PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=486822}
6,4 92 912
ocen
6,4 10 1 92912
5,3 24
oceny krytyków
Ghost in the Shell
powrót do forum filmu Ghost in the Shell

Kiedy usłyszałem pierwsze zapowiedzi amerykańskiego GitS, byłem oburzony. Amerykanie znowu zepsują kolejny klasyk mangi/anime, zła obsada, zły reżyser i scenarzyści itd. Potem pojawiły się pierwsze teasery, zwiastuny i powiedziałem sobie - "Kurde, może nie powalają, ale to nawet wygląda jak Ghost in the Shell. Może w końcu Hollywood zacznie poważnie traktować mangi i anime".

Stopniowo zacząłem przyzwyczajać się do idei amerykańskiego rebootu, czy obsady i nawet zacząłem się ekscytować nadchodzącym filmem. Efekty wyglądają spoko, bardzo dobry design wyraźnie zainspirowany mangą/anime, oraz sporo fanserwisu. A potem pojawiły się kolejne zwiastuny i spoty, tym razem zdradzające fabułę.
Jak na to patrzę myślę sobie "Ja pierd*le, może i wygląda jak Ghost in the Shell, od strony fabularnej zapowiada się kupa na miarę Dragonball: Ewolucja". Od czego by tu zacząć...

Wszystko wskazuje na to, że fabularnie otrzymamy nie Ghost in the Shell, żadną luźną adaptację któregoś z filmów, seriali, albo mang, tylko pier*oloną podróbę Robocopa. W najnowszym spocie dowiadujemy się, że Major przez całe życie była zwyczajną policjantką, która w nieznanych (jak dotąd) okolicznościach straciła ciało i musi wieść dalsze życie jako cyborg. Rzuca najbardziej kliszowy tekst jaki jest możliwy "I will find person who did this to me and I will kill him". What!? To ma być kino zemsty? W drugim zwiastunie zdradzono, że Major nie pamięta swojego życia przed cyborgizacją ("don't remember much, just images" - to już zaczyna brzmieć jak pastisz). Co jest jednak najgorsze, sugeruje, że Sekcja 9 manipuluje główną bohaterką. Czy ludzie odpowiedzialni za scenariusz w ogóle znają materiał źródłowy? Czy oni chcą odwrócić kompletnie sens GitS?

Teraz zaczynam poważnie bać się o ten film. Mam nadzieję, że zwiastuny kłamią, tylko sugerują coś co nie będzie miało miejsca w filmie. Bo jeżeli w Ghost in the Shell, Sekcja 9 z Aramakim na czele okaże się jeszcze głównym antagonistą, będę już nie tylko wk*rwiony, co po prostu smutny. Smutny patrząc jak Hollywood lekceważy fanów, jak marnuje potencjał kryjący się w mangach/anime i produkuje gnioty które są kopią czegoś kompletnie innego, czegoś co było już wałkowane wiele razy i zdążyło się znudzić. Czy komu kol wiek jest potrzebna kolejna podróbka Robocopa? Czy ktokolwiek marzył sobie o filmie z dokładnie tą samą fabułą, poruszającą dokładnie te same problemy, tylko z Scarlett Johansson w roli głównej? Jeżeli chcą zrobić sobie żeńską wersję Robocopa, proszę bardzo, tylko niech nie reklamują tego jako Ghost in the Shell, bo to zwyczajna obraza dla fanów. Już bym wolał, gdyby to był po prostu kolejny reboot Robocopa, tylko z zamienioną płcią tytułowego bohatera (wiecie, jak w Ghostbusters).

ocenił(a) film na 6
szmyrgiel

też się tego boję..

użytkownik usunięty
szmyrgiel

Zapowiada się kiepsko. Prawdziwa Motoko tak się nie zachowuje, nie jest tak histeryczna i emocjonalna. Po drugie wygląda to na biedę intelektualną w porównaniu do kultowego anime. Takie siłowe filozofowanie które wypada śmiesznie i nieautentycznie jak w przypadku Prometeusza Ridleya Scotta. I jeszcze to nieszczęsne PG-13. Będzie gniot.
https://www.youtube.com/watch?v=5RsWuDVEIRk

użytkownik usunięty

Lepiej bym tego nie powiedział. Tu nie chodzi o zemstę a o to czym się Motoko stała, o szukanie jakiejś tożsamości po przemianie w cyborga. I to jest esencją GITS a nie jakaś głupia zemsta.
https://www.youtube.com/watch?v=_Lsm1NoaliA

PG-13 jest najmniejszym zmartwieniem. Ba, połowa anime z cyklu GitS ma PG-13. Btw Niedawno sobie pomyślałem "A co, jeżeli cały ten bullshit okaże się tylko halucynacją Major której zhakowano mózg, a cała fabuła okaże się dużo ciekawsza?" A i jeszcze jedno - nie Motoko Kusanagi, tylko Major. W żadnych materiałach promocyjnych nie pada jej imię i nazwisko. Czyżby poszukiwanie przeszłości i prawdziwego imienia Major będzie wątkiem głównym filmu? Wiesz co będzie jeszcze lepsze? Jak Major po dokonaniu zemsty i zniszczeniu Sekcji 9 odnajdzie swoją rodzinę, rzuci się im do ramion, będzie taaak wzruszająco i na końcu usłyszymy monolog typu "Nie cofnę już przeszłości. Nie jestem już kobietą, którą bym chciała nadal być, tylko czymś innym", albo "Przeznaczenie nie istnieje, każdy decyduje o swoim losie", albo "Nie jestem Major jaką to miasto potrzebuje, tylko na jaką zasługuje".

użytkownik usunięty
szmyrgiel

Nie rozważam nad takimi rozwiązaniami bo to twórcy mają się martwić żeby scenariusz miał ręce i nogi. Dla mnie jest tylko kilka argumentów że ten film będzie niewypałem.
PG-13 więc nie ma prawdziwej golizny i juchy, nie będzie rozrywania kończyn Motoko na kawałki jak miało to miejsce w anime pod koniec filmu.
Beznadziejny reżyser od śnieżki. GITS wygląda dobrze wizualnie ale Śnieżka też wyglądała wizualnie dobrze, tylko że reżyseria, scenariusz to było dno.
Amerykanizacja czyli wyjdzie taki twór akcji w stylu Paul W.S. Andersona tylko z lepszymi wizualizacjami plus daremne silenie się na filozofowanie w takim amerykańskim burgerowym wydaniu.
Obsada, Johansson znów gra Lucy/Black Widow, wymoczkowaty Batou.
Brak specyficznego klimatu japońskiej metropolii, chóralnej muzyki, głębi, typowy blockbuster. wikipedia "Muzyka skomponowana przez Kenjiego Kawaia, z charakterystycznym brzmieniem instrumentów perkusyjnych i żeńskiego chóru, jest jednym z najważniejszych elementów tworzących klimat filmu."
Czekam bardziej na Battle Angel Alita bo lepsza obsada, reżyser ma kilka dobrych produkcji na koncie, oryginalne anime było średnie więc nie będzie takiego gwałtu jak film nie wyjdzie.

Hej, ale chórki będą, tylko posłuchaj XD
https://www.youtube.com/watch?v=Q7IXh6rwAU4

użytkownik usunięty
szmyrgiel

Niestety nienawidzę EDM. Chyba nie ma nic gorszego w muzyce elektronicznej.

Obawiam się, że to będzie idealna aluzja do filmu - biorą coś pięknego, wyjątkowego i po prostu klimatycznego, potem to "ulepszają" tak, żeby spodobało się (tylko) typowej, niezbyt wymagającej, hamerykańskiej młodzieży. "-Chóry? Co to k*rwa, jakaś opera? W dodatku nie po angielsku? Jak można przy tym tańczyć na dyskotece?"

użytkownik usunięty
szmyrgiel

To się nazywa komercjalizacja, przerobienie czegoś ambitniejszego na przystępny produkt dla masowego odbiorcy. Czy to połkną? Oczywiście że tak, Aoki to bardzo popularny twórca EDM. A o wartościach artystycznych się tutaj nie dyskutuje tylko o tym ile to może zarobić.

szmyrgiel

Ja tam czekam z niecierpliwością na koniec tego miesiąca:)

szmyrgiel

Wiesz od ilu lat jest ten film?

Niki_kinomaniak

PG-13, czyli tyle samo co Ghost in the Shell 2: Innocence i Ghost in the Shell: Arise.

ocenił(a) film na 8
szmyrgiel

W anime, dokładnie w drugim sezonie GITS SAC było powiedziane, że Major przeszła całą cyborgizację w wieku 6 lat. W anime jest wiele nie dopowiedzeń, nie wiemy skąd Major się wzięła w Sekcji 9, ale przede wszystkim Major to twarda baba, bez trzęsących się łap. Po trailerach widać, że akcja idzie w kierunku, że to Sekcja 9 wymazała pamięć Major "po walce z czołgiem" i, że to Sekcja 9 jest ta zła i nie dobra. Widać, że Władca Marionetek oświeci Major i będzie zemsta, tylko pytanie, w którą stronę. Trochę tego nie widzę :/ Twórcy chyba ominą filozoficzną część, która była podstawą w Ghost in the shell.

ashley2020

Wiesz co by było najlepsze? Gdyby to wszystko okazało się bullshitem. Zwiastuny zapowiadają coś innego, tylko po to, aby przyciągnąć typową, amerykańską widownię (no bo jak możesz im sprzedać historię rodem z filmu z 95?). Major podejrzewa Sekcję 9, wydaje jej się że Władca Marionetek (a raczej Kuze) jest tak naprawdę tym dobrym, a potem okazuje się że to wszystko była manipulacja, cyberterrorysta zhakował jej umysł (jak to było w jednym odcinku Arise) tylko po to, aby ją nastawić przeciwko Sekcji.

ocenił(a) film na 8
szmyrgiel

Właśnie fandom mangi i anime w Polsce jak i na świecie oczekuje tego, że będzie to pierwowzór filmu z 95r. tyle, że dopieszczony. A tu widać inspirację nie tylko filmem, a Gitsem jako całością co powstało. Mszę nadrobić sezon arise, bo jak widzę też coś z tego sezonu może być zaczerpnięte.

ocenił(a) film na 8
ashley2020

Nie rozumiem czemu fani zakładają, że aktorska wersja miałaby być kopią autorskiego anime z 1995 roku. Punktem odniesienia (jeżeli już) powinna być manga, bo od niej pochodzą wszystkie prawa autorskie. A ta ma zupełnie inny charakter, bardziej rozrywkowy, polityczny i technologiczny. I w tym bliższy jest jej serial "Stand Alone Complex", a nie bardzo autorskie anime w reżyserii Mamoru Oshii. Swoją drogą Japończycy krytykowali jego dzieło z '95 roku, że jest zbyt filozoficzne i pozbawione rozrywkowej atmosfery oryginalnej mangi.

Wszystkie historię z całego uniwersum łączy przewrotność wątków, które na końcu okazują się często manipulacją. Na to liczę też w amerykańskiej wersji, o tym pisze też kolega powyżej. Pocieszające jest, że nad całą identyfikacją graficzną filmu pracowali naprawdę zdolni projektanci, więc film raczej będzie miał odpowiednią "atmosferę".

Ja się w sumie bardziej martwię o muzykę, bo każdy GITS miał świetne soundtracki. A trochę ciężko mi sobie wyobrazić sekwencje "making of cyborg" bez legendarnej muzyki.

ocenił(a) film na 8
kepski.alan

No właśnie ta filozoficzność (zadane pytania - kim jest człowiek, czy mózg w maszynie to tez człowiek itp.) sprawiła, że Gits stał się klasykiem anime. Ludzie zapominają, że jest manga, do której warto by było zajrzeć, bo akcja z filmu z 95r. to niewielka część uniwersum Gits.

Co do muzyki remix Steva Aokiego średnio mi się podoba, ale spowolniony "Enjoy the silence" jest całkiem ok.

ocenił(a) film na 8
ashley2020

Mi się chyba najbardziej podobał spot z muzyką FKA Twigs w tle: https://youtu.be/jsTt618JHsw

Ale generalnie muzyka do spotów to inna historia. Soundtrack do filmu robi Clint Mansell i do tej pory żaden jego fragment nie miał publikacji. Niektórzy są zdania, że nawet podczas seansu testowego pierwszych 15 minut filmu użyto muzyki stockowej.

A 10 minut temu opublikowano behind-the-scenes o Sekcji 9, wygląda obiecująco ;-)
https://youtu.be/dost604rDXU

ashley2020

Stand Alone, wersja z '95, manga czy Arise, to zasadniczo różne uniwersa. Skupiają się na jednej osobie, ale w alternatywnych rzeczywistościach.

szmyrgiel

Dzisiaj pierwsze recenzje z Japonii.

obleh

Możesz dać jakieś namiary? Jedyne co mam to średnią na imdb, która absolutnie nic nie znaczy, jeżeli film miał tylko jeden pokaz specjalny na całym świecie (bo pierwsi co oceniają to głównie trolle, albo nadmierni entuzjaści którzy nie widzieli jeszcze filmu, albo podchodzą na zasadzie "nie podobał się-1/10", i "podobał się-10/10").

szmyrgiel

Tak był tylko jeden pokaz. Są tylko zdjęcia z czerwonego dywanu.

ocenił(a) film na 8
obleh

Znajoma japonka mówiła, że to był pokaz prasowy ale recenzje mogą się pojawić dopiero po oficjalnej premierze. Bo inaczej mogłyby zagrażać promocji filmu.

kepski.alan

Dlaczego zagrażać promocji, czyżby był aż taki zły? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

ocenił(a) film na 8
szmyrgiel

No tak się robi teraz w przypadku większości filmów, że umowa jest na publikacje recenzji po oficjalnej premierze filmu. Ale to nie znaczy, że coś jest złe. Jak jest naprawdę złe, to w ogóle nie robią critic/press screening ;-)

obleh

Znalazłem pierwszą recenzję w języku angielskim. Sądząc po niej moje obawy się niestety potwierdziły.
http://www.geekster.be/films/ghost-in-the-shell-review/

szmyrgiel

Pojutrze sprawdzę ten film w kinie.

obleh

Ja niestety dopiero za tydzień, wcześniej nie będę miał czasu. Może to i dobrze, bo jeżeli film okaże gniotem i wszyscy będą krytykować, to przynajmniej odpowiednio się nastawię :P

użytkownik usunięty
szmyrgiel

https://naekranie.pl/aktualnosci/recenzje-ghost-in-the-shell-czy-wyszedl-dobry-f ilm-1760631
https://gameplay.pl/news.asp?ID=103212

użytkownik usunięty

http://film.dziennik.pl/recenzje/artykuly/546162,ghost-in-the-shell-w-poszukiwan iu-tozsamosci-recenzja.html
http://film.onet.pl/recenzje/ghost-in-the-shell-dobre-cialo-to-za-malo-recenzja/ c7f20d

https://www.youtube.com/watch?v=sv_fdkGQz4k Czyżby to naprawdę był dobry film???

kubix28

Wiesz, człowiek poświęca akapit na ślinieniu się Johansson w obcisłym kostiumie (czy tylko mnie ona kompletnie nie rusza?).

Przynajmniej możemy stwierdzić, że jest to najlepsza adaptacja anime w Hollywood :P

użytkownik usunięty
szmyrgiel

Dłuższy fragment i tak jak przepowiadałem, to będzie GNIOT. To będzie bardziej przypominało jakieś sci-fi od Luca Bessona niż ciężkie i mroczne sci-fi. Ten fragment jest nieangażujący i pozbawiony prawdziwej brutalności. Scarlett jest zbyt emocjonalna i wystraszona. To nie tak powinno być!
https://www.youtube.com/watch?v=HlXuACzsPcw

Klip ten nie mówi praktycznie nic, czego byśmy się nie dowiedzieli ze zwiastunów. Wiadomo od początku, że to będzie blockbuster - z PG-13, dużą ilością scen akcji, efektów specjalnych itd. Klip nic jednak nie mówi o fabule. Jeżeli zrobią z tego przynajmniej poprawny, ładnie wyglądający akcyjniak, fabularnie uproszczony ale WIERNY materiałowi źródłowemu - zniosę to. Jeżeli jednak kompletnie zmienią, odwrócą sens kluczowych dla całego cyklu problemów, wątków i postaci (kopia Robocopa, zemsta jako wątek główny, Sekcja 9 w roli antagonistów itd.) wtedy będę załamany.

użytkownik usunięty
szmyrgiel

Z fragmentu jasno wynika że reżyser nie radzi sobie ze scenami dialogowymi. W tym fragmencie podczas wymiany zdań wiało nudą. Tylko efekty i strona wizualna dają radę, patrz Królewna Śnieżka i łowca, tam też efekty dawały radę. Po drugie kategoria wiekowa robi ogromną różnicę co udowodniły ekranizacje komiksów jak Deadpool czy Logan. Z Pg-13 filmy wyglądają jak ocenzurowane i robione pod seans rodzinny. I to widać w tym zwiastunie aż za bardzo. Mogę się założyć że to będzie gniot, nawet o kasę mógłbym się założyć tak jestem tego pewien a pierwsze komentarze odnośnie filmu będą że jest ładny ale nudny.

szmyrgiel

no i autor wątku miał racja, wizaulnie spoko, muzycznie słabo, fabularnie dno z mułem, właśnie wyszedłem z seansu

BorekLodz

Ale czy to faktycznie jest kino zemsty? Historia o tym jak Major mści się na ludziach odpowiedzialnych za jej przemianę w cyborga?

ocenił(a) film na 3
szmyrgiel

@szmyrgiel
potwierdzam - kino zemsty, typowe aż do bólu

@dojszland
czy kopię swojego komentarza wklejasz do każdego tematu?

szmyrgiel

Damn it szmyrgiel, miałeś rację :/
Nie chcę Ci spoilerować filmu, ale Major jest przedstawiona jako ofiara, cały motyw przewodni jest mocno spłaszczony, bo przecież jeśli nie będzie wszystko kawa na ławę to głupi widz nie zrozumie.. A że twórcy zakładają że może który głupi widz i tak nie zrozumie, to dorzućmy z dwa wątki z typowego blockbustera, to na tym się skupi.
Film sam w sobie nie jest zły, tylko jak człowiek oglądał film z 1995, to mu po prostu cholernie żal...

użytkownik usunięty
szmyrgiel

http://www.allmovie.com/blog/post/ghost-in-the-shell

ocenił(a) film na 7
szmyrgiel

Wlasnie obejrzałem . super film nie oglądałem orginału ale moji przyjaciele oglądali powiedzieli że to jest całkiem dobre.

ocenił(a) film na 7
szmyrgiel

Spokojnie nie zawiedziesz się

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones