PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=546529}

Ida

6,6 116 573
oceny
6,6 10 1 116573
7,4 39
ocen krytyków
Ida
powrót do forum filmu Ida
marry222

wraca do zakonu tam jej miejsce

magikadeczar

Dlaczego uważasz, że tam jej miejsce?

marry222

Tam się wychowała, siostry były jej rodzina. Ja odebrałam to w taki sposób, że spróbowała wcielić się w role ciotki (impreza, alkohol, facet) ale nie spodobało jej się to, więc wróciła do świata który zna i gdzie się czuje bezpiecznie.

ocenił(a) film na 8
marry222

Rozmowa Idy i Lisa, Lis mówi co będzie dalej i pojawia się zdanie: "a potem zaczną się problemy"
Uważam, że Ida bala się niepewności i ryzyka, a zakon ,mimo że nie zapewniał jej niczego nowego, był czymś stałym, pewnym.

ocenił(a) film na 8
JulianneGirl

była taka scena, w której Wanda mówi, że dopóki Ida nie pozna prawdziwego życia, jej poświęcenie dla zasad zakonu jest niczym, bo nie wie, co poświęca.
może właśnie o to chodzi?

kasialomotowska

Zgadzam się z Kasią. To stwierdzenie pada w filmie (nie wiesz co poświęcasz). Niby dalekie od fabuły, ale moim zdaniem dziewczyna z tego powodu rezygnuje ze ślubów. Musi to przemyśleć. Ciotka zresztą celowo próbuje pokazywać jej smaczki życia. Zauważcie że cały film kręcony jest super stabilnymi ujęciami (piękne!). Ostatnia scena jest jednak nakręcona przez idącego kamerzystę, celowo kołyszącego kamerą. Ida idzie pod prąd mijających ją samochodów. Moim zdaniem wraca do zakonu. Jednak to nie ucieczka przed zapowiedzianymi "problemami". Jej życie nie jest już tak poukładane jak dotąd. Nie jest pewna swojego wyboru. Idzie szukać (powołania?), chyba tak jak wszyscy w tym wieku.

relaj_

Moim zdaniem, gdyby wracała do zakonu, pokazaliby to, aby nie było niedomówień. A tutaj nic nie jest pewne na 100 % i interpretacja jest pozostawiona widzowi. Szczerze nie lubię takich zakończeń. Uważam, że Ida nie wie, co ma ze sobą począć, nie chce wpisywać się w żadną rolę. Jest zagubiona i nie ma gdzie się podziać. Z jednej strony chce być zakonnicą, a z drugiej po tym co się stało, nie może tam wrócić...

marry222

Jasne. Ma do wyboru:
a) wyjazd z chłopakiem
b) mieszkanie ciotki (zapewne jakaś sprawa spadkowa mogłaby być na jej korzyść)
c) inne opcje - "interpretacja pozostawiona widzowi"
Wybiera C, wcześniej zakładając habit i zakonne nakrycie głowy.
Zinterpretowałem to jak powrót do zakonu.
Ale może rzeczywiście gdzieś indziej się wybrała ;)

relaj_

Każdy ma prawo do swojej interpretacji i ja właśnie zakończenie interpretuję tak, jak napisałam. Nie ma co się obruszać :)

marry222

..i oczywiście zgadzam się że Ida nie wie co ma ze sobą począć. Tak właśnie interpretuję tę rozchwianą kamerę.
Mimo to Ida wraca do zakonu. To jej schronienie. Tam ma "swojego" Chrystusa, któremu zwierza się z rozterek życiowych. Nie wie czy zostanie zakonnicą, ale wie, że nie jest gotowa na inne życie.
Piszesz, że nie może? Wydaje mi się że nie ma takich obostrzeń. Lub nie w każdym zakonie. Poza tym żyć w zakonie to nie to samo co złożyć śluby zakonne, co wcześniej w filmie mamy okazję widzieć.

ocenił(a) film na 8
relaj_

też mi się wydaje, że mimo wszystko wraca do zakonu
choć to jedynie moja interpretacja, ten sygnał nie jest na tyle wyraźny, by go uważać za "jedyną słuszną" interpretację ;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones