PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=139825}

Hotel Ruanda

Hotel Rwanda
7,7 60 051
ocen
7,7 10 1 60051
7,2 14
ocen krytyków
Hotel Ruanda
powrót do forum filmu Hotel Ruanda

Te zbrodnie łączy wiele podobieństw, jak:
- zaplanowanie masakry przez rząd (na Ukrainie podziemny)
- okrutne zabijanie kobiet, starców, dzieci, niemowląt przy pomocy narzędzi rolniczych
- mordercami byli zwykli cywile, którzy zabijali swoich sąsiadów
- ofiarami byli głównie Polacy, ale też Ukraińcy, którzy nie wykazywali entuzjazmu do masakrowania Polaków, np zdarzało się, że Ukrainiec żonaty z Polką był zabijany, jeśli nie zabił swojej żony i wspólnych dzieci.
Zbrodni tych nigdy nie osądzono, a niektórym sprawcom stawia się pomniki.
Szkoda wielka, że nie powstał na ten temat żaden film, choć w połowie tak dobry, jak "Hotel Rwanda", który zresztą nie jest idealny. Mnie znacznie bardziej podobał się "Shooting dogs".

ocenił(a) film na 8
aklekot

Polacy tez wyżynali Ukraińców

ocenił(a) film na 7
giovanni50

To trochę tak, jakby powiedzieć, że Żydzi też zabijali Niemców.
Pewnie, że mamy się czego wstydzić za masakry jak w Pawłokomie. Ale AK nie zaplanowało ani nie przeprowadziło masowej eksterminacji cywilnych Ukraińców, a Polacy nie rzucili się gromadnie się swoich ukraińskich sąsiadów z siekierami i piłami.

ocenił(a) film na 8
aklekot

Czytałem że dwóch Polaków wzieło deskę i urządziło sobie hustawkę z ciężarnej Ukrainki

giovanni50

giovanni, o zbrodniach UPA można poczytać znacznie gorsze rzeczy. Fakt - to jest dobry materiał na mocny film aczkolwiek uczciwie wypadałoby pokazać, że póki chłoptasie Bandery nie pokazali się to tak naprawdę wielu na prowincji żyli w zgodzie, nie bacząc na narodowość.

Co do filmu bardzo dobry, szczery, dobrze zrealizowany.

Niestety, ale to pokazuje jak większość Afryki nie dojrzała do wolności, a tym bardziej do demokracji. Europa owszem skrzywdziła Afrykę podbijając ją, rozwijając niewolnictwo, ale moim zdaniem jeszcze gorszym było zostawienie ich samopas(tak naprawdę nie samopas, bo istnieje neokolonializm, który doi kraje czarnego lądu z ich surowców). Olbrzymia ilość konfliktów, brak jedności narodowej, masa nieudolnych i krwawych dyktatur. Na kontynencie gdzie jest najwięcej państw pewnie te, które są stabilne politycznie od 20 lat można policzyć na palcach jednej ręki.
Podsumowując, Afryka straciła na swojej wolności. Dziś i tak nie byłoby niewolnictwa, za to byłby porządek i brak obłudy.

ocenił(a) film na 8
Jaq87

Słyszałem co UPA wyprawiała
Każda wojna to czystki etniczne
Co do Afryki to masz racje dostali wolnośc ale nie potrafią po dzis dzień sie nia posługiwać
Jedyny kraj Afryki gdzie nie było przewrotu i złamania demokracji to bodajże jest Botswana-ale moge sie mylic

giovanni50

Zaprawdę nie słyszałem, żeby Botswana miała jakieś problemy z krwawymi rządami. Co prawda, nie jest tak silna gospodarczo jak RPA czy Egipt, ale dochód PKB ma jeden z wyższych na Czarnym Lądzie. Takie państwa jak Ghana czy Gambia mają spokój, są tam demokratyczne wybory, nie ma dyktatur, ale są problemy gospodarcze, lecz wydaje się, że Ghana najszybciej się wydostanie spośród wszystkich krajów.

ocenił(a) film na 8
aklekot

Myślisz że dla rodzin zamordowanych Ukrainców ma znaczenie, że partyzanci UPA zabili więcej Polaków niż Polacy Ukrainców? Nie sądzę. Tak samo i na odwrót. Bohaterstwo takich postaci jak Dmowski, Piłsudski czy Bandera jest kwestią geograficzną i osobistą- dla jednych to szacowni wojownicy o wolność czy patrioci, dla innych mordercy i sadyści. Przypomnę tylko akcję "Wisła" gdzie masowo wysiedlono cywilów podejrzanych o współpracę z UPA i obóz pracy w Jaworznie, gdzie wybrano przypadkowych ludzi prosto z domu, tylko dlatego, że byli Ukraincami, gdzie zginęli w męczarniach (już dawno po wojnie). Nie są to kwestie tak jednoznaczne jak holokaust. Nie ma się co przekrzykiwać kto miał gorzej. Obie strony popełniły błędy, a licytowanie się kto był okrutniejszy i kto jakie słyszał historie (często ubarwione, opowiadane w różnych częściach świata ze zmienioną narodowością) nie ma żadnego sensu.

Halucynka

ooo mądrego to i miło posłuchać, znaczy sie poczytać heh. zgadzam sie w 100%

użytkownik usunięty
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem

W dodatku nam Lwów zabrali.

Halucynka

Jakim tępym trzeba być aby pisać takie bzdury. A może pochodzisz z Ukrainy, barwy Arki Gdynia nie pozostawiają złudzeń.

ocenił(a) film na 8
Kamileki

Gdzie Ty widzisz barwy Arki? Poza tym od kiedy pochodzenie z Ukrainy świadczy o czymkolwiek? Idąc Twoim rozumowaniem holokaust powinni potępiać tylko Żydzi. Nurzaj się dalej w swojej martyrologii, taplanie się w krzywdach i nienawiści to droga do zwycięstwa, wystarczy popatrzeć na Jarosława : ]

Halucynka

Nie znasz barw klubu z własnego miasta? Poza tym to była ironia. Studiuję z 2 Ukraińcami - zupełnie nic do nich nie mam, a wręcz przeciwnie - bardzo przyjemni ludzie.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Halucynka

Co ma Twój avatar do klubu z Twojego miasta. Bez nerwów - nigdy nie lubiłem się kłócić i nie to było moim zamiarem.

ocenił(a) film na 8
Kamileki

A, żebyś nie narobił w majty z podniecenia, to nie jestem z Ukrainy. :D Po prostu śmieszy mnie rozpamiętywanie krzywd swojego narodu po wieczne czasy, będąc ślepym na krzywdy które naród wyrządził innym. A już żenujące jest podniecanie się tym i szukanie zwady z kim się da. No ale to tylko drobne przemyślenia. Zamiast pracować wspólnie każdy krzyczy że bardziej oberwał.

Halucynka

Nie spinaj się tak bo Ci żyłka pęknie, to tylko forum filmowe. Ja stwierdzam " tylko" fakty, nic poza tym.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Halucynka

Atakujesz mnie, ale okej - rozumiem Cię bo nieco za ostro zareagowałem na Twój post z przed prawie 3 miesięcy - pomimo różnicy zdań mogłem zareagować nieco inaczej - przepraszam jak coś.

ocenił(a) film na 8
giovanni50

Nigdy nie było zorganizowanych ani wspieranych przez oficjalne polskie władze akcji zbrodniczych. Jest różnica pomiędzy incydentami a planowym mordem.

ocenił(a) film na 8
przemyslaw.rozycki

Akcja Wisła

ocenił(a) film na 8
giovanni50

Porównywanie akcji przesiedleńczej do masowych mordów cywilów jest chyba "lekko" na wyrost, prawda? Militarnie, akcja ta skierowana była w stronę bojówek UPA a nie w cywilów. Trudno też nazwać władze PRL z tamtych czasów "polskimi".
Ja nie twierdzę, że akcji Wisła nic nie można zarzucić, ale nie była to zbrodnia ani ludobójstwo.

ocenił(a) film na 8
przemyslaw.rozycki

http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/lemkowie/historia/jaworzno

ocenił(a) film na 8
Halucynka

To coś jak niektórzy uważają, że Ślązaków zamykano w polskich obozach koncentracyjnych. Tylko co Polacy mieli do powiedzenia w stalinowskiej Polsce?

ocenił(a) film na 8
przemyslaw.rozycki

A co mieli do powiedzenia niewinni ukraińscy cywile których wrzucono do jednego wora z partyzantami? Jakbyście żyli w innej rzeczywistości. Wychodzi z lasu partyzant z bronią i każe się nakarmić, to nie dasz jedzenia? Dom pełen dzieci, masz gdzieś kto z kim się bije, chcesz tylko przeżyć i będziesz dyskutował? Potem przychodzą Polacy i aresztują cię za pomaganie upowcom i jedziesz do obozu w którym umierasz. Ja w przeciwieństwie do powyższych wypowiedzi nie wrzucam calych narodów do wora ze ich zwyrodnialcami. Wiadomo, że nie można powiedzieć, że każdy Polak nienawidził Ukraińców i chciał ich wysłać do obozu. Bzdura.Robiły to władze. Polacy i Ukraińcy to pokrewne narody, odwieczni sąsiedzi i jak jedziesz tam to nikt Cię nie nienawidzi tylko dlatego że jesteś Polakiem. Co najwyżej dlatego, że jesteś idiotą i sam nienawidzisz i to za zbrodnie, które oni znają z zupełnie innej strony. A i tak ludzie z którymi się stykałam otwarcie mówili jak okrutne były zbrodnie UPA. Niemożliwe prawda?

"W sumie wpis Halucynki pokazuje tylko jedno że Ukraińcy to chore społeczeństwo które nie zasługuje na swoje państwo. Żaden naród nie jest święty ale Ukraińcy nie tylko wymordowali swoich polskich sąsiadów (przecież na Wołyniu nie zgineli ludzie winni prawdziwych czy rzekomych krzywd ukraińskich ale chłopi polscy )ale do dziś nie czują żadnej skruchy za swe zbrodnie."

No jasne. Nikt nie czuje skruchy, wszyscy to chore społeczeństwo. A wszyscy Niemcy to naziści. A jak ktoś nie lubi Żydów, to wszyscy Żydzi to złodzieje i najlepiej pogromik kolejny bo za bogaci, zarobili na holokauście pewnie. Muzułmanów też rozwalić wszystkich, bo się wysadzają i terroryzują samoloty, no i brudasy. Kit że wysadza się procent, a reszta żyje spokojnie. Żyjcie sobie w swoim czarno-białym światku.

ocenił(a) film na 8
Halucynka

Władza Polski Ludowej w czasie działania obozu w Jaworznie, była całkowicie podporządkowana ZSRR. To ZSRR ponosi pełną odpowiedzialność za to co wtedy się w Polsce działo. Równie dobrze na Polaków można by zrzucać decyzje władz Generalnej Guberni. Polacy w Polsce Ludowej mieli na cokolwiek wpływ dopiero po 1952 roku, chociaż też w bardzo ograniczonym zakresie. UPA natomiast była działaniem oddolnym Ukraińców. Zbrodniarzy z tej organizacji do dziś uważa się tam za bohaterów. Doświadczyłem tego podczas wizyty we Lwowie.

Halucynka

Święta racja Halucynka, jakby tak rozpamiętywać wszystko i wszystkich, to większość obecnych krajów trzeba by wrzucić do worka zbrodniarzy. Wołyń to straszliwa karta historii i współczuję zamrodowanym ludziom, oraz ich rodzinom. Wszyscy mówią o Wołyniu i mają pretensje, czemu świat nic o tym nie wie, ale tak zapytam z ciekawości - kto z was wie coś na temat następujących masakr:
1) Ludobójstwo w Kongu Belgijskim?
2) Rzeź Ormian?
3) Rzeź Greków Pontyjskich?
Z tego co zauważyłem, Polaków zwykle interesuje tylko to, co Polskie, nikt nie może być bardziej pokrzywdzony od nich, no dobrze, może Żydzi :)

Co do polskich akcji prześladowczych, to słyszał ktoś o "Akcji Polonizacyjno-rewindykacyjnej z 1938 roku"? Palono i rozbierano cerkwie, nawracano siła Ukraińców na wiarę katolicką, zdarzały się przypadki pobić i innych nadużyć ze strony Polskiego wojska i policji... Niestety, ale taka jest prawda, naród Polski to nie jest żaden naród wybrany, na sumieniu ma też swoje, ale większość Polaków oczywiście uważa, ich historia jest nieskazitelna a państwo najbielsze na świecie :) A wszyscy inni to źli są np. Ukraińcy, Niemcy, Rosjanie, Litwini, ba, Szwedzi bo nam w potopie kraj zrujnowali, Finowie też, bo im towarzyszyli, Austriacy bo okupowali, Tatarzy bo kiedyś najeżdżali, Turcy... Świat się zmienił, jest zupełnie inny niż kiedyś. Trzeba spróbować zbudować nowe relacje, aby żaden Wołyń nigdy się nie powtórzył.

Sacharov

Wiadomo, że Polacy to nie naród wybrany bo są nim Żydzi.

użytkownik usunięty
Halucynka

Nie złamałem regulaminu a mimo to jakiś nadgorliwiec zablokował post . Jasne że ktoś kto czci UPA i bagatelizuje zbrodnie tej organizacji (Kłania się w tej mierze ukraińska wikipedia ) jest chory . A mogłabyś droga Ukrainko wyjaśnić mi czemu służyły wiece z żądaniami zmiany granic ? Może pojednaniu ?

ocenił(a) film na 8

Skoro twój post został zablokowany, musiało w nim być coś, na co nie zezwala regulamin. Zanim się doszukasz jakiegoś strasznego spisku ukraińskiego lobby bądź też masonów czy innych cyklistów zauważ, że moje posty również poblokowano. Jeżeli myślisz, że mówienie do kogoś per "Ukrainko" ma być wrzutą, to świadczy jakim jesteś człowiekiem, skoro narodowość jest dla Ciebie wyzwiskiem czy ma wyrażać pogardę. Rozumiem, źe bogatych wyzywasz od Żydów a leniwych od Murzynów? Rozmowa z takim idiotą zwyczajnie nie ma sensu, ja nie bagatelizuję zbrodni UPA ale też nie czczę ich i nie karmię się nienawiścią do Ukrainców jak Ty, i coś mi się zdaje, że podobnie normalni Żydzi nie piszą na każdym forum, że za mało jest filmów o holokauście i że Niemcy to mordercy, a inni pokrzywdzeni w przeszłosci ludzie, choćby ci wymienieni przez uzytkownika Sacharov nie żyją po to, by pisać rasistowskie i wzywające do nienawiści teksty na forum filmowym. Ale cóż, widać mają bardziej udane życie niż ty. Jeśli chcesz żyć przeszłością i rozpamiętywać dawne krzywdy i karmić się hejtem to proszę bardzo, na szczęście głupota zawsze była legalna, więc świetlana przyszłość przed tobą.

użytkownik usunięty
Halucynka

Nie ma mam nic do normalnych Ukraińców. Ale kochać i jednać się z ludźmi którzy planistom i wykonawcom czystek etnicznych (Np Sawurowi )stawiają pomniki i którzy uważają że mord jest godny pochwały jednak nie zamierzam . Myślę że gdyby w Treblince postawiono pomnik ''bohaterom SS'' tak jak Ukraińcy stawiają pomniki UPA na Wołyniu reakcja Żydów byłaby bardzo ostra i wcale się nie dziwię. Gniewa mnie że na różnych forach wy Ukraińcy udajecie Polaków. A rasizmu i nienawiści masz dość w swoim narodzie (Np Swoboda czy onegnaj tutaj piszący user Ludzik ) nie udawaj wiec hipokrytki.

ocenił(a) film na 8

Czy ty jesteś głuchy? Dlaczego zakładasz, że każdy kto pisze w obronie Ukraińców udaje Polaka? Rozumiem, że każdy kto broni Murzynów jest Murzynem. Nie jestem Ukrainką. Mam za to kilku znajomych na Ukrainie i każdy jeden z nich jest wart więcej niż milion takich rasistów jak ty.

"nie udawaj hipokrytki"
Jak na Wszechpolaka masz spore problemy ze zrozumieniem słów, których używasz. Powiedz mi, jak się udaje hipokrytę?

użytkownik usunięty
Halucynka

W takim razie jesteś tzw pożyteczną idiotką . Rozumiesz że na Ukrainie czci się morderców Polaków tolerantko i Ukraińcy są dumni z mordów (Wręcz ubóstwiają Szuchewycza i Sawura za zabijanie Polaków ) czy mam może Ci to zaśpiewać . Według Ciebie krytyka nazistów to rasizm ? Naprawdę masz sporo tupetu aby mnie wyzywać od Wszechpolaków. a pomijać wyczyny i upodobania twoich krwiożerczych brunatnych kolesi . I uważaj bo UPA Polki które dawały wiadomo co Ukraińcom kazała zarzynać własnym mężom czy synom .Tak że radziłbym uważać z upodobaniami do rezunów.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones