Igła

(1981)

Eye of the Needle

0 0 FILM 6336
Igła (1981)
http://www.filmweb.pl/film/Ig%C5%82a-1981-6336/userRecommends
1 godz. 52 min.
ocena społeczności: dobry
7,5/10
2.448 głosów
 • 3173. w rankingu światowym
 • 880 osób chce zobaczyć ten film

Pracownik kolei będący niemieckim szpiegiem, uciekając przed brytyjskim wywiadem, trafia na niewielką wyspę zamieszkałą przez byłego pilota RAF i jego rodzinę.

Igła (1981)

obsada

(41) +
 • Donald Sutherland Donald Sutherland
  Faber
   
 • Kate Nelligan Kate Nelligan
  Lucy
   
 • Philip Martin Brown Philip Martin Brown
  Billy Parkin
   
 • Stephen MacKenna Stephen MacKenna
  Porucznik
   
 • Christopher Cazenove Christopher Cazenove
  David
   
 • George Belbin George Belbin
  Ojciec Lucy
   
 • Faith Brook Faith Brook
  Matka Lucy
   
 • Barbara Graley Barbara Graley
  Matka Davida
   
zobacz pełną obsadę

Trwa II wojna światowa. Henry Faber, nikomu nie rzucający się w oczy pracownik kolei, w rzeczywistości jest niemieckim szpiegiem znanym jako Die Nadel (Igła), który mieszka od kilku lat w Anglii. Wykonuje tam różne zlecenia dla wywiadu, m.in. zajmuje się fotografowaniem obiektów, które potem są bombardowane. Pewnego dnia dostaje zadanie - ma udać się na teren obozu wojskowego wroga i sfotografować zbierające się tam siły. Gdy dociera na miejsce, odkrywa, że cały obóz jest tylko atrapą, samoloty - wrakami, a czołgi zrobione z tektury. Zbiera więc dowody na to, że spodziewany atak nastąpi w innym miejscu. Teraz musi jak najszybciej skontaktować się z niemiecką łodzią podwodną, która będzie na niego czekać przy północno - wschodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii. Lecz wywiad brytyjski wpada na jego trop, kiedy usiłował przesłać zdjęcia do Niemiec. Anglicy wiedzą, co stanie się, kiedy Igła dostarczy Niemcom negatywy - ich misternie przygotowywany plan zmylenia wroga wyjdzie na jaw, a cała operacja nie uda się. Muszą za wszelką cenę złapać szpiega, a jest on bardzo inteligentny i przewiduje ich posunięcia. Na dodatek ma nad nimi sporą przewagę w czasie. Faber dociera do wybrzeża, jednak próbując dopłynąć kutrem na miejsce spotkania, natrafia na ogromny sztorm. Cudem uchodzi z życiem i rozbija się na malutkiej Wyspie Wiatrów, którą zamieszkują tylko cztery osoby. Wśród nich jest stary pasterz oraz para z małym dzieckiem - Lucy i David Rose. Małżeństwo nie jest szczęśliwe - w dniu ślubu ulegli wypadkowi, w którym David - pilot RAF-u - stracił władzę w nogach. Po tym zdarzeniu stał się zgorzkniały i niemiły dla Lucy, która jednak została przy nim ze względu na synka. Rose`owie dają schronienie Faberowi, który musi poczekać na wyspie kilka dni, aż minie sztorm. Faber wdaje się w romans z Lucy i po raz pierwszy zaczyna zdawać sobie sprawę, że bycie szpiegiem pozbawiło go normalnego życia. Tymczasem Anglicy już odkrywają, gdzie jest, muszą tylko poczekać na koniec sztormu. A na wyspie dochodzi to tragicznych zdarzeń - Faber zabija Davida i pasterza, którzy mogli go zdemaskować, chce jednak oszczędzić Lucy. Niestety kobieta odkrywa, kim jest czarujący rozbitek. Pogoda się poprawia i Anglicy wreszcie mogą dostać się na wyspę, ale też na Igłę czeka już łódź podwodna... kto okaże się szybszy?

pozostałe informacje

muzyka:
Miklós Rózsa
zdjęcia:
Alan Hume
na podstawie:
Ken Follett "Igła" (powieść)
studio:
 • Kings Road Entertainment
inne tytuły:
(więcej...)
 • Zdjęcie kręcono w Oban i na wyspie Mull (Szkocja, Wielka Brytania) oraz Yateley, Shepperton i Twickenham (Anglia, Wielka Brytania).
 • Motocykl należący do głównego bohatera to angielski Velocette.
 • Mimo tego, co widzimy w filmie, helikopterów nie używano do celów militarnych aż do lat pięćdziesiątych (akcja dzieje się w 1944 roku).

dyskusja

(16 tematów)
tytułautorpostyostatnio pisał

główna bohaterka

Uwaga Spoiler! Ten temat może zawierać treści zdradzające fabułę.
2

Świetny film szpiegowski.

I najlepszy Donalda Sutherlanda.
0
 

Szkoda, że Faber i Lucy nie zdecydowali się ułożyć sobie życia razem.  

Uwaga Spoiler! Ten temat może zawierać treści zdradzające fabułę.
yadin yadin
ocena: 8
8

Opis filmu = totalny spoiler

Niewiem jak inni ale jak dla mnie to ten opis jest totalnym spoilerem. Recenzja w ktorej praktycznie wszystko jest ... czytaj dalej
4

Śmigłowiec

Śmigłowiec w czasie II Wojny Światowej? Cóż to za bzdura? Ogólnie film nawet niezły, choć taki trochę dziwny.
Piotrek4 Piotrek4
ocena: 6
21
Zobacz wiecej tematow

Dowiedz się więcej o