruszanych generalnie w kinie grozy. Ten film można też postrzegać jako hybrydę thrillera psychologicznego i horroru gotyckiego. W żadnym wypadku Gabinet figur woskowych z Vincentem Price nie jest czystym dreszczowcem. Elementy fantastyczne są jednymi z wielu innych definiujące gatunek horroru. Elementy thrillera może zawierać horror jak w przypadku tego filmu, z drugiej strony elementy horroru w dreszczowcu przesądzają o klasyfikacji do szeroko pojętego kina grozy. Generalnie thriller jest podgatunkiem horroru tworząc z nim hybrydę gatunku, klasyczne thrillery skupione są tematycznie i realizacyjnie na kreowaniu napięcia związanego z fabułą i nigdy nie mają elementów fantastycznych, paranormalnych, metafizycznych, przerażających , szokujących czy wywołujących obrzydzenie, łamiących tematy tabu . Głównym elementem thrillera obok tworzonego napięcia różnej fabuły , jest duże odniesienie do realnej rzeczywistości z jaką obeznany jest przeciętny widz nie oglądający nigdy horrorów i nie interesujący się tematami związanymi z szeroko pojmowaną grozą , która także może mieć odniesienie do realnego życia z którą jednak większość ludzi nigdy nie ma do czynienia poza oglądaniem filmów .

soulheart

hm, wyczerpująca odpowiedź
thriller bardziej przeraża, bo to co w nim jest może przydarzyć się nam naprawdę, a horror to fantastyka, bardziej ciekawość, wyobraźnia, klimat

MisterTornister

Horror może bardziej przerażać z racji wywołanego szoku sprawami i rzeczami z którymi większość ludzi nie ma do czynienia w realnym życiu, ale mogło by mieć np. opętanie, dręczenie demoniczne, utrata bliskich , tożsamości w ekstremalny sposób, doświadczenia z mieszkania w nawiedzonym domu , destrukcyjne doświadczenia wynikające z zajmowania się dla zabawy zagadnieniami i praktykami okultyzmu i wiele innych niesamowitych zdarzeń , które dzieją się na świecie ale większość ludzi zna je tylko z filmów . Zdarzenia i sytuacje pokazane w thrillerach teoretycznie mogą się przydarzyć widzowi w takim samym stopniu jak te ukazane w horrorach . Nie ma tu żadnej reguły . Jednak ciężar gatunkowy potencjalnych zdarzeń ukazanych w horrorach, których widz mógłby być świadkiem albo uczestnikiem jest znacznie większy , przytłaczający, przerażający, szokujący i destrukcyjny dla zdrowia fizycznego i psychicznego i zawsze pozostawiającego ślad w psychice aż do śmierci. To co niezrozumiałe , nie dające się racjonalnie wyjaśnić bardziej pociąga i interesuje niż kłopoty dnia codziennego i zarazem bardziej szokuje i przeraża , wywołuje strach u uczestników i świadków takich zdarzeń w sytuacjach których nie przewidzieli. Niektóre sprawy i rzeczy pozostają dla widzów sferą fantazji i wyobraźni, dopóki nie odczują ich na własnej skórze. Mimo, że na świecie dzieje się wiele niewyjaśnionych, niesamowitych zdarzeń nie dających się racjonalnie wyjaśnić, większość widzów nigdy się o nich nie dowie z wielu powodów , a jeszcze więcej nie będzie miała takich doświadczeń, pozostając w błogim przekonaniu do śmierci, że takie zdarzenia to tylko wytwór fantazji i wyobraźni twórców horrorów . Oczywiście w filmach jest ukazana także fantazja nie tylko w horrorach nie mająca żadnego odniesienia do realnego życia , jednak wiele tematów horrorów nie jest fikcyjna i nie dotyczy to tylko tzw. filmów opartych na faktach. Wielu widzów horroru , gdyby przeżyli, doświadczyli sytuacji i zdarzeń ukazanych w filmach zamarło by ze strachu a nawet postradało zmysły po jakimś czasie Oglądając jednak film w wygodnym fotelu widz nigdy nie jest w stanie wczuć się w sytuacje bohatera filmu, reagując np. śmiechem na sytuacje ukazane na ekranie , które w rzeczywistym życiu mogłyby być nie do udźwignięcia przez psychikę przeciętnego konsumenta filmowych horrorów .

soulheart

ok, widzę że wierzysz w duchy, to wszystko wyjaśnia xD

MisterTornister

Wierzę w to co istnieje naprawdę.

soulheart

to nie ma sensu

wiara polega na tym że coś jest niepewne - nie wiadomo czy coś jest czy nie ma, ale ktoś zakłada że jest i to jest wiara

MisterTornister

To czy coś jest pewne czy niepewne nie ma nic wspólnego z wiarą . Są ludzie którzy wierzą np. ,że Ziemia jest płaska , a świat istnieje 6 , 10 tysięcy lat. Każdy rozgarnięty człowiek wie ,że to bzdura. Ludzie którzy wierzą w okrągłość Ziemi i istnienie świata od około 5 miliardów lat również wierzą w prawdy oczywiste. Wszystko oparte jest na wierze , różne są powody owej wiary racjonalne , nieracjonalne , itp. Wiara nie jest równoznaczna z pojęciem braku dowodów na głoszoną tezę naukową. Naukowcy również wierzą w swoje dogmaty naukowe , tak samo jak fanatycy religijni wierzą w swoje mity, utopie czy legendy dla innych . Miernikiem tego czy coś jest prawdziwe czy zmyślone przez bujną wyobraźnię jest rozeznanie faktów i mitów , zrozumienie wszelkiej informacji w szerszym tego słowa znaczeniu. Uwzględniając fakt nieskończoności nauki i zarazem ewolucji nic nie jest pewne na wieczność w rozumowaniu ludzkim.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones