PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=936}
8,1 770 741
ocen
8,1 10 1 770741
7,3 46
ocen krytyków
Gladiator
powrót do forum filmu Gladiator

Dlaczego sztuczny? Niektóre dialogi przypominają rozmowy z tragedii antycznych.. mało
realne.. bez emocji....

Do tego fabuła wlecze się powoli i zakłamuje historię.





Marnexx

końcówka nudna..

ocenił(a) film na 9
Marnexx

Ile jeszcze tematów otworzysz trollu ? Film jak dla mnie już oldskulowy, ma 11 lat. Idealnie zrobiony. Szacun za muzykę.

ocenił(a) film na 10
stefi

muzyka, fabuła, aktorstwo - rewelacyjne.

Vanilla34

zgadzam się, film cudowny, chwyta za serce...

ocenił(a) film na 10
Marnexx

bajki sobie lepiej pooglądaj

ocenił(a) film na 9
Marnexx

Moim zdaniem to bardzo dobry film. Muzyka idealnie jest w komponowana w całość. Wiele wydarzeń jest w nim fikcyjne i niektóre postacie, ale i tak zasługuje na pełne pochwały. Aktorzy genialnie wczuli się w swoje role.

ocenił(a) film na 10
alimak1819

Właściwie to większość postaci i sporo wydarzeń, plus różne drobiazgi. Gdy pierwszy raz go oglądałem o historii starożytnej nie wiedziałem nic. Obejrzałem z przyjemnością. Teraz, po tylu latach, gdy studiuję historię, z naciskiem na starożytność obejrzałem z równie wielką przyjemnością. Film widziałem kilkanaście razy, muzyki słucham co jakiś czas. Zawsze jest fajnie. A dzisiaj było lepiej niż zwykle bo TVN chyba uraczył nas wersją reżyserską (po prawdzie to było tylko kilka scen, ale zawsze coś). Film ten należy do mego kanonu i w nim pewnie pozostanie, tak jak w kanonie filmów (przynajmniej) zeszłego dziesięciolecia (chociaż wyszedł w 2000).

ocenił(a) film na 10
Martin von Carstein

A tak, i kolejna wersja tłumaczenia. Ta jest bardziej "klasyczna".

ocenił(a) film na 9
Martin von Carstein

U mnie mój nauczyciel z historii nawet posłużył się tym filmem jako wzorem, choć zaznaczył, że historia nie była dokładnie taka jak tam. Historia jest dosyć burzliwa a każdy z reżyserów widzi ją zupełnie inaczej. Wszystko zależy od ich wizji. Bardzo lubie filmy historyczne, choć nigdy nie przepadałam zakrwawymi scenami. Ten film należy do wyjątku, zrobił na mnie ogromne wrażenie. Dzięki takim filmom uzupełniam swoją i tak już poszerzoną wiedzę historyczną. Czy ktoś zna podobne godne polecenia filmy?

ocenił(a) film na 10
alimak1819

Jest ich trochę. Do bardziej historycznego kina zaliczyłbym "Aleksandra" z 2005. Mieliśmy też nie tak dawno "Centuriona", który nie umywa się do Gladiatora i "Orła", który już jest w tych klimatach, chociaż i tak słabszy. Mamy też "Ostatni Legion", ale jego nie polecam, "Attylę" z 2001, który mi niegdyś się nawet podobał... niedawne "Kleopatrę" i "Cezara", Francuzi zrobili film o swoim powstaniu, ale tytuły nie pomnę, są jeszcze bardzo luźne Asteriksy (z uzbrojeniem lepszym niż w niejednym poważniejszym filmie), serial "Rzym", bardzo dobry od HBO, "Augusta", inny film o Auguście, w którym też mamy gladiatora, ale ochroniarza, "Spartakusa", film i niedawny krwawy serial, "Nerona"... z bardziej historycznych to polecam serialne BBC - "Hannibala" z 2006, Serię "Starożytny Rzym" (ang. Ancient Rome), "Wojowników", gdzie znów mamy "Attyle" i "Spartakusa"... ze starych produkcji to "Upadek Cesarstwa Rzymskiego", znów "Spartakus", "Cleopatra" "Ben Hur" "Hannibal", stary "Aleksander"... szykuje się nam za jakiś czas "Hannibal" kolejny, ale to nam Riddick funduje no i film Gibsona o Judzie Machabeuszu. Oczywiście też "300", ale to na 100% znasz. Z filmów bez bitew to oprócz filmów o chrześcijaństwie, przypowieściach biblijnych etc. mamy jeszcze bardzo świeżą "Agorę". Tyle jak na razie pamiętam. W pierwszej kolejności proponuję "Dziewiąty Legion" (To ten "Orzeł") bo pokrewny duchem "Gladiatorowi".

ocenił(a) film na 10
Martin von Carstein

No i jeszcze włoskie kino, choćby ich "Pompeje"... lub inne "Pompeje"... albo niemiecki film o gladiatorach, znów mi tytuł wypadł.

ocenił(a) film na 9
Martin von Carstein

Dziękuje Ci za tyle tytułów ;) na pewno w wolnym czasie nadrobie zaległości filmowe;) Miło będzie sobie przypomnieć wszystkie fakty historyczne. Film "300" oglądałam i mam mieszane uczucia co do niego, choć nie powiem ciekawie zrobiony.

ocenił(a) film na 10
alimak1819

Nie ma sprawy. ;) W gruncie rzeczy to "300" jest tylko widowiskową adaptacja amerykańskiego komiksu, nie materiałem historycznym.

ocenił(a) film na 9
Martin von Carstein

Mój nauczyciel z historii powiedział to samo ;)

ocenił(a) film na 10
alimak1819

Aha - jest jeszcze oczywiście "Król Artur", z 2005 roku. Muzyka Zimmera, więc warto choćby posłuchać.

ocenił(a) film na 10
Martin von Carstein

Ten niemiecki film o gladiatorach (a dokładniej film produkcji niemiecko-austriackiej) o który Ci zapewne chodzi to "Gladiatorzy". No chyba że chodziło Ci jeszcze o jakiś inny. Pozdrawiam

ocenił(a) film na 10
raf_filmweb

O ten. Dziękuję.

ocenił(a) film na 10
Martin von Carstein

Właśnie! Zauważyłam kilka scen, których o dziwo wcześniej nie widziałam, aż mi się wierzyć nie chciało, że tak nieuważnie oglądałam. Na pewno wcześniej nie widziałam sceny pocałunku Maximusa z Lucilla.

ocenił(a) film na 10
Ingenue

Doszły też prostytutki i scena w kancelarii, z Komodusem. Chyba coś w scenie "Łaskawy Imperator". No i coś Cycerona dodali. To (oprócz Komodusa) takie małe urywki, migawki, ale aż rad byłem mogąc je wyłapywać, bo czułem taki powiew świeżości...
Bardzo wielki plus dla TVN, że swój sztandarowy hit piątkowy wypuścili w bardziej urozmaiconej wersji. Z tego co zauważyłem to ta stacja ma w okropnym zwyczaju ciąć produkcje, aby je dopasowywać do czasu antenowego. A tutaj taka miła niespodzianka. :D

Marnexx

gdybyś, szanowny specjalisto od kultury antycznej, zasięgnął co nieco do książek na temat ówczesnego języka, (co za tym idzie literatury , a przede wszystkim kultury oralnej), wiedziałbyś, że nie ma nic sztucznego, w sposobie wyrażania się aktorów - ich kwestii filmowych....
to raz. dwa - w jakim świecie żyjesz, myśląc, że wszystkie filmy kostiumowe są realizowane na podstawie historii?
trzy - jeżeli Tobie w tym filmie brakowało emocji, to może czas dorosnąć.

ocenił(a) film na 9
T_ms

wedle trolla "toy story" jest na poziomie "gladiatora" bo maja po 6 gwiazdek
uznam, ze dalsze komentarze sa zbedne ; )

ocenił(a) film na 8
T_O_M_I

Autorowi tematu w takim razie proponuję Commando, Rambo i Gwiezdne Wojny.
Myślę że tam znajdzie coś dla siebie.

_Lennox_

nie przepadam za tego typu filmami.

Pozdrawiam

ocenił(a) film na 8
_Lennox_

jezeli uzycie przykladu z gwiezdnymi wojnami mialo na celu ich osmieszenie to musze stwierdzic ze podobnie jak zalozyciel tematu brak ci gustu.

ocenił(a) film na 10
Marnexx

"Niektóre dialogi przypominają rozmowy z tragedii antycznych.." - weż pod uwagę czas w jakim osadzona jest historia to bedziesz już wiedział/a dlaczego nie usłyszysz takich zwrotów jak "siema" lub "elo ziom"
Język pasuje idealnie do wyzszych swer z tego okresu posluguja się nim w sposób piękny i poetycki...

melpomene_fw

ale tak ludzie nie rozmawiali nigdy :) tak jest tylko w sztuce

ludzie nigdy nie rozmawiali tak "pięknie"

ocenił(a) film na 10
Marnexx

Wybacz, ale w tych czasach tak mowiono, mnie to nie dziwi... jesli Ciebie tak, to nic na to nie poradzę... pozdrawiam....
W tamtych czasach ludzie wyksztalceni, uczeni byli gramatyki, dialektyki ,reroryki (sztuki przemawiania), filozofii czy teologii, więc nie dziw się ze takie piękne wypowiadanie sie bylo standartem w tych czasach, czego nie mozna powiedzieć o dzisiejszym jezyku (polskim)...

melpomene_fw

skąd wiesz? przecież w dawnej sztuce nie używali języka potocznego

użytkownik usunięty
Marnexx

Istniała różnica pomiędzy oficjalnymi (wycyzelowanymi do ostatniego słowa) mowami, a tymi rzeczywistymi. Swetoniusza pisze wprost ze cezarzy często używali język pospólstwa, a wiec ze istniała jakaś zasadnicza różnica pomiędzy językiem urzędowym, a potocznym.

Zasadniczo język przemowień w senacie różnił się zdecydowanie od języka używanego do przemawiania do tłumów, a jeszcze czymś innym był język rozmów prywatnych. Rzymianie byli bardzo dosadni, co widać w ich komediach i epigrafice. Cezar, Lukullus, Pompejusz często używali tzw. „żołnierskich zwrotów” w mowach do obywateli, co miało zjednać im sympatie (tych dwóch ostatnich publicznie się lżyło od takich i owakich).

no wlasnie :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones