Gra pozorów (1992)

The Crying Game

Członek IRA zaprzyjaźnia się z porwanym dla okupu Brytyjczykiem. Gdy uprowadzony mężczyzna ginie, żołnierz postanawia odszukać jego dziewczynę.

nagrody:Oscar Oscar Najlepszy scenariusz oryginalny w roku 1993 dla Neil Jordan BAFTA BAFTA Nagroda im. Alexandra Kordy dla najwybitniejszego brytyjskiego filmu roku w roku 1993 dla Neil Jordan, Stephen Woolley Independent Spirit Independent Spirit Najlepszy film zagraniczny w roku 1993 dla Neil Jordan Feniks (do 1996) Feniks (do 1996) Najlepsze osiągnięcie w roku 1993 dla Nik Powell, Stephen Woolley Amanda Amanda Najlepszy kinowy film zagraniczny w roku 1993 dla Neil Jordan WGA WGA Najlepszy scenariusz oryginalny w roku 1993 dla Neil Jordan oraz 6 innych nagród i 16 nominacji
pokaż:
 
Forest Whitaker Forest Whitakerjako: Forest Whitaker Jody
Forest Whitaker jako Jody
Miranda Richardson Miranda Richardsonjako: Miranda Richardson Jude
Stephen Rea Stephen Reajako: Stephen Rea Fergus
Stephen Rea jako Fergus
Adrian Dunbar Adrian Dunbarjako: Adrian Dunbar Maguire
$related.related Breffni McKennajako: Breffni McKenna Tinker
Joe Savino Joe Savinojako: Joe Savino Eddie
$related.related Birdy Sweeneyjako: Birdy Sweeney Tommy
Jaye Davidson Jaye Davidsonjako: Jaye Davidson Dil
Jaye Davidson jako Dil
zobacz pełną obsadę

ocena aktorów w filmie

Jaye Davidson jako Dil
Jaye Davidson jako Dil
8,7 108 głosów
Stephen Rea jako Fergus
Stephen Rea jako Fergus
8,3 114 głosów
Forest Whitaker jako Jody
Forest Whitaker jako Jody
8,1 116 głosów
Jim Broadbent
rola: Col
7,2 41 głosów
7,2 71 głosów

Brytyjski żołnierz (Forest Whitaker) wpada w pułapkę zastawioną przez bezwzględnego bojownika IRA i zostaje uprowadzony gdzieś w Północnej Irlandii. Zdając sobie sprawę z tego, jak niewiele czasu mu pozostało, żołnierz prosi Fergusa (Stephen Rea), jednego z porywaczy, aby pożegnał od niego jego dziewczynę, która mieszka w Londynie. Gra właśnie się rozpoczęła!

 • Oddział IRA porywa żołnierza brytyjskiej armii imieniem Jody (Forest Whitaker) i przetrzymuje go, oficjalnie licząc na wymianę za aresztowanych towarzyszy broni. Jednym z porywaczy jest Fergus (Stephen Rea), który z coraz większym sceptycyzmem ... czytaj dalej

  zdaniem społeczności pomocna w: 31%

pozostałe informacje o filmie
Gra pozorów

muzyka:
(więcej...)
zdjęcia:
 
oceń twórców
boxoffice:
 • $62 548 947 w USA
studio:
 • Channel Four Films (
  • przedstawia
  )
 • Palace Pictures (
  • przedstawia
  )
 • British Screen Productions (
  • współudział
  )
(więcej...)
inne tytuły:
The Soldier's Wife
 • (tytuł roboczy) USA

(więcej...)
 • Zdjęcia do filmu kręcono w Londynie, Burnham Beeches, Shepperton (Anglia, Wielka Brytania), hrabstwie Armagh (Irlandia Północna, Wielka Brytania), Bettystown i Laytown (Irlandia).
 • Film był odrzucany przez studia filmowe ze względu na słynny, kontrowersyjny zwrot akcji. Obawiano się, że może on zniechęcić widzów do obejrzenia filmu. W rzeczywistości właśnie to niespodziewane rozwiązanie fabularne okazało się największą zachętą do obejrzenia filmu.
 • Neil Jordan chciał początkowo zatytułować film "The Soldier's Wife" (w dosł. tłumaczeniu "Żona żołnierza"), jednak jego przyjaciel - Stanley Kubrick doradził mu ten tytuł. Kubrick argumentował to swoim przekonaniem, że filmy o tytułach kojarzących się z religią lub wojskowością zwykle zniechęcają widzów oraz okazują się finansowymi klapami. Słuszności tej tezy dowodzi historia dwóch wcześniejszych filmów JordanaNeil Jordan: "Cud" oraz  "Nie jesteśmy aniołami".
zobacz wszystkie tematy na forum

twórcy strony zobacz więcej

Cieszymy się, że Ty też masz łeb pełen filmów i chcesz podzielić się swoją wiedzą z innymi.
Niniejsza strona została utworzona dzięki takim jak Ty! Najwięcej treści dodali:

Dowiedz się więcej o