Igła (1981)

Eye of the Needle

Pracownik kolei będący niemieckim szpiegiem, uciekając przed brytyjskim wywiadem, trafia na niewielką wyspę zamieszkałą przez byłego pilota RAF i jego rodzinę.

pokaż:
 
Donald Sutherland Donald Sutherlandjako: Donald Sutherland Faber
Donald Sutherland jako Faber
Kate Nelligan Kate Nelliganjako: Kate Nelligan Lucy
Kate Nelligan jako Lucy
Philip Martin Brown Philip Martin Brownjako: Philip Martin Brown Billy Parkin
Stephen MacKenna Stephen MacKennajako: Stephen MacKenna Porucznik
Christopher Cazenove Christopher Cazenovejako: Christopher Cazenove David
$related.related George Belbinjako: George Belbin Ojciec Lucy
Faith Brook Faith Brookjako: Faith Brook Matka Lucy
$related.related Barbara Graleyjako: Barbara Graley Matka Davida
zobacz pełną obsadę

ocena aktorów w filmie

Donald Sutherland jako Faber
8,4 143 głosy
Kate Nelligan jako Lucy
Kate Nelligan jako Lucy
7,6 85 głosów
7,4 42 głosy
Bill Nighy
rola: Major Blenkinsop
6,8 33 głosy
Philip Martin Brown
rola: Billy Parkin
6,8 22 głosy

Trwa II wojna światowa. Henry Faber, nikomu nie rzucający się w oczy pracownik kolei, w rzeczywistości jest niemieckim szpiegiem znanym jako Die Nadel (Igła), który mieszka od kilku lat w Anglii. Wykonuje tam różne zlecenia dla wywiadu, m.in. zajmuje się fotografowaniem obiektów, które potem są bombardowane. Pewnego dnia dostaje zadanie - ma udać się na teren obozu wojskowego wroga i sfotografować zbierające się tam siły. Gdy dociera na miejsce, odkrywa, że cały obóz jest tylko atrapą, samoloty - wrakami, a czołgi zrobione z tektury. Zbiera więc dowody na to, że spodziewany atak nastąpi w innym miejscu. Teraz musi jak najszybciej skontaktować się z niemiecką łodzią podwodną, która będzie na niego czekać przy północno - wschodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii. Lecz wywiad brytyjski wpada na jego trop, kiedy usiłował przesłać zdjęcia do Niemiec. Anglicy wiedzą, co stanie się, kiedy Igła dostarczy Niemcom negatywy - ich misternie przygotowywany plan zmylenia wroga wyjdzie na jaw, a cała operacja nie uda się. Muszą za wszelką cenę złapać szpiega, a jest on bardzo inteligentny i przewiduje ich posunięcia. Na dodatek ma nad nimi sporą przewagę w czasie. Faber dociera do wybrzeża, jednak próbując dopłynąć kutrem na miejsce spotkania, natrafia na ogromny sztorm. Cudem uchodzi z życiem i rozbija się na malutkiej Wyspie Wiatrów, którą zamieszkują tylko cztery osoby. Wśród nich jest stary pasterz oraz para z małym dzieckiem - Lucy i David Rose. Małżeństwo nie jest szczęśliwe - w dniu ślubu ulegli wypadkowi, w którym David - pilot RAF-u - stracił władzę w nogach. Po tym zdarzeniu stał się zgorzkniały i niemiły dla Lucy, która jednak została przy nim ze względu na synka. Rose`owie dają schronienie Faberowi, który musi poczekać na wyspie kilka dni, aż minie sztorm. Faber wdaje się w romans z Lucy i po raz pierwszy zaczyna zdawać sobie sprawę, że bycie szpiegiem pozbawiło go normalnego życia. Tymczasem Anglicy już odkrywają, gdzie jest, muszą tylko poczekać na koniec sztormu. A na wyspie dochodzi to tragicznych zdarzeń - Faber zabija Davida i pasterza, którzy mogli go zdemaskować, chce jednak oszczędzić Lucy. Niestety kobieta odkrywa, kim jest czarujący rozbitek. Pogoda się poprawia i Anglicy wreszcie mogą dostać się na wyspę, ale też na Igłę czeka już łódź podwodna... kto okaże się szybszy?

recenzje użytkowników

Na razie nikt nie dodał recenzji tego filmu. Możesz być pierwszy! Dodaj swoją recenzję.

pozostałe informacje o filmie
Igła

muzyka:
zdjęcia:
na podstawie:
 
oceń twórców
boxoffice:
  • $17 583 634 w USA
studio:
  • Kings Road Entertainment
inne tytuły:
(więcej...)
  • Zdjęcie kręcono w Oban i na wyspie Mull (Szkocja, Wielka Brytania) oraz Yateley, Shepperton i Twickenham (Anglia, Wielka Brytania).
  • Motocykl należący do głównego bohatera to angielski Velocette.
  • Mimo tego, co widzimy w filmie, helikopterów nie używano do celów militarnych aż do lat pięćdziesiątych (akcja dzieje się w 1944 roku).
zobacz wszystkie tematy na forum

twórcy strony zobacz więcej

Cieszymy się, że Ty też masz łeb pełen filmów i chcesz podzielić się swoją wiedzą z innymi.
Niniejsza strona została utworzona dzięki takim jak Ty! Najwięcej treści dodali:

Dowiedz się więcej o