Gottland

(2014)

Studenci słynnej praskiej szkoły filmowej FAMU zainspirowani zbiorem reportaży Mariusza Szczygła opowiadają o powojennej Czechosłowacji i Czechach.

zdjęcia

(9)

Filmowy "Gottland" dostarcza przeglądu przez wielość form podawczych kina dokumentalnego. Obok triku z panoramą mamy tu więc także animację. Formuła filmu rysunkowego dodaje kolejny nawias do historii pisarza Eduarda Kirchbergera, dla którego prawda była materią równie płynną i podatną na formowanie, co fabuły jego powieści. W przypadku wątku aktorki Lidy Baarovej wykorzystano z kolei inscenizację. To zabieg, który pozwala przezwyciężyć niedostatek materiału, ale również podkreśla motyw przeszkód stojących na drodze w dociekaniu prawdy. czytaj dalej

zdaniem społeczności pomocna w: 86%
pokaż:
 
$related.related Eva Lecchiovájako:Lída Baarová
$related.related Vlastimil Čaněkjako:Otakar Vávra
$related.related Barbora Havláskovájako:Jitka Němcová
$related.related Jan Vondráčekjako:Jan Procházka
Jaroslava Pokorná Jaroslava Pokornájako:Matka Jana
Jenovéfa Boková Jenovéfa Bokovájako:Córka Jana
Stanislav Majer Stanislav Majerjako:Przyjaciel
$related.related Aleš Michalčíkjako:Kamerzysta
zobacz pełną obsadę

ocena aktorów w filmie

Jenovéfa Boková
rola: Córka Jana
7,0 1 głos

"Gottland" to pełnometrażowy film dokumentalny oraz seria dokumentalnych epizodów oparte na bestsellerowym zbiorze reportaży Mariusza Szczygła pod tym samym tytułem (zwycięzca Plebiscyt Czytelników Nagrody Literackiej Nike oraz zdobywca tytułu Europejskiej Książki Roku 2009). Zainspirowani książką dokumentaliści, studenci słynnej praskiej szkoły filmowej FAMU, z wnikliwością przyglądają się powojennej Czechosłowacji i Czechom i poszukują narodowych bohaterów - takk zapomnianych, jak i nigdy nieodkrytych oraz tych, których z kart historii brutalnie wymazano. Wychodząc od wydarzeń z okresu Pierwszej Republiki Czechosłowackiej i II wojny światowej,  przez lata 50. i 60., a na okresie normalizacji kończąc, stawiają pytanie o współczesne konsekwencje przełomowych wydarzeń. Czy jednak zawsze trafnie rozpoznajemy, które zdarzenia były kluczowe, a ich echo wybrzmiewa do dziś? Kto w opowieści, którą wydaje nam się, że znamy, tak naprawdę jest bohaterem, a kto zdrajcą?

recenzje użytkowników

Na razie nikt nie dodał recenzji tego filmu. Możesz być pierwszy! Dodaj swoją recenzję.

pozostałe informacje o filmie
Gottland

muzyka:
zdjęcia:
(więcej...)
na podstawie:
 
oceń twórców
dystrybucja:
Wrocławska Fundacja Filmowa
studio:
 • Bfilm (
  • koprodukcja
  )
 • Centrala (
  • koprodukcja
  )
 • Ceská Televize (
  • koprodukcja
  )
(więcej...)
inne tytuły:
(więcej...)
 • Film był kręcony we Wrocławiu (Polska) oraz w Pradze (Czechy).
zobacz wszystkie tematy na forum

Dowiedz się więcej o

o