PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=759}
7,9 328 654
oceny
7,9 10 1 328654
7,8 37
ocen krytyków
Gwiezdne wojny: Część IV Nowa nadzieja
powrót do forum filmu Gwiezdne wojny: Część IV - Nowa nadzieja

Nie wiem, jak wyglądała sytuacja w momencie, kiedy mieliśmy tylko pierwsze trzy filmy. Natomiast od momentu powstania prequeli, fani Star Wars podzielili na wielbicieli jednej bądź drugiej trylogii. I nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie burze na forach, w których przedstawiciele obu grup przekrzykują się o wyższości swojego obiektu uwielbienia.
Ten problem przez lata nieco okrzepł, teraz dostaliśmy dwa nowe filmy: "Przebudzenie mocy" i "Łotra 1". Fani uniwersum znów podzielili się na tych, którzy na piedestale stawiają powrót do korzeni marki i na tych, którzy zakochali się w produkcji, która wprowadza odcienie szarości. I nie byłoby to złe, gdyby nie kolejne burze na forach o to, który film jest lepszy.
Zaczynam się bać o to, co stanie się po premierze spin-offu o Hanie Solo. Podejrzewam, że ludzie znów podzielą się, tym razem na tych, którzy uznają film za dobry i na tych, którzy będą wytykać mu ruszanie legendy i brak Harrisona Forda.

I mam taką myśl. Może po prostu niech każdy będzie fanem na swój sposób? Jedni będą chłonąć wszystkie pozycje z logiem Star Wars, inni zostaną tylko przy swoim ulubionym filmie. To uniwersum jest tak ogromne, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Filmy są lepsze i gorsze, wszystkie mają jakieś wady, ale przecież lubimy je mimo tego.
Ja sam nie lubię prequeli, a osoby, które wciągnęły mnie do tego świata za najlepszą część uważają "Zemstę Sithów". Mnie najlepiej ogląda się "Powrót Jedi", chociaż rozumiem dlaczego większość widzów najbardziej ceni "Imperium kontratakuje". To, że lubimy konkretną część najbardziej nie znaczy, że jest to najlepsza część. Możemy ją lubić mimo jej wad.

Więc proszę, przestańmy spierać się o to, który film jest najlepszy, albo czy "prawdziwy fan" ma prawo uznawać nowy kanon. Naprawdę wszystkim będzie lepiej, jeśli każdy, kto lubi ten świat, przestanie wytykać błędy produkcjom, które lubi najmniej. I jeśli każdy, kto ma swoją ulubioną część, nie będzie ślepy na jej wady.

dansty

Masz absolutną rację. Ogromnym błędem jest to, że nie potrafimy uszanować czasami czyjejś opinii, bo każdemu podoba się coś innego. Można oczywiście zwrócić uwagę na coś, czego dana osoba mogła nie zauważyć, ale należy robić to kulturalnie, rozumnie i za pomocą argumentów. Prawdziwie mądry człowiek zauważy w każdym filmie wady i zalety, zamiast jedne filmy ubóstwiać, inne nazywać najgorszymi - jest to potwornie, do przesady subiektywne i krzywdzące. Niepokoi mnie też to, że niektórzy ludzie rzucają się z pazurami na nowy film o Hanie Solo, a przecież on znajduje się w produkcji, praktycznie nic o nim nie wiemy - kinowy konserwatyzm drży na samą myśl o tym, że ktokolwiek inny mógłby zagrać Hana, bo przecież Ford jako jedyny się do tego nadaje i jako jedyny ma monopol na odgrywanie tej postaci - tak oczywiscie nie jest, ale jest to ich pokrzywiony tok rozumowania. Ci ludzi topią się w nostalgii i zamykają się, patrząc krytycznie na jakąkolwiek nowość. Właśnie to nie pozwala temu światu normalnie się rozwijać. Właśnie dlatego moim zdaniem Abrams przy tworzeniu epizodu VII nie miał pełnej swobody, moim zdaniem obawiał się, że zostanie zlinczowany.

Ech, czasem nam chyba przeszkadza, że ktoś woli po prostu coś innego. Ale czy to źle? Dzięki temu możemy dyskutować o filmach, zamiast przytakiwać sobie w rozmowie, wiedząc że wszyscy i tak lubimy to samo, to byłoby nudne.

ocenił(a) film na 10
dansty

Minęło kilka lat od pierwszego postu w tej dyskusji, mamy już kompletną trzecią trylogię, dwa spinn-offy i co ? I okazuje się że społeczność Star Wars jest chyba bardziej toksyczna niż społeczność w CS GO. Ludzie jakby mogli to pozabijali by się. Jest to tragiczne że fani tak doskonałej sagi/ serii filmów ( pomijam książki komiksy i gry bo nie o nich tu mowa ) mogą tak szydzić jedni z drugich, tak wyzywać się, ubliżać. Osobiście mam 49 lat jestem wychowany IV-VI może dlatego cieszyłem się jak nakręcono I-III i potem VII-IX . Młodzi ludzie mogą nie zrozumieć jak po obejrzeniu Powrotu Jedi przyszła myśl : " To już koniec ? Jak to " Jak dla mnie każdy z filmów ze świata Gwiezdnych Wojen jest dobry i na każdym się świetnie bawię, oczywiście szanuję zdanie innych że coś się może nie podobać ale ludzie to wszystko można powiedzieć/ napisać w jakiś normalny sposób, w końcu jesteśmy fanami tego samego świata i bez sensu jest ta wzajemna wrogość.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones