PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=35798}

Hero

Ying Xiong
7,4 56 653
oceny
7,4 10 1 56653
7,4 14
ocen krytyków
Hero
powrót do forum filmu Hero

Czy ktoś z was pamięta, co dokładnie powiedział król Qin w ostatnich scenach filmu, kiedy Bezimienny siedział w jego komnacie a on odwrócił się do namalowanego znaku, doznał olśnienia i powiedział co on oznacza?

Chodzi mi o te 3 zasady szermierki. Mówił mniej więcej coś w stylu: "człowiek powinien być mieczem a miecz człowiekiem...".


To były najpiękniejsze, moim zdaniem, słowa w tym filmie.

aeterna88

oczywiście w zależności od przekładu. Ja oglądałam ten film w TVP 2 z polskim lektorem.

aeterna88

Zasady szermierki pamiętam, ale nie umiem dokładnie zacytować. Mogę przytoczyć z grubsza znaczenie:
1 stopień mistrzostwa - wojownik ma miecz w dłoni tak, że człowiek jest mieczem a miecz człowiekiem
2 stopień mistrzostwa - wojownik ma miecz w sercu a puste ręce
3 stopień mistrzostwa - nie ma miecza ani w dłoni ani w sercu

użytkownik usunięty
aeterna88

Niestety po polsku nie pamiętam, ale może angielska wersja Ci coś podpowie: King of Qin: "I have just come to a realization! This scroll by Broken Sword contains no secrets of his swordsmanship. What this reveals is his highest ideal. In the first state, man and sword become one and each other. Here, even a blade of grass can be used as a lethal weapon. In the next stage, the sword resides not in the hand but in the heart. Even without a weapon, the warrior can slay his enemy from a hundred paces. But the ultimate ideal is when the sword disappears altogether. The warrior embraces all around him. The desire to kill no longer exists. Only peace remains." (cytat za IMDb)

aeterna88

"Pierwszym celem tego kunsztu jest osiągnięcie jedności człowieka z mieczem.
Gdy zjednoczenie ma miejsce, nawet źdźbło trawy może być śmiertelną bronią.
Drugi etap następuje, gdy miecz jest niesiony w sercu,gdy nie ma go w dłoni.
Wtedy można atakować przeciwnika ze 100 kroków, nawet z gołymi rękoma.
Ostatecznym celem szermierskiej sztuki...jest całkowita nieobecność miecza, zarówno w sercu, jak i w dłoni.
Taki szermierz pozostaje w harmonii z resztą świata.
On nie chce zabijać.
On sprowadza ludziom pokój."

Polecam obejrzenie z napisami - dużo ciekawsze ;-)

Selna

dokładnie o to mi chodziło. Ale chyba powyższa angielska wersja odpowiada najlepiej temu tłumaczeniu, które ja słyszałam :).

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones