PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=5959}
6,6 6 027
ocen
6,6 10 1 6027
6,8 5
ocen krytyków
Gry uliczne
powrót do forum filmu Gry uliczne

Czy Tadeusz Mazowiecki pierwszy premier demokratycznej Polski mógł rozprawić się ze starymi układami i usunąć ich z ówczesnego aparatu władzy?
Być może naród przesiąknięty jeszcze socjalizmem nie był gotów na szybkie zmiany.
W każdym razie ludzie aparatu terroru komunistycznego przetrwali i dostosowali się do nowej rzeczywistości. Ludzie ci umocnili się w różnych spółkach i mediach, aby dalej rządzić, robić interesy i mieć kontrolę nad społeczeństwem.

ocenił(a) film na 7
maz9

Pamiętam mój szok, gdy ogłosił "grubą kreskę". Teraz myślę jedna, że to zwyczajnie była cena. Cena bezkrwawego oddania władzy, a i to nie w pełni........... Mazowiecki zwyczajnie nie mógł nic zrobić i nie jest to kwestia gotowości narodu - ta była. Polska była pierwsza, a inne kraje miały już zdecydowanie łatwiej - tego możemy im zazdrościć (choć w Rumunii przesadzili.....).

arkonia

Ubóstwiałem Wałęsę, Mazowieckiego i innych przedstawicieli NSZZ "Solidarność", więc na mnie ta "gruba kreska" nie robiła wrażenia. Później była "Nocna zmiana" i popierałem decyzje Wałęsy o odwołanie rządu Olszewskiego. Wystawiono wtedy zbyt szybko do rządzenia spokojnego i miernego Pawlaka. O tym błędzie uświadomiono sobie po latach. Myliłem się w wielu sprawach, również religijnych. Uważałem Kościół, duchowieństwo i Papieża za świętych. Nie dostrzegałem prawdy próbującej przedrzeć się przez zasłonę utkaną przez społeczeństwo i moje własne wyobrażenia.

ocenił(a) film na 8
maz9

Dziwne pytania ... Okrągły Stół (Round Table, zapamiętaj to określenie) był UMOWĄ komunistów, sługusów Moskwy, z żydami z KOR i drugiej, oszukanej, sprzedajnej Solidarności.... Żydzi (Mazowiecki, Kuroń, Michnik, Geremek, Lewandowski, Bartoszewski, Balcerowicz, Frasyniuk, Borusewicz, Boni i inni) byli stroną, która ma przejąć dla siebie Polskę i utworzyć z dawna upragnioną Judeopolonię. Komuniści (Kiszczak, Jaruzelski, Ciosek, Miller, Kwaśniewski, Ciosek, Kaczmarek, Oleksy, Urban) mieli połapać co się da i utrzymać póki się da. Jedni i drudzy mieli sobie nie wchodzić w drogę, udawać "konkurencję" a nawet "przeciwników politycznych" wg Heglowskiej dialektyki "tezy i antytezy". W rzeczywistości rozebrali Polskę na czynniki pierwsze i spowodowali wyprzedaż majątku narodowego naszych rodziców za bezcen oraz spowolnili, wręcz zatrzymali rozwój Polski na dobre. Było to przygotowanie do utworzenia z Polski neokolonii dla bogatych państw Europy i Świata (Niemcy, Francja, USA, GB) za pośrednictwem dogadanych między sobą służb specjalnych dawnych państw Układu Warszawskiego i sprzedajnych "polityków" .... Miała być "Trzecia RP" a powstała "PRL bis" ... Nieprawda ???

pcsik

Pozostaje więc pytanie, czy Polacy są zdolni wykreować siły polityczne niezależne od Moskwy, Watykanu, Zachodu, czy Izraela.
Ostatnim niezależnym przywódcą był Piłsudski.

ocenił(a) film na 8
maz9

Muszę Cię zmartwić. Piłsudski był niemiecko - austriackim agentem, dodatkowo masonem wysokiego szczebla .... Niezależnych przywódców poszukał bym raczej w armii - Tadeusz Rozwadowski, Tadeusz Komorowski "Bór", Władysław Sikorski ... Ale oni zawsze ginęli w walce lub, gdy się nie godzili na wasalstwo, byli marginalizowani. A ostatni niezależny władca Polski ? Nie wiem, może Jan III Sobieski ? Chyba nie. Już raczej Władysław Łokietek :)
A wracając do Twojego pytania - nie sądzę. Kraj się wyludni aż do ok. 20 milionów. W tym czasie Polacy będą się ekscytować poszukiwaniem demokracji i jej nie odnajdą ale wtedy już będzie za późno. A pod czyim butem będziemy za 20-30 lat ? To zależy (niestety, tylko to) od nas, kogo wybierzemy w kolejnych i kolejnych wyborach - czy lewackich liberałów (wtedy będziemy wasalem Moskwy i Berlina) czy chrześcijańskich demokratów (wtedy - Izraela i USA) ....

pcsik

Znałem tylko oficjalną historię dot. Piłsudskiego. Jeśli to co piszesz jest prawdą, to czeka nas przeredagowanie podręczników historii.
Teraz jesteśmy pod butem przedstawicieli Kościoła Katolickiego i wygląda na to, że naród wybrał ich, jako mniejsze zło. Osobiście nie cieszę się z tego stanu rzeczy, bo władze próbują wprowadzić coś podobnego do islamskiego szariatu.
Z drugiej strony nie widać alternatywy na scenie politycznej. PIS rządzi a reszta to klakierzy. Usadowili się na stołkach i udają opozycję.
Wygląda na to, że naród nie potrafi wykreować przedstawicieli niezależnych od Kościoła.
Państwo zrosło się z tą instytucją i większość z nas ma chyba tę poddańczość zakodowaną w DNA.
Być może wszystko jest OK, tylko mnie się marzy coś nierealnego i nie potrafię zaakceptować woli większości narodu. Po prostu nie pasuję do tego schematu.

ocenił(a) film na 8
maz9

Nie, spoko, takich jak my są miliony tylko przez setki lat walczyliśmy o wolność wtedy gdy było już całkiem źle a potem siadaliśmy na dupach i nic ... Dajemy się oszukiwać bo mało u nas ludzi twardych i wykształconych więc ludzie głosują na miernoty i oszustów bo zwyczajnie nie wiedzą kto zacz i ulegają propagandzie .... Tak czy inaczej - sytuacja jest patowa i wyjścia z niej "ni ma" :(

ocenił(a) film na 7
pcsik

Brawo lepiej bym tego nie ujął pozdrawiam

użytkownik usunięty
maz9

Korwin to dobrze i krótko wyjaśnia https://www.youtube.com/watch?v=5R9SLjUqFVc

Obejrzałem. W niektórych sprawach społecznych nie zgadzam się z JKM, ale ten jego tekst na filmie jest ciekawy.
Poza tym niedawno temu obejrzałem film TV Podziemnej na temat manipulacji społeczeństwa za pomocą mediów: https://www.youtube.com/watch?v=ka_zuK4xFww

maz9

Korwina to traktuj jedynie jako publicystę. Polityk z niego żaden. Swoimi prowokacyjnymi wypowiedziami ośmiesza często bardzo mądre poglądy. Można w uproszczeniu powiedzieć, że swoimi działaniami umacnia w wyborach pozycję partii "wiodących".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones