PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=759}
7,9 328 566
ocen
7,9 10 1 328566
7,8 37
ocen krytyków
Gwiezdne wojny: Część IV Nowa nadzieja
powrót do forum filmu Gwiezdne wojny: Część IV - Nowa nadzieja

Czy "Gwiezdne wojny" od początku były szykowane na heksalogię (bo części 5 i 6 miały swój numer od początku, tak były dystrybuowane na kasetach VHS w latach 80.), czy dopiero po sukcesie tej części powstał scenariusz pod kolejne i poprzednie części, a wcześniej Lucas nawet o tym nie myślał?
Trochę też zastanawia fakt, że między realizacją części VI a I minęło 16 lat. Co było przyczyną tak długiej przerwy? Jakieś problemy finansowe?

ocenił(a) film na 10
Ferdas_2

Lucas kręcił najpierw część 4, bo na to pozwoliła mu współczesna technologia. Odważył się pokazać niezwykłe planety, pełne dramaturgii bitwy czy unikatowe pod względem wyglądu postaci z części 1,2,3, dopiero gdy nastąpił rozwój animacji komputerowej, która w latach 70- tych była bardzo prymitywna i do wielu scen trzeba było wykorzystywać ludzi w kostiumach czy tak jak w przypadku bitwy na Hoth miniaturowych makiet wprawionych w ruch dzięki Stop klatce. Nawet z okazji 20-lecia Star Wars w roku 1997 dodawał do oryginalnie nakręconych 16 lat wcześniej filmów postaci animowane komputerowo w kilku ujęciach Nowej Nadziei czy Powrotu Jedi, aby filmy miały więcej animuszu.

rusekolsztyn

Z tego co wiem, to najnowsza edycja cyfrowa starej trylogii pochodzi z 2011 roku (lub coś podobnego) i dodaje poszczególne sceny i elementy wypełniające scenę (np. małe kangurki na Tatooine czy okna w pałacu na planecie Bespin).

Ferdas_2

Skoro tak były dystrybuowane, na pewno Lucas musiał zakładać nakręcenie części 1-3 w przyszłości. Ale ludzie musieli być tym na pewno nieco zdziwieni, zapewne pozytywnie. Z tego co wiem, Lucas zakładał powstanie nawet 12 części, ale były to jego pomysły, które zmieniły się po zderzeniu z rzeczywistością. Nowa Nadzieja wyszła jako Gwiezdne Wojny w 1977 roku, w 1980 wyszła część o tytule Gwiezdne Wojny: Imperium Kontratakuje, w 1981 r. dodano do pierwszej części podtytuł Nowa Nadzieja, w 1983 r. wyszła część Gwiezdne Wojny: Powrót Jedi, ale nie wiem w którym dokładnie momencie było oficjalnie wiadomo, że są to części 4-6...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones