PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=658}

Godzina zemsty

Payback
7,4 31 492
oceny
7,4 10 1 31492
8,2 6
ocen krytyków
Godzina zemsty
powrót do forum filmu Godzina zemsty

Pierwowzorem jest wielki obraz z 1967 roku pod tytułem "Point Blank" z Lee Marvinem i Angie Dickinson w rolach głównych.
Lee Marvin gra rolę Walkera (nigdy nie poznajemy jego imienia, wszyscy zwracają się do niego po nazwisku, nawet jego żona - brzmi znajomo, prawda?), który oszukany przez tajemniczy pół-przestępczy syndykat, domaga się zwrotu pieniędzy.
Film o kilka klas lepszy od Gibsonowej podróbki, zarówno jeśli chodzi o scenariusz, montaż, a już szczególnie - zdjęcia i prowadzenie kamery. Swoją drogą - trochę szkoda, że aktor tego kalibru zdecydował się powielać film tak legendarny.

ocenił(a) film na 8
fender31

Kurde. A ja myslalem ze oba filmy sa na podstawie powiesci. Dzieki za wyjasnienie.

ocenił(a) film na 8
fender31

Nie przeszkadza mi to, że Chińczycy robią podróbki znanych firm jeżeli są znakomicie zrobione ! Nie przeszkadza mi to, że ten film jest bezczelną podróbką (jak to nazwałeś) bo jest to w bezczelnie bezwstydnie i świetnie zrobiony film. Brawo - nic dodać, nic ująć !!! 8/10 !!! Przyznaję - Marvin i Dickinson to wielka klasa ale Gibsonowi też nic nie brakuje !!!

ocenił(a) film na 9
fender31

Pierwowzorem, jak wspomniał wyżej MakoR, jest książka Donalda E. Westlake'a - "The Hunter" z 1962 roku. Publikowana później również pod tytułami "Point Blank" i "Payback". Westlake pod pseudonimem Richard Stark napisał cały cykl powieści o Parkerze, zawodowym przestępcy specjalizującym się w rozbojach. Zarówno film z Lee Marvinem z 1967 jak i "Godzina zemsty" są adaptacjami prozy Westlake'a. Autor mimo, że sprzedał prawa do ekranizacji swoich książek to nie zgodził się by w tych filmach użyto nazwiska Parker. Stąd główny bohater ma w nich inne nazwisko niż w książce (aczkolwiek podobnie brzmiące). Myślę, że nie ma podstaw by uznać film "Payback" za podróbkę "Point Blank", różnią się one od siebie znacznie, chociażby w kwestiach technicznych co autor tematu ujął w swojej wypowiedzi. Jedyne podobieństwo wynika z materiału źródłowego, na którym są oparte, czyli z fabuły powieści.

ocenił(a) film na 10
fender31

Bezczelna - tak
podróbka - nie.

To rzadki przypadek, kiedy remake jest równie brawurowy jak oryginał.
Oba warto znać.

ocenił(a) film na 10
fender31

100 wersji Robin Hooda albo 3 muszkieterów to dopiero są podróbki,
tu akurat twórcy stworzyli coś lepszego od pierwszego filmu

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones