Igła

(1981)

Eye of the Needle

Pracownik kolei będący niemieckim szpiegiem, uciekając przed brytyjskim wywiadem, trafia na niewielką wyspę zamieszkałą przez byłego pilota RAF i jego rodzinę.

pokaż:
 
Donald Sutherland Donald Sutherlandjako:Faber
Kate Nelligan Kate Nelliganjako:Lucy
Philip Martin Brown Philip Martin Brownjako:Billy Parkin
Stephen MacKenna Stephen MacKennajako:Porucznik
Christopher Cazenove Christopher Cazenovejako:David
$related.related George Belbinjako:Ojciec Lucy
$related.related Faith Brookjako:Matka Lucy
$related.related Barbara Graleyjako:Matka Davida
zobacz pełną obsadę

ocena aktorów w filmie

Donald Sutherland
rola: Faber
9,3 13 głosów
Philip Martin Brown
rola: Billy Parkin
9,0 2 głosy
8,0 2 głosy
Kate Nelligan
rola: Lucy
7,8 4 głosy
Bill Nighy
rola: Major Blenkinsop
7,7 3 głosy

Trwa II wojna światowa. Henry Faber, nikomu nie rzucający się w oczy pracownik kolei, w rzeczywistości jest niemieckim szpiegiem znanym jako Die Nadel (Igła), który mieszka od kilku lat w Anglii. Wykonuje tam różne zlecenia dla wywiadu, m.in. zajmuje się fotografowaniem obiektów, które potem są bombardowane. Pewnego dnia dostaje zadanie - ma udać się na teren obozu wojskowego wroga i sfotografować zbierające się tam siły. Gdy dociera na miejsce, odkrywa, że cały obóz jest tylko atrapą, samoloty - wrakami, a czołgi zrobione z tektury. Zbiera więc dowody na to, że spodziewany atak nastąpi w innym miejscu. Teraz musi jak najszybciej skontaktować się z niemiecką łodzią podwodną, która będzie na niego czekać przy północno - wschodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii. Lecz wywiad brytyjski wpada na jego trop, kiedy usiłował przesłać zdjęcia do Niemiec. Anglicy wiedzą, co stanie się, kiedy Igła dostarczy Niemcom negatywy - ich misternie przygotowywany plan zmylenia wroga wyjdzie na jaw, a cała operacja nie uda się. Muszą za wszelką cenę złapać szpiega, a jest on bardzo inteligentny i przewiduje ich posunięcia. Na dodatek ma nad nimi sporą przewagę w czasie. Faber dociera do wybrzeża, jednak próbując dopłynąć kutrem na miejsce spotkania, natrafia na ogromny sztorm. Cudem uchodzi z życiem i rozbija się na malutkiej Wyspie Wiatrów, którą zamieszkują tylko cztery osoby. Wśród nich jest stary pasterz oraz para z małym dzieckiem - Lucy i David Rose. Małżeństwo nie jest szczęśliwe - w dniu ślubu ulegli wypadkowi, w którym David - pilot RAF-u - stracił władzę w nogach. Po tym zdarzeniu stał się zgorzkniały i niemiły dla Lucy, która jednak została przy nim ze względu na synka. Rose`owie dają schronienie Faberowi, który musi poczekać na wyspie kilka dni, aż minie sztorm. Faber wdaje się w romans z Lucy i po raz pierwszy zaczyna zdawać sobie sprawę, że bycie szpiegiem pozbawiło go normalnego życia. Tymczasem Anglicy już odkrywają, gdzie jest, muszą tylko poczekać na koniec sztormu. A na wyspie dochodzi to tragicznych zdarzeń - Faber zabija Davida i pasterza, którzy mogli go zdemaskować, chce jednak oszczędzić Lucy. Niestety kobieta odkrywa, kim jest czarujący rozbitek. Pogoda się poprawia i Anglicy wreszcie mogą dostać się na wyspę, ale też na Igłę czeka już łódź podwodna... kto okaże się szybszy?

pozostałe informacje

muzyka:
zdjęcia:
na podstawie:
 
oceń twórców
boxoffice:
  • $17 583 634 w USA
studio:
  • Kings Road Entertainment
inne tytuły:
(więcej...)
  • Zdjęcie kręcono w Oban i na wyspie Mull (Szkocja, Wielka Brytania) oraz Yateley, Shepperton i Twickenham (Anglia, Wielka Brytania).
  • Motocykl należący do głównego bohatera to angielski Velocette.
  • Mimo tego, co widzimy w filmie, helikopterów nie używano do celów militarnych aż do lat pięćdziesiątych (akcja dzieje się w 1944 roku).

forum (18)

zobacz wszystkie tematy na forum

Dowiedz się więcej o