PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1288}
7,6 13 268
ocen
7,6 10 1 13268
6,9 8
ocen krytyków
Gandhi
powrót do forum filmu Gandhi

W filmie jest sporo mądrych i rozsądnych cytatów i dialogów wyciągniętych z tego co pisał i mówił Gandhi. Zapisałem sobie nawet kilka:

1. "Walczyć aby coś zmienić a nie kogoś UKARAĆ, karanie zostawmy Bogu."
2. "Chcę zmienić ich mentalność a nie zabijać za ułomności, które wszyscy posiadamy."
3. "Stawiać opór - nie przemocą, która ich zapali do walki [agresja budzi agresje], a nieugiętością która otworzy im oczy.'
4. "Celem obywatelskiego nieposłuszeństwa jest sprowokowanie reakcji, będziemy ją prowokować aż ją uzyskamy albo zmienią prawa. Nie oni tu panują ale my. Hindusi i mahometanie muszą się zjednoczyć na zawsze."
5. "Pokojowe NIEPOSŁUSZEŃSTWO, bez przemocy."
6. "Sprytny argument, ale nie prowadzi do celu." [inteligentna riposta]
7. "Aby zdobyć niepodległość musimy być jej warci."
8. "Oko za oko i cały świat oślepnie"


----------
"- Napisano: <<jeśli ktoś uderzy Cię w prawy policzek nadstaw mu drugi>>. -Może to przenośnia?
- [Gandhi] Nie jestem pewny. Dużo o tym myślałem. Podejrzewam, że chodzi o to, żeby mieć odwagę przyjąć cios i kilka ciosów I NIE ODDAĆ ALE TAŻ NIE USTĄPIĆ. Wtedy coś w ludzkiej naturze sprawia, że nienawiść ustępuje szacunkowi. Chrystus to rozumiał, ja widziałem jak to działa. "

Inny przekład tekstu powyżej:
- "Jeśli cię nieprzyjaciel uderzy w prawy|policzek, nadstaw mu i drugi"?
- Te słowa zostały użyte metaforycznie. - Nie myślę, że nasz Pan...
- Nie jestem tego pewien. Myślałem nad tym dużo. Podejrzewam, że miał na myśli potrzebę okazania odwagi... do przyjęcia uderzenia, kilku uderzeń, tak, aby pokazać... że nie masz zamiaru oddać ciosu, ani że nie uciekniesz. Kiedy tak postąpisz odwołujesz się do ludzkiej natury,...powoduje to, że jego nienawiść słabnie a szacunek rośnie. Myślę, że Chrystus zrozumiał to i według mnie to skutkuje."


"Proszę abyście walczyli z ich agresją ale jej nie prowokowali. Nie będziemy zadawali ciosów. Będziemy je przyjmowali. WIDZĄC NASZE CIERPIENIE ZROZUMIEJĄ SWOJĄ NIESPRWIEDLIWOŚĆ. To będzie bolało jak każda walka ale nie możemy przegrac i nie przegramy. Mogą torturować moje ciało, łamać mi kości, nawet zabić, będą mieli moje zwłoki, ale nie będą mieli mojego posłuszeństwa."

" - Ale pan będzie przestrzegał prawa?
- [Gandhi] Istnieją prawa niesprawiedliwe, tak jak niesprawiedliwi ludzie.
- Jak mniejszość może walczyć z rządem i z imperium?
- [Gandhi] nawet jeśli mniejszość stanowi jeden człowiek, prawda pozostaje prawdą. "

[trochę patetycznie:]"Kiedy jestem w rozpaczy, przypominam sobie, że w historii świata zawsze zwyciężała droga prawdy i miłości. Zawsze pojawiali się tyrani i mordercy i przez jakiś czas wydawali się nie do pokonania. Jednak w końcu zawsze upadali. Myśl o tym. Zawsze."

"Kiedy machacie tymi|flagami i krzyczycie... wzmagacie STRACH w sercach swoich braci. To nie są Indie, których chcę. Przestańcie! Na miłość boską, przestańcie."

" - Naprawdę jedziesz do Pakistanu? Jesteś upartym człowiekiem.
- [Ghandhi] Po prostu chcę udowodnić. Hinduistom tutaj i muzułmanom tam, że jedyny diabeł na świecie to ten. tkwiący w naszych SERCACH. I właśnie to jest to miejsce, w którym powinniśmy toczyć bitwy."

[tolerancja religijna, ekumenizm] "w naszej świątyni, duchowny czytywał... z muzułmańskiego Koranu...i hinduskiej Gita, poruszając się od jednej do drugiej... jak gdyby nie miało znaczenia,|którą księgę się czyta... dopóki [pamięta się o Bogu] wielbi się Boga."

ufff trochę tego było:)

ocenił(a) film na 10
kyle_reese

"Kiedy jestem w rozpaczy, przypominam sobie, że w historii świata zawsze zwyciężała droga prawdy i miłości. Zawsze pojawiali się tyrani i mordercy i przez jakiś czas wydawali się nie do pokonania. Jednak w końcu zawsze upadali. Myśl o tym. Zawsze."

NAJPIĘKNIEJSZY.

ocenił(a) film na 9
MarinaSamira

To odniesienie do Biblii jeśli się nie mylę. Jest tam taka fraza: "można ogłupiać wielu ludzi przez pewien czas, ale nie da rady ogłupiać wszystkich ludzi przez cały czas". Cytat z pamięci i tylko zaznaczam sens, bo w oryginale jest to dużo składniej i lepiej napisane. Mogę się mylić co źródła, ale w chwili obecnej nie mam możliwości weryfikacji. Dlatego m.in. zawsze mówię, iż wierzę w dwie rzeczy: Pana Boga i ludzki rozsądek.

ocenił(a) film na 10
tomash74

"Można oszukiwać wszystkich (ludzi) przez pewien czas, a część ludzi przez cały czas, ale nie da się oszukiwać wszystkich przez cały czas."

ocenił(a) film na 10
tomash74

P.S. TO akurat powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych Abraham Lincoln.

ocenił(a) film na 9
kyle_reese

Świetny dobór cytatów. Ja szczególną uwagę zwróciłem na ten: "Walczyć, aby coś zmienić, a nie kogoś UKARAĆ, karanie zostawmy Bogu." i staram się o nim zawsze pamiętać. Ale wszystkie wymienione w Twoim poście są warte zapamiętania i stosowania w życiu codziennym.

ocenił(a) film na 8
tomash74

"Walczyć, aby coś zmienić, a nie kogoś UKARAĆ, karanie zostawmy Bogu."
Tak ta piękna myśl też mi utkwił w pamięci ale to już po drugim seansie. Te powyższe cytaty, są z pierwszego obejrzenia.

ocenił(a) film na 8
kyle_reese

ps. z drugiej strony totalna bezkarność to aberracja. Trzeba to wyważyć.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones