PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=494135}
6,2 1 938
ocen
6,2 10 1 1938
Henryk IV. Król Nawarry
powrót do forum filmu Henryk IV. Król Nawarry

Wspaniale pokazana ciemnota religijna. Religia była, jest i będzie zawsze najlepszym
powodem do wojny.

użytkownik usunięty
impaler1

Zwłaszcza w ateistycznych ZSRS czy III Rzeszy.

ocenił(a) film na 6

A o napisie na klamrach niemieckich pasów nie pamiętasz? Dla przypomnienia: Gott mit uns - Bóg z nami
Rasa wybrana, nadludzie...
To nie religia? Może wypaczona, ale jednak.
W ZSRR też byli święci, tylko, że byli to Lenin, Stalin... Kult jednostki, też swoista religia.
Egipcjanie mordowali z imieniem bogini Sechmet na ustach, Rzymian do boju prowadził Mars, Greków Ares.
Tako rzekła Historia.
Gdzie religia, czy kult, tam ekstremiści, radykałowie. A gdzie oni, tam krew. Tak było, jest i będzie.

vveryfikator

Religia była powodem II WŚ??? I WŚ też jest skutkiem religii? Może Wojna secesyjna w Stanach Zjednoczonych też ma korzenie religii. Komary zapewne też zabijają z pobudek religijnych. Co za tłumok, Lenin i Stalin święty. Równie dobrze można powiedzieć że twój tok rozumowanie jest swoistą religią dla samego siebie. Kiedy zaczniesz mordować?

Foxbat

Jak powiedział Bertrand Russell, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1950:
"Mój pogląd odnośnie religii jest taki jak Lukrecjusza. Uważam ją za chorobę zrodzoną ze strachu i za źródło niewypowiedzianego nieszczęścia rodzaju ludzkiego. Nie mogę jednak zaprzeczyć, że ona wniosła pewien wkład do cywilizacji. Ona pomogła we wczesnych czasach ustalić kalendarz i spowodowała, że kapłani egipscy tak starannie rejestrowali zaćmienia, że byli w stanie je przewidywać. Te dwie zasługi jestem gotów uznać, ale nie wiem nic o żadnych innych. "

ocenił(a) film na 6
Foxbat

Wielka szkoda Foxbat:
-że nie czytasz ze zrozumieniem (kult jednostki - swoista, wypaczona, religia)
-że jedno co potrafisz, to obrażanie innych
-że na poparcie swoich słów nie wytoczyłeś żadnych argumentów (raczej na obalenie moich)
-że (opierając się na pkt. poprzednim) nie umiesz dyskutować
Tam, gdzie pojawiają się ekstremiści, tam pojawia się przemoc i krew. A tacy pojawiają się wciąż w każdej religii.

ocenił(a) film na 6
Foxbat

I jeszcze jedno, jestem ateistą i moje człowieczeństwo nie pozwala mi używać przemocy (chyba, że w obronie własnej). Wnioskuje, że Ty, w związku z agresją bijącą z Twojego postu, jesteś na najlepszej drodze do zostania ekstremistą, zapewne katolickim, a przed zabijaniem powstrzymuje Cię jedynie lęk przed Karą Bożą za złamanie 5. przykazania NIE BĘDZIESZ ZABIJAŁ (jeszcze cię powstrzymuje).
Ale dość trolowania, niewiele brakuje do pyskówki na forum.
A jeszcze w temacie kultu jednostki i religii. Krzyżowcy mordowali w imię Boga, terroryści z Al-Kaidy w imę Allacha, żołnierze radzieccy ginęli za Stalina (nawet jeśli w plecy strzelało im NKWD, nota bene też w imię Stalina). To jest ten punkt wspólny religii i "religii".

vveryfikator

Świetnie to powiedziałeś. Pełen szacunek ;)

ocenił(a) film na 7
Foxbat

religia była powodem II WŚ??? I WŚ też jest skutkiem religii? Może Wojna secesyjna w Stanach Zjednoczonych też ma korzenie religii. Komary zapewne też zabijają z pobudek religijnych. Co za tłumok, Lenin i Stalin święty. Równie dobrze można powiedzieć że twój tok rozumowanie jest swoistą religią dla samego siebie. Kiedy zaczniesz mordować?
A wojna na Bałkanach po upadku rządów Tito?
Poza tym pod pewnym wzglem wydarzenia po 22.06.1941 r. były popierane przez papieża, który chciał obalić komunizm

użytkownik usunięty
vveryfikator

W rzeczy samej... poczytaj sobie:
Michael Parenti, "Friendly feudalism" - jak "pokojowi" mnisi pokojowo rządzili Tybetem
M. Warneńska, "Zaginione Królestwo" -jak "pokojowi" buddyści wyrżnęli cały lud Czampów
jakąś książkę o historii tamtych regionów
"Japanese warrior monks" - już pierwsze zdanie wprowadzenia mówi, że prawdziwe oblicze buddyzmu to miecz
"Fortress himalays monasteries"(jeszcze nie ma w pdf) Mnisi wojownicy to nie tylko japoński ewenement. W Tybecie mniej więcej 25% mnichów pełniło funkcje militarne.
A co do miłosierdzia i tolerancji, wystarczy wspomnieć los wyznawców Bon w Tybecie. We wspanialy i pokojowy sposob buddysci w Korei Pld. linczowali konwertytow na chrzescijanstwo, demolowali koscioly i prowadzone przez nie szkoly i szpitale, o czym tu:
http://wiadomosci.monasterujkowice.pl/?p=5082

Z nowszej historii warto wspomnieć o aktywnym w Indochinach w latach 60. "bojowym" (militant) skrzydle buddyzmu, który porównać można do pewnego stopnia do talibów. Owi antychrześcijańscy i antyzachodni buddyści do cna zinfiltrowani byli przez komunistyczną agenturę z Hanoi.
Wspomnijmy też swoisty "socjalizm buddyjski" w Birmie Ne Wina, kory w sojuszu z Wietnamem i ZSSR wprowadził krwawą i rujnującą kraj dyktaturę wyżej wspomnianego. Czy ogólne prześladowanie muzułmanów w Birmie:
http://en.wikipedia.org/wiki/Persecution_of_Muslims_in_Burma

impaler1

Głównym powodem większości wojen jest ... KASA!
Kasa, chęć władzy i zdobycia jak największego terytorium oraz strefy wpływów.
II Wojna Światowa, I Wojna Światowa, Wojna Secesyjna w USA, Irak, Afganistan, Libia (Ropa -> $). Może kiedyś religia była powodem wojen (niektórych), ale teraz jest inaczej.

ocenił(a) film na 7
impaler1

Gościu religia to maska pod którą często kryja się prawddziwe przyczyny wojny.Stanowi łatwy lep na naiwnych i pozwala zmanipuiować człeka .Ja nie znam żadnej wojny gdzie chodziłoby tylko o religie..

użytkownik usunięty
bruno71

Lep dla naiwnych - oto słowa prawdy. Duńczycy zlikwidowali pogańską Rugię z powodu konkurencji w handlu, a nie religii.

Tak (>?), przypomnij sobie zdobywanie Jerozolimy, ile to razy ją zdobywano.... To jest temat bardzo złożony-niewyczerpany i można by jakąś magisterkę nabazgrać bądź inną dysertacje wygłosić :)

użytkownik usunięty
XaVier55

Racja. Ale zawsze atakowali ją polityczni przeciwnicy papieża.

ocenił(a) film na 7

jasne, a kto wymyślił w 1095 r. wyprawy krzyżowe?

impaler1

Impaler, Twoja wypowiedź jest rodem z komentarzy na Onecie. Ale udalo Ci się, rzuciłeś jedno zdanie i dyskusja się kręci. A teraz do meritum - religia była powodem wielu wojen. Zgodzę się. Ale nie najlepszym. Głownym powodem wojen byla chęć zysku - terytorium, przewagi ekonomicznej. Takie wojny toczą się do dzisiaj. Gadanie, że religia była najlepszym przyczynkiem do wojny, jest, i tu się zgodzę z Altmerem, typowym stwierdzeniem używanym w ateistycznych państwach totalitarnych. Vveryfikator - owszem, Niemcy nosili takie opaski. Bylo to jednak wypaczenie religii. To tak jak bys powiedział, że muzyka jest źródłem kiczu, bo Doda zalicza się do świata muzycznego. Nie religię nalezy winic za zlo, tylko ludzi. Gdyby każdy stosował się do dziesięciu przykazań, na świecie panowalaby zgoda, pokoj i milosierdzie.

q_ba87

Po pierwsze Oneta nie czytam bo nie lubię, po drugie nie zgodzę się z tobą i tyle w temacie.

impaler1

To skoro się nie zgadzasz, z przyjemnością poznam Twoje argumenty. Piszesz, ze religia byla najlepszym powodem do wojny. Gdzie to wyczytales? Zwroc uwage chocby na historie Europy od XVII wieku - po zakonczeniu wojny trzydziestoletniej i pokonaniu Turcji w Europie nie toczyla sie niemal zadna wojna na tle religijnym.

q_ba87

Chłopie nie wiem czy jesteś nawiedzony religijnie czy co, ale nie wyjeżdżaj mi z tematem wojny trzydziestoletniej, bo akurat historię znam bardzo dobrze, ba powiedzmy że mam nawet pewne osiągnięcia w tym temacie, więc nie truj. Od początku wymyślenia (TAK WYMYŚLENIA RELIGII) Wymyślenia bo człowiek przeszłości zawsze musiał w coś wierzyć do dzisiaj trwają konflikty, za KAŻDĄ wojną stoi walka w imię Boga! Czy Bóg był po naszej stronie w Bitwie pod Grunwaldem czy po stronie Krzyżaków?? Chyba po naszej skoro wygraliśmy. Śmieszne że jesteś tak w to zapatrzony.

impaler1

ps w europie się nie toczyła, ale gdzie indziej tak, czy to w imię Allacha, Jahwe czy innych odpowiedników naszego Boga.

impaler1

Nie, nie jestem nawiedzony religijnie, jestem po prostu wierzacy i nie lubie takich ateistycznych bzdur. tez sie znam na historii wiec nie musimy sie pouczac. Mowisz ze od poczatku wymyslenia religii sa o nie wojny. To ciekawe, bo w starozytnosci ludzi toczyli wojne nie o religie, ale o terytoria. Byl to zwykly podboj - patrz chocby Persja, Aleksander Wielki, Rzym.

ocenił(a) film na 6
q_ba87

Chciałbym być dobrze zrozumianym. Ja po prostu uważam, że religia, jak każda inna utopia, zawsze była wypaczana przez ludzi. A co gorsza przez ludzi, którzy powinni stać na jej straży. Jak ktoś się kiedyś interesował, czy nadal sie interesuje, historią religii (liczba mnoga) to wie, co na przestrzeni wieków potrafili zrobić z Wiarą kapłani. Jeśli ktoś ogląda nowy serial HBO o rodzinie Borgiów, to niech wie, że obraz epoki wcale nie jest w nim zakłamany (może podkolorowany na potrzeby show-biznesu) . Żadna religia u podstaw nie jest krwawa (nigdy nie zagłębiałem się w legendy dotyczące kultu Kali), niestety Świeta Księga każdej religii jest napisana tak ogólnikowo, że pozwala na dowolną jej interpretację.
Nie ma złej Wiary, to Wierni wypaczają sens Kodeksów/Praw/Zakonów tak, aby usprawiedliwić zło które czynią w imię Boga. I tu dwie tezy dotyczące przyczyn wojen maja wspólny punkt. Tacy np. Krzyżowcy jechali do Ziemi Świętej krzewić wiarę, oficjalnie, bo tak na prawdę jechali tam by zapełnić swoje puste skarbce (a przy okazji bezkarnie poużywać sobie). Proponuje lekturę trylogii Sapkowskiego (Narrentrum...), tam jest pokazana "religijność" średniowiecznego rycerstwa

vveryfikator

Z tym się zgadzam. Zwłaszcza z dobrym odzwierciedleniem epoki w prozie Sapkowskiego. Zwróć jednak uwagę, że chrześcijaństwo przeszło ewolucję do religii całkowicie pokojowej, dowodem niech będzie przepraszanie za inkwizycję przez JP2. Zmieniła się mentalność Kościoła i jego wiernych. Choć przez stulecia to oni byli rzeczywiście zarzewiem konfliktów.

użytkownik usunięty
vveryfikator

"religia, jak każda inna utopia, zawsze była wypaczana przez ludzi."
Komuny wypaczać nie trzeba było. Stawiając religię na równi z utopiami jesteś głupi, czy udajesz? Aaaa już wiem, jesteś "MWZWM"!
"jasne, a kto wymyślił w 1095 r. wyprawy krzyżowe?"
Papież "wymyślił", o to zawsze można go oskarżyć, ale że przywódcami krucjat byli zawsze przeciwnicy papieża, to już nie? To były zwykłe dla Zachodu zbójeckie najazdy, jak za Rzymian, Krzyżaków, kolonializmu czy wojny w Iraku.

ocenił(a) film na 6

I się zaczęło.
Czy wiesz co to komunizm? Dla Ciebie to pewnie bezpieka, UB, CzeKa, Korea Północna, Chiny, Kuba... I z jednej strony masz racje, ale to sa tylko dowody tego, że człowiek wypaczy każdą utopię.
Czy religia nie jest utopia? Dla mnie tak, dla Ciebie nie. Ja nie wierzę w obiecany Raj, tak samo jak nie wierzę w "od każdego według jego zdolności, każdemu według potrzeb" (bo każdy potrzebuje WIĘCEJ) i "Każdemu po równo" (bo zawsze byli, są i będą ci równiejsi).
Ale myslę, że to nie miejsce na dyskusje o światopoglądach, czyj jest dobry, a czyj lepszy.
I oczywiście Urban II nie przyłożył ręki do I krucjaty. <taki mały sarkazm>
Zgoda, wyprawy miały kilka przyczyn, choćby tłok i bieda panująca w Europie, czy handlowe potrzeby Italii. Ale tez krzewienie Wiary, odbicie z rąk innowierców (dla których krzyżowcy to byli innowiercy) Grobu Pańskiego. Niestety, hasła religijne skłoniły tysiące zwykłych ludzi (nie rycerstwa, ani wojska) do ruszenia na krucjatę.

użytkownik usunięty
vveryfikator

Dziękuję qba87 za zgadzanie się ze mną i nazwanie mnie po nicku z dużej litery.
"Czy wiesz co to komunizm? Dla Ciebie to pewnie bezpieka, UB, CzeKa, Korea Północna, Chiny"
Tak toczno, tawariszcz.
"racje, ale to sa tylko dowody tego, że człowiek wypaczy każdą utopię."
Utopia z zasady jest nieżyciowa.
Wszystkim polecam
http://mlot.blogspot.com/2011/05/co-ateisci-zawdzieczaja-koscioowi-cz-i.html
oraz
http://demotywatory.pl/3523762/Buddyzm

vveryfikator

Zgadzam się z tobą w 100%

impaler1

Ja też uważam,że film jest dobry, tylko,że takie nie tolerancyjne tezy zachowaj dla siebie, w końcu człowiek XXI wieku powinien być tolerancyjny, no nie?

royal12

A co tu masz NIE TOLERANCYJNEGO? Napisałem RELIGIA nie chrześcijaństwo! Czyżbyś sam był jakiś nie ten tego?

impaler1

Dziwnie się składa,że filmy pokazując tak zwaną ciemnotę religijną zawsze bazują na chrześcijaństwie i religiach do niego pokrewnych. Sam nigdy nie widziałem zawartej w filmie krytyki buddyzmu,szintoizmu,konfucjonizmu czy hinduizmu. Co do tolerancji, odnosi się ona nie tylko do ludzi wierzących, ale też do tez zawartych w danej wierze. Poza tym wśród wierzących oprócz tak zwanych fanatyków religijnych są ludzie mniej radykalni i w ten sposób obrażasz osoby dla których prawdy wiary są ważne i według nich próbują żyć, ale w sprawach np. gospodarczych, mają zupełnie inne poglądy niż inni wyznawcy tej samej religii.Na koniec pamiętaj,że nie wszystko jest takie proste jak wmawiają nam dzisiejsze autorytety i aby zrozumieć jakąś kwestie trzeba na nią spojrzeć z drugiej strony

royal12

Tak tylko zobacz w jakim zadupiu tkwiła europa za czasu rządu kleru w średniowieczu. syf, kiła i mogiła. Ubóstwo nędza i epidemie, stosy płonące i gówno wylewane z za okien. Więc nie truj mi tu głupot.

impaler1

I tutaj przechodzimy do meritum sprawy.Pisałeś,że nie krytykujesz chrześcijaństwa tylko RELIGIĘ.Teraz sam krytykujesz chrześcijaństwo, więc w swoim rozumowaniu jesteś tolerancyjny.Co do rządu kleru w średniowieczu, jakie były jego wady każdy wie, szkoda tylko,że nie opisuje się zalet takich jak: budowa pierwszych szkół dla wszystkich, powstanie uniwersytetów, zjednoczenie europy pod znakiem krzyża, budowa przybytków dla ubogich i tak dalej

royal12

O i teraz mówisz jak rasowy moherek. Skończmy tą dysputę.

impaler1

ok nie ma sprawy kończymy, jeszcze tylko jedno: spróbuj nie obrażać ludzi

impaler1

Popuściło Cię?

ocenił(a) film na 6
impaler1

wszystkie kultury świata są oparte na religii jaka by ona nie była cała cywilizacja jest oparta na religii

tomek1982

heee? Tak Islam i Buddyzm też. itd, itp. I co z tego???

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones