PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=546529}

Ida

6,6 116 560
ocen
6,6 10 1 116560
7,4 39
ocen krytyków
Ida
powrót do forum filmu Ida

.. gdyż film uznany za ,,Najlepszy polski film roku", zdobywający nagrodę za nagrodą na
najróżniejszych festiwalach, wychwalany pod niebiosa przez krytyków, kompletnie mi się nie
spodobał. Wydał mi się przeraźliwie nudny, chociaż wcale nie był taki długi. Mało akcji, motyw
przerabiany już wielokrotnie, pomysł na film czarno-biały też nie przypadł mi do gustu. O co więc
chodzi???

ocenił(a) film na 9

Chyba sam sobie odpowiedziałeś na to pytanie.

użytkownik usunięty
Tom_Ripley

A Ty potrafiłbyś uzasadnić jakoś swoją wysoką ocenę dla tego filmu, skoro ja na kinie się nie znam? Oświecisz mnie łaskawie?

ocenił(a) film na 9

Łaskawie nie skorzystam.

użytkownik usunięty
Tom_Ripley

Spoko...

użytkownik usunięty
Tom_Ripley

To co było w tym filmie takiego wyjątkowego?

Zdjęcia, zdjęcia i jeszcze raz zdjęcia, wykonywane w formacie 4:3. Tak filmów już się nie kręci. Wyparł je format panoramiczny.

użytkownik usunięty
elica_oo

No tak tak, pachnie tutaj Dogmą

ocenił(a) film na 7

najpierw dowiedz się czym jest, lub była Dogma, a później używaj tego określenia

użytkownik usunięty
marcin_fatp

W niektórych aspektach ten film ma coś z Dogmy ;]

użytkownik usunięty

*chodzi tylko o te zdjęcia w formacie 4:3

użytkownik usunięty
elica_oo

to nie dogma, a fascynacja obrazem :)

ocenił(a) film na 1

to,ze to kolejny po Poklosiu polski film pokazujący Polaków jako zwyrodnialców zabijających Żydów, antypolski film, a to się Żydom podoba..!!!

ocenił(a) film na 4

Taki rok, nie było urodzaju na dobre filmy, więc nagrodzono takie sobie. Nie przejmuj się. Bywa lepiej.

Beel

Nie bardzo wiem do której klasy chodzisz gimnazjum Bartku ale spróbuję sprostać zadaniu.
Film opowiada historię która mogła się zdarzyć:
1) Żydzi pracowali w stalinowskim ABW -to nie ulega żadnej wątpliwości
2) zdarzały się przypadki kiedy KK ratował życie niektórym obywatelom polskiego państwa innej niż katolicka religii
3) nie da się ukryć,że miały miejsce zupełnie przypadkowe zdarzenia kiedy Ci co w sobotę świętują ponosili śmierć z ręki tych co w niedzielę nie tylko wielkanocną chodzą do kościoła.
4)prawdopodobnie tylko z powodu braku odpowiedniej ilości notariuszy Polacy trochę na skróty wchodzili w posiadanie majątku po swoich żydowskich sąsiadach.
5) międzynarodówki na pogrzebach partyjnych funkcjonariuszy śpiewano również a capella
6) zdarzały się przypadki kiedy wódkę pijano z butelki
7)niektórzy mówią, że i Jan Paweł miał chwile zwątpienia tuz przed święceniami, to czy można się dziwić,że prosta pol...,żydowska
dziewczyna...

Być może słabo znam polską kinematografię, ale proszę o przykład gdzie ten motyw był już obecny.
A jak dla mnie sama historia podana w mało dydaktyczno- patriotycznej poetyce i ze sporą dawką niezłej muzyki wywarła pozytywne wrażenie.
Co nie przeszkadza to w żadnej mierze temu , że artyści oddani jedynie słusznej polskiej sprawie nie wezmą tematu w swoje ręce i sprawią, że naród naszej pszennoburaczanej krainy podąży z dumnie podniesionym czołem do kin.

ocenił(a) film na 4
mikesz6

Powtórz jeszcze raz tę odpowiedź, tym razem do BartekKala1, bo do Bartka nie dotarła.

użytkownik usunięty
mikesz6

Tak się składa, że jestem licealistą, no ale proszę Cię, to nie ma nic do rzeczy. Chodziło mo ogólnie o temat eksterminacj Żydów, a nie o szczegóły czy sposób podania tego tematu. Niemniej jednak cieszę się że mamy prawo do odmiennych opinii.

mikesz6

Mikesz6, dobry komentarz, a na film się wybieram, bo grają go aktualnie w Rotterdamie.Pomiędzy czarnym i białaym stoi nuda i ogromnie ziewa.

mikesz6

zdaje się że ktoś tu jeszcze musi uzupełnić swoja wiedzę: a o nacjonalizacji powojennej słyszał?
PS zwątpienie wyjątkowo pojemne określenie skoro obejmuje zarówno egzystencjonalna niepewność jak i grzech wg katolickiego katechizmu

ocenił(a) film na 9

Jest to film wieloaspektowy, nie chodzi w nim tylko o kwestie żydowską, jest ona wręcz mało istotna. Ważny jest obraz dwóch kobiet , jednej kiedy to musi dokonywać wyborów i poznaje czym jest zycie, a drugiej ukazuje już schyłek życia, kiedy jest czas na rozliczenie się samemu ze sobą. To jest ważne i to sprawia że film ten jest tak wyjatkowy.

użytkownik usunięty
mmar_filmweb

Nie sposób się z Tobą nie zgodzić. Może miałem gorszy dzień oglądając Idę, muszę się zmierzyć z tym filmem raz jeszcze.

ocenił(a) film na 3

Błagam,nie rób tego,szkoda czasu na to gówno.

użytkownik usunięty
michnik6666

No niestety, Obejrzałem drugi raz po przeczytaniu, że to najdojrzalszy polski film ostatnich lat. Oceny nie zmieniaml, nadal uważam że to pretensjonalny,smętny film o niczym, ale coś czuję że jest szansa na Oscara wieksza niż kiedykolwiek...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones