PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=537558}
5,2 17 806
ocen
5,2 10 1 17806
1,9 8
ocen krytyków
Historia Roja
powrót do forum filmu Historia Roja

Witam!
Chciałabym się podzielić wrażeniami z pokazu z cyklu "Ratujmy Roja". Prezentowano kopię roboczą, jeszcze nie ukończoną, trzeba więc przymknąć oczy na niedociągnięcia natury postprodukcyjnej, na którą nie ma pieniędzy.
Przed rozpoczęciem poproszono widzów o podpisanie petycji mającej na celu ratowanie Radia Maryja. Później było jeszcze gorzej.
Film trwa 160 minut. Większa jego część polega na ukazywaniu w jaki sposób Żołnierze NSZ wykonują wyroki, na kobietach, na staruszkach. Strzelają, okładają rózgą na weselu, biją kijem zabierają dobra. Najczęściej nie wiemy, czego dokonała osoba podlegająca karze, ze sposobu ukazania wynika, że jedyną ich zbrodnią było bycie socjalistą, albo przejście w stan spoczynku, lub bycie w niewłaściwym miejscu o niewłaściwym czasie. Ten sposób prowadzenia akcji sprawia, że zamiast sympatyzować z dzielnymi żołnierzami NSZ, współczujemy ofiarom wyroków. Nie taki był cel tego filmu!
Gra aktorska opiera się głównie na mierzeniu do kogoś z broni, lub strzeleniu bardzo patetycznej mowy raz na piętnaście minut. Aktorzy drugoplanowi drą czasem mordę, wołając: "Polska!" i "Śmierć zdrajcom". Bohaterowie niemal pozbawieni są cech indywidualnych, co utrudnia ich rozpoznawanie i przejęcie się ich losem. Powinno nam być przykro, kiedy padają w akcjach, lub popełniają samobójstwa, aby nie dać się złapać żywcem. Nie jest. Po prostu o kolejnego kolesia w mundurze mniej. Postacie kobiece są poniżej krytyki i chyba taktowniej będzie je przemilczeć. Ewidentnie widać w nich błędy w kostrukcji już na poziomie scenariusza.
Praca kamery pozostawia wiele do życzenia. Można było odnieść wrażenie, że operator chciał poeksperymentować z obrazem, dlatego kamera kręci się w kółko, lata do góry nogami, a akcja rozgrywa się na drugim planie przytłoczona jakimś detalem na planie pierwszym, bo tak powinno być ciekawiej. Cenię inwencję, ale takie rzeczy trzeba robić umiejętnie, albo nie robić wcale. Podam przykład: kolejna scena wykonywania wyroku, tym razem na osobie, która strzeliła do gipsowej madonny. Mężczyzna klęczy na kolanach, w kółeczku na około niego stoją nasi dzielni bohaterowie, chyba siedmiu uzbrojonych na jednego. Kamera sobie jeździ na około nich na torach i jeździ, jeździ. W momencie padania strzału nie widzimy oddającego strzał, ani ofiary tylko dupę żołnierza, koło którego akurat przejeżdżała kamera. To zupełnie niszczy dramaturgię sceny. Efekty wizualne powinny być, jeśli mają na celu dodanie jakiejś nowej jakości, wartości, ich obecność dla samej obecności jest bez sensu. Chciałabym także dodać, że sceny dynamiczne były nakręcone po prostu źle. Kamera z ręki jest w porządku, pod warunkem, że operator dba o względną czytelność obrazu. W tym przypadku sceny biegania albo bójek były tak niewyraźne, że nawet nie wiem, co w nich zaszło.
Film jest boleśnie nie spójny, nie ma ciągu przyczynowo- skutkowego. Przechodzi od jednej sceny przemocy do następnej, czasem pokażą jak nasi bohaterowie się modlą, czasem się pokazuje bardzo złych ubeków, którzy są źli, bo nie są z nami (tak wynika z filmu, to nie są moje poglądy, tylko błędy prowadzenia postaci na poziomie scenariusza), czasem są jakieś cycki i spirytus, nie wiadomo na co i po co.
Wzdrygam się na myśl o okropnej manipulacji odbiorcą jaka miała miejsce w kilku scenach. Żołnierze NSZ na konikach i wozach drabiniastych przeciw działom, pociągom, chyba czołgu brakowało! Nasi bohaterowie jako dziedzice tradycji polskiej kawalerii przeciw okupantom!
Dodam jeszcze, że film bardzo potrzebuje pieniędzy na postprodukcję. Obraz rozpaczliwie domaga się podstawowego retuszu, a dźwięk woła o pomstę do nieba (położenie butelki na metalowej tacy zupełnie zagłusza rozmowy). Więc Drodzy Widzowie dorzućcie się do skrzynki. Tylko niech to nie będzie mniej niż dwadzieścia złotych, bo pani zbierająca fundusze zmiesza Was z błotem...
Chwileczkę, czy w tym filmie nie ma nic dobrego? Szczerze mówiąc, jest coś co mnie urzekło. Chłopaki z grup rekonstrukcyjnych wykopali piękne okopy. Naprawdę robiły wrażenie. Brawo Panowie!

Yorick

Cała rada europy z jego prominentami niedemokratycznie wybranymi to w większości maoiści, trockiści i inne postkomuchy które mają zapędy totalitarne i narzucają bezczelnie ponadnarodowe przepisy pojedynczym rządom. Jakbyś czytał dokładnie to napisałem że wyzbyli się błedów swoich totalitarnych idoli i mamy system z ludzką twarzą. Jak ci bena skoczy do góry i skończy żarcie, tania rozrywka z multipleksów ci nie wystarczy a w państwach Europy pieniędzmi będą palić w piecach to zobaczysz dopiero kryzys tego tworu. Mam nadzieję że rozpad UE nie zakończy się wojną, czy też wojna nie zakończy UE... na jedno wychodzi.

fahret_tudor

Nie odpowiedziałeś, nie wskazałeś przykładów. Nie udowodniłeś, że UE jest taka sama jak ZSRR. Gadasz tylko bzdury o zapędach totalitarnych. Używasz chyba słowa, którego znaczenia nie znasz. Udowodnij też, że członkowie Rady Europy (nazwiska!) mają totalitarnych idoli (tez wymień z nazwiska, jak już oskarżasz, to miej podstawy). Powiedz mi jeszcze może co to jest bena (bo szczerze mówiąc nie wiem), a także dlaczego sugerujesz mi tanią rozrywkę z multipleksów.

ocenił(a) film na 4
Yorick

Obawiam się, że cała ta dyskusja została rozpoczęta od fałszywego oskarżenia. Też byłem na tym spotkaniu i faktycznie ktoś z zebranych na sali wykrzyczał w pewnym momencie stwierdzenie w stylu "Unia jest jak ZSRR", ale był to bliżej niezidentyfikowany widz, który nie zyskał jakieś szczególnej aprobaty ogółu zgromadzonych. Reżyser natomiast opowiadał o artykule z Gazety Wyborczej, którego konkluzją było stwierdzenie, że w sumie to dobrze, że pamięć o Żołnierzach Wyklętych nie jest do dziś pielęgnowana, bo gdyby ich więcej przeżyło, to głosowali by przeciwko wejściu Polski do Unii.

Plainview

Aprobaty widziałem dość wśród chętnie potakujących mu osób na sali, nasłuchałem się potem (już po spotkaniu, w tłumie) o antypolakach. Na moje, to właściwą reakcją na wypowiedź UE=ZSRR na projekcji filmu o ofiarach reżimu stalinowskiego nie jest skwapliwe potakiwanie, a stukanie się w czoło i wykazywanie różnic między rozstrzeliwanymi akowcami a swobodnie protestującymi (!) na ulicach warszawy ludźmi.

Yorick

oczywiścieże chodzi o radę europejską i komisję europejską.
Barosso maoista
Ashton pracowała dla fundacji wspieranej przez ZSRR
Laszlo Andor
Stefan Ful
Sim Kallas
Maros Sefcovic
Maria Damanaki
byli kandydaci powiązani z ugrupowaniami komunistycznymi


nie będę wymieniał reszty bo naprawdę lustrowanie za pomocą internetu nie jest moją pasją. Martin Schulz wyjątkowy socjalista, wystarczy posłuchać jego wypowiedzi. W ogóle polecam Ci posłuchać na YouTube posiedzenia w parlamencie europejskim i nie tylko, dowiesz sie wielu ciekawych rzeczy i nie każdy musi miec rodowod komunistyczny by idealnie pasował do lini prokomunistycznej. Jest to twór ANTYdemokratyczny wręcz totalitarny, nie liczący się z decyzjami rządów na poziomie narodwoym. Traktat Lizboński wprowadzono nad głowami ludzi, unikajac demokratycznych wyborów a jeśli do takich dochodziło to albo zmieniono nazewnictwo i wprowadzono poprawki (odrzucony we Francji, Holandii,) albo rozpisywalo sie ponownie (vide Irlandia). Pisałem że system jest z ludzką twarzą? Skoro nie zabijają nie gwałcą to chyba oczywiste że nie jest dosłownie taka sama jak zbrodniczy ZSRR? Ale spuściuzna po "dorobku" komunistów pozostała. Zwyciężyła eurolewica i to jest fakt. Polska jest tego doskonałym przykładem gdzie ludzie zaangażowani w działania opozycyjne byli więzieni (nie wiem czy dla niepoznaki czy naprawde przeskrobali cos u wladzy) przysiedli do rozmow z komunistami i grubą krechą przekreślili tamten epizod którego skutki odczuwamy do dzisiaj na kazdym szczeblu wladzy i w kazdym sektorze. Ale kogo to obchodzi, ważne że Polacy mogą sobie z przysłowiowej wsi wyjechać do roboty do Anglii i innego kraju, jako jedyna alternatywa dla młodych ludzi. Sorry za chaotyczny wpis ale spieszy mi sie na film. Wiele na ten temat wymienilem juz slow w internecie i realu i mnie to nudzi. UE to przedłużenie ZSRR w "nowoczesnym" wydaniu. Ma wszystkie atuty superpaństwa.

fahret_tudor

Brawo. Na 27 członków Komisji Europejskiej udało ci się wymienić 7 socjalistów. Jak na twór antydemokratyczny to zadziwiający pluralizm.
Schultz, wspomniany przez ciebie przewodniczący grupy socjalistów w Parlamencie Europejskim, jest jednym ze 184 socjalistów na 754 deputowanych. Podobna proporcja. Pełen totalitaryzm, normalnie monopartyjność i wodzowskie rządy.

Yorick

ależ oczywiście.

fahret_tudor

Pozwolę sobie uzupełnić tutaj, bo chcę to usłyszeć. "ależ oczywiście" - więc według ciebie 7 frakcji parlamentarnych plus 26 parlamentarzystów niezależnych, w jednej z tych frakcji osoby pokroju Nigela Farage'a - to znaczy monopartyjność i totalitaryzm?

Yorick

to że ktoś pochodzi z formacji socjaldemokratycznej nie oznacza że Ci z tzw. konserwatywnej czy innych nie mają postkomuszych odchyleń, jak mówię nie jestem fascynatem tej tematyki by dowiadywac sie o kazdej osobie z osobna jakie dawala wypowiedzi i w jakich kregach spedzali lata mlodziencze i wczesnej kariery spoleczno-politycznej itd. To oni trzęsą Europą i to ich postawa wobec wyglądu UE w takiej formie mocno zbiurokratyzwoanej, nierozliczonej i niedemokratycznej będzie lobbowana. To tylko przedstawiciele. Żeby nie było że neguję coś takiego jak UE. Nie podoba mi się jej forma i albo wyewoluje do czegoś na wzór Europy Ojczyzn, albo upadnie ekonomicznie a co najgorsza militarnie... ale to kwestia czasu. Póki co UE jest państwem tworzonym na wzór ZSRR te same propagandówki i monumenty są stawiane. Trzeba byc prawdziwym ignorantem by tego nie zauwazyc. Chyba ze ktos wyrwal sie z bidy i czysci kible u Irasow albo dostal dotacje na "firmę" czy pole to wtedy bedzie mu pasowac status quo... do czasu. Pozdro.

fahret_tudor

W kwestii sugestii dotyczących mojego zajęcia u irasów i wynikającej z tego ignorancji, specjalnie dla ciebie soczyste spier dalaj.
Jak już to zrobisz, łaskawie obejrzyj kilka radzieckich propagandówek - łatwo je znaleźć na youtubie. doinformuj się także w kwestii kultu jednostki i wynikających z tego monumentów, muzeów i placów imienia wodza w każdej wsi i łaskawie porównaj to z... no właśnie, z czym konkretnie współcześnie? Jak już się douczysz, nie mów głupot.

Yorick

Jesteś i-gno-ran-tem, a na ignorantów brak mi czasu. Ja Cię edukować nie będę.

Yorick

na yt:
"Vladimir Bukovsky: EU = USSR"
"Nigel Farage", który doskonale onbnaża ich zapędy

Ogólnie Bukowskiego i artykuły Jensa Petera Bonde.

fahret_tudor

Widzę że jesteś jednym z tych, którzy obiecują że już nie będą, po czym radośnie dowalają kolejnego posta, który nic nie wnosi. Ja ci mówię o radzieckich propagandówkach, a ty mi odpowiadasz filmem na youtubie, który nie jest kontrargumentem, a jedynie rejestracją czyjejś opinii. Nie interesuje mnie czyjaś opinia nie oparta w faktach. Interesuje mnie unijna propagandówka choćby zbliżona do "Stare i nowe" Eisensteina, albo z rodzimego podwórka do "Jasnych Łanów" Cękalskiego. Albo pomnik pana Barosso rozmiarowo zbliżony do tego: http://www.asianews.it/files/img/UZBEKISTAN_Tashkent_lenin_statue.jpg

Yorick

Argumenty polityczne ci nie wchodza do glowy, stad szkoda dla mnie czasu na ciebie ale robie to z pewna troska i wcale nie o ciebie, ale o mnie i moj kraj. Kazde wychwalanie unii w mediach, tablice o dofinansowywaniu jakiejs nierentownej budowli, spiewanie hymnnu uniii w szkolach, przechadzki z niebieskimi chustami i z choragwiami w dzien Schumana i wieszanie takowej przy flagach narodowych to jest propaganda, O taką propagandę mi chodziło, a nie filmy wychwalajace system. Przekonanie ze gdyby nie Unia to nie istnielibysmy, co jest totalna bzdura. Tak jestes przesiakniety propaganda ze nie widzisz nawet mozliwosci nieistnienia Unii w takiej formie jak obecnie.

Daniel Cohn-Bendit który zachwycał się małymi dziećmi/pedofil
"Other People's Sovereignty: The EU Flag Controversy"

Gdybym byl koneserem filmowym i ogladal telewizje to na 100% znalazlbym filmy przychylne Unii Europejskiej, takich kilka widizalem na Planete ale tytulow sobie nie przypomne. Zwlaszcza francuscy dokumentalisci lubuja sie w tego ypu rzeczach.

Poza tym patrz na fakty i wez pod uwage ze system nie bedzie taki jak kiedys (juz to powtarzalem 2 razy). Jest to system z ludzka twarza, ale do kogo ja mowie do typa co wyrzeklby sie suwerennosci wlasnego kraju dla kilku srebrnikow i kibli w Anglii. Pozdro.

fahret_tudor

Po raz kolejny próbujesz mnie obrazić wciskając mi kible w Anglii. Za głupotę (nie słyszałeś nigdy o innych zajęciach które można podjąć za granicą?) i brak szacunku dla pracy fizycznej serdeczne spier dalaj po raz drugi.
Poza tym ani razu nie zaprzeczyłem istnieniu propagandy prounijnej, zwracam natomiast uwagę na gigantyczną różnicę skali, która pozwala mi twierdzić że UE JEST RÓŻNA OD ZSRR. O tym przecież rozmawiamy. O fakcie, że stawiając taki znak równości zrównujemy paradę Schumanna z procesem szesnastu, co jest bluźnierczą głupotą.

Yorick

Ludzie którzy ideowo wywodzą się z mylii przyświecającej intelektualistom i działaczom z ZSRR sprawują najważniejsze stanowiska w Bruseli i przypuszczam że w równie takim samym stopniu na poziomie narodowym jak w Polsce sprawują władzę w innych państwach. Zwłaszcza że przyklask dla socjalizmu większy jest nie tylko w państwach którego pokolenia wychowywały się w tym systemie (blok wschodni) ale w państwach zachodnich gdzie nie dotarła zbrojna rewolucja październikowa (zatrzymana przez Polaków i Węgrów), następnie zamieszana w konflikt z Niemcami nazistowskimi (II wojna światowa) i alianckimi (zimna wojna).
Kible to symbol pracy na saksach i nie ma w tym nic osobistego. Nie ważne czy ktoś parkuje auta, pakuje żywność, pracuje w banku czy jeździ widlakiem. Praca poza granicami kraju nie jest żadną alternatywą dla naszego narodu w długoterminowym rozrachunku. Budowanie nierentownych budynków i zaburzanie systemu agralnego dla wypełnienia unijnych dyrektyw nie jest żadną alternatywą. Mamy dwie grupy ludzi. Ci którzy to widzą i Ci dla których wyższy standard życia i kierowanie się tylko i wyłacznie indywidualnym interesem jest najważniejsze i przysłania im logiczne myślenie oraz realne spojrzenie na politykę i ekonomię. Twór UE jest zaprzeczniem pojęcia suwerenności i pierwotnego założenia EWG Od traktatu z Maastricht postępujący centralizm i wyrzekanie się demokracji, Którą to wycierają sobie mordy różni polityczni prominenci europejscy.
Propaganda, antydemokratyzm, biurokracja, przekręt. Synonimy obecnej UE.

Już powtarzam Ci 4 raz że UE jest ludzką twarzą ZSRR, ale idea superpaństwa i antydemokratyzm jest faktem. Niikt nie morduje, nie gwałci itd. aczkolwiek zdażają się nadużycia.

Rota

Doczytałem do tego momentu: "Większa jego część polega na ukazywaniu w jaki sposób Żołnierze NSZ wykonują wyroki, na kobietach, na staruszkach. " i skończyłem.
Proszę wymień jedną(!) scenę gdzie NSZ wykonuje wyrok na kobiecie lub staruszce. Czy może takiej tam nie ma? Dlaczego musisz stosować kłamstwa?
Wymień albo zamilcz zakłamany komuchu.

staszix

Proponuję przeczytać do końca i ze zrozumieniem wszystkie moje posty zawarte w tym temacie, a dopiero później oskarżać mnie o komunistyczne kłamstwa... Aby pomóc Twojej małej główce, wskażę Ci, że temat egzekucji jest szerzej omówiony w poście adresowanym do użytkownika @hubertus662.

ocenił(a) film na 5
Rota

Po przeczytaniu całego wątku jestem pod wielkim wrażeniem kultury osobistej, opanowania, analitycznej oceny i umiejętności rzeczowej argumentacji Założycielki Wątku! Piszę to szczerze bez sarkazmu czy ironii acz z zazdrością, że ja tak nie potrafię ;-)

Inga__filmweb

Dziękuję.
Serce mi rośnie, razem z wiarą w dobre intencje i zdrowy rozsądek Użytkowników Filmwebu (ostatnio nieco nadwątloną). Trzymaj się dzielnie Ingo_filmweb, mężnie stawiaj czoło "problemom" forum!

Rota

Ciekaw jestem, czy gdyby film np. o Jedwabnym, miał dokładnie takie same braki techniczne czy też "błędy na poziomie scenariusza", spotakłby się z taką jednoznaczną opinią ze strony osoby takiej jak Pani.
Czytając Pani tekst, nie sposób się oprzeć wrażeniu, że:
1. pochodzi Pani, bądź jest związana z ściśle określonym środowiskiem, narodowością lub opcją polityczną
2. ktoś, kto spełnia przesłanki poprzedniego punktu, zlecił Pani napisanie tego tekstu a może nawet zapłacił, chociaż ja nie dałbym grosza za coś takiego.

O głębi i wyjątkowej finezji Pani intelektu świadczy, pomijając błędy składniowe i logiczne, chociażby użyte w Pani tekście słownictwo.
Do tego późniejszy komentarz Pani "męża", który tak bardzo Pani "ufa".
Doprawdy, kimkolwiek Pani jest, albo ktokolwiek za Panią stoi, proszę nie obrażać inteligencji innych osób, które tu piszą oraz tych, którzy czytają wpisy na tym forum.
Po lekturze Pani wpisów, jest dla mnie jasne, że problemy z produkcją tego filmu nie są przypadkiem.
Jeszcze Polska nie zgnięła...

AdmiralVonSpee

Z uwagi na niedziałającą opcję edycji własnego postu, sam się poprawię:

JESZCZE POLSKA NIE ZGINĘŁA !

AdmiralVonSpee

http://www.flyshark.republika.pl/Stwardnienie_rozsiane/prosba_o_pomoc.htm

Jeśli chcecie i możecie, pomóżcie...

Rota

Przeczytałem cały Twój komentarz, co uważam za spore osiągnięcie na moim koncie, bo praktycznie w ogóle się z Tobą nie zgadzam. Film co najmniej dobry, teraz czekam z niecierpliwością na ukończoną i poprawioną wersję.

Rota

To może jeszcze uwierzysz w to, że armia czerwona wyzwoliła Polskę od niemców chociaż stalin i hitler dokonali agresji na Polskę, kazali wymordować nteligencję, kradli co się da i wywozili ludzi z kraju. Żołnierze NSZ walczyli a nie rozdawali prezerwatywy. Kto był ubekiem to był sługą systemu narzuconego przez zsrr a nie polskim patriotą. Taka jest wojna, ofiary będą (niestety) tylko szkoda tych milionów Polaków, którym życie wywróciło się do góry nogami 1 i 17 września 1939.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones