The Perfect Storm

Billy jest kapitanem kutra rybackiego. Po obfitym połowie płynie wprost na potężny sztorm.

Efekty przytłoczyły treść

autor: Dominik Kubacki

"Gniew oceanu" to obok "Gladiatora" i "Patrioty" jedna z najgłośniej zapowiadanych wakacyjnych superprodukcji. Koszt przedsięwzięcia to miliony dolarów, za kamerą stanął sam Wolfgang Petersen laureat Oscara za "Okręt" a do głównych ról zaangażowano ... czytaj dalej

zdaniem społeczności pomocna w: 42%
pokaż:
 
George Clooney George Clooneyjako:Kapitan Billy Tyne
George Clooney jako Kapitan Billy Tyne
Mark Wahlberg Mark Wahlbergjako:Bobby Shatford
Mark Wahlberg jako Bobby Shatford
John C. Reilly John C. Reillyjako:Dale "Murph" Murphy
John Hawkes John Hawkesjako:Mike "Bugsy" Moran
William Fichtner William Fichtnerjako:David "Sully" Sullivan
Allen Payne Allen Paynejako:Alfred Pierre
Diane Lane Diane Lanejako:Christina Cotter
Diane Lane jako Christina Cotter
Mary Elizabeth Mastrantonio Mary Elizabeth Mastrantoniojako:Linda Greenlaw
Mary Elizabeth Mastrantonio jako Linda Greenlaw
zobacz pełną obsadę

ocena aktorów w filmie

George Clooney jako Kapitan Billy Tyne
George Clooney jako Kapitan Billy Tyne
7,8 195 głosów
Mark Wahlberg jako Bobby Shatford
Mark Wahlberg jako Bobby Shatford
7,6 169 głosów
Diane Lane jako Christina Cotter
Diane Lane jako Christina Cotter
7,5 68 głosów
William Fichtner
rola: David "Sully" Sullivan
7,5 77 głosów
John C. Reilly
rola: Dale "Murph" Murphy
7,4 55 głosów
John Hawkes
rola: Mike "Bugsy" Moran
7,2 45 głosów
Mary Elizabeth Mastrantonio jako Linda Greenlaw
Mary Elizabeth Mastrantonio jako Linda Greenlaw
7,0 46 głosów

Od wieków Gloucester w Massachussetts było uznawane za jeden z największych portów rybackich na Północnym Atlantyku. W październiku 1991 roku kotwiczył tam kuter do połowu miecznika, Andrea Gail wraz z kapitanem Billym Tynem (Clooney), doświadczonym szyprem, który w ostatnim czasie miał kilka mało satysfakcjonujących połowów. Tuż obok kotwiczy inny kuter "Hannah Boden", Lindy Greenlaw (Mastrantonio), która miała więcej szczęścia. Bobby Shatford (Wahlberg) musi spłacić adwokata rozwodowego i ma nadzieję rozpocząć nowe życie u boku przyjaciółki Christiny "Chris" Cotter (Lane). Łowienie jest dla niego jedynym sposobem na zdobycie pieniędzy. Wbrew prośbom Chris melduje się na ostatni w tym sezonie rejs z Billym. Dołączy do nich czterech innych mężczyzn. Tyne jest przekonany, że tym razem, wychodząc daleko poza najczęściej uczęszczane łowiska Nowej Anglii, aż do położonego wysoko, lecz obfitującego w duże zasoby rybne Flemish Cap, uda mu się odwrócić złą passę. Już na morzu dochodzą do niego wiadomości o zbliżającym się sztormie. W odróżnieniu od Greenlaw, która nie chce ryzykować, Billemu wydaje się, że może pokonać sztorm i wrócić do Gloucester z pełną ładownią. Jeżeli nie spróbuje, załoga powróci do domu z ostatniego rejsu w roku z pustymi rękami. Ryzykowanie własnym życiem nie jest niczym nowym dla rybaków. W czasie gdy Andrea Gail wyrusza na połów miejscowy telewizyjny prezenter pogody, Todd Gross (Christopher McDonald), zawiadamia widzów o sztormie powstającym na Atlantyku, którego początkiem jest huragan Grace. Grace znajduje się na kursie kolizyjnym wraz z dwoma innymi frontami pogodowymi, które stopniowo gromadzą siły. Kiedy nastąpi zderzenie, powstanie sztorm, jakiego nie pamięta historia. Zostanie nazwany "Sztormem bez imienia" albo "Sztormem Halloween", ponieważ nadszedł właśnie w czasie legendarnej nocy. W rzeczywistości uformuje się w takim tempie, że Urząd Meteorologiczny nie będzie miał czasu, aby nadać mu nazwę. Nie będzie wystarczająco dużo czasu, aby wysłać ostrzeżenie do wszystkich statków znajdujących się na morzu. Załoga Andrea Gail nigdy nie otrzyma ostrzeżenia, nigdy nie dowie się, co wkrótce nastąpi. W czasie, gdy Andrea Gail i inne statki, w tym tankowiec, ładunkowiec oraz 10-metrowy żaglowiec, rozpoczynają wyczerpującą walkę, aby powrócić do brzegu, inni zostają skierowani prosto w serce szalejącego sztormu.

recenzje użytkowników

Na razie nikt nie dodał recenzji tego filmu. Możesz być pierwszy! Dodaj swoją recenzję.

pozostałe informacje

muzyka:
zdjęcia:
na podstawie:
 
oceń twórców
boxoffice:
 • $182 618 434 w USA
 • $146 100 000 poza USA
budżet:
$140 000 000
dystrybucja:
Warner Bros.
studio:
 • Warner Bros. (
  • przedstawia
  )
 • Baltimore Spring Creek Productions
 • Radiant Productions (
  • współudział
  )
inne tytuły:
(więcej...)
 • Pierwotnie to Nicholas Cage miał zagrać Bobby'ego Shatforda, ale ze względu na inne zobowiązania musiał się wycofać.
 • Akcja filmu ma miejsce w 1991 roku, ale w gazecie widzimy reklamę Kii. Pierwsze samochody Kii w Stanach Zjednoczonych były sprzedawane w 1994 roku.
 • Murphowi wbija się w rękę harpun. Kiedy Billy chce go usunąć, Murph wkłada do ust wielką drewnianą łyżkę. Billy wyszarpuje hak i wtedy zbliżenie Murpha pokazuje, że ta część łyżki, która służy do nabierania, znajduje się teraz po lewej stronie, a nie, jak wcześniej, po prawej.

forum (161)

zobacz wszystkie tematy na forum

Dowiedz się więcej o

o