PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=4313}

Jabłka Adama

Adams æbler
7,7 88 501
ocen
7,7 10 1 88501
7,2 18
ocen krytyków
Jabłka Adama
powrót do forum filmu Jabłka Adama

piosenka-klucz

ocenił(a) film na 9

Jednym z kluczy do zrozumienia całego filmu, moim zdaniem, jest piosenka Bee Gees-ów "How deep is your love?" z tym, że tutaj "love" należałoby, przy interpretacji, zastąpić słowem "faith". Głownie dotyczy to osoby pastora, którego załamanie w wierze(WŁAŚCIWIE NIE JEST TO ZAŁAMANIE, MYŚLĘ, ŻE BYŁ TO ZABIEG CELOWY, JAKBY PRZYCIŚNIĘCIE ADAMA DO ŚCIANY, SYTUACJA EKSTREMALNA(PASTOROWI ZOSTAJE 5 TYGODNI ŻYCIA), PODCZAS KTÓREJ TO UKAZUJE SIĘ NASZE PRAWDZIWE "JA"-> ADAM NOSI JEDNAK W SOBIE JAKIŚ PIERWIASTEK DOBRA, KTÓRY POTEM ZACZNIE SIĘ UZEWNĘTRZNIAĆ)ma służyć pokazaniu jedynie tego, jak brutalny, wyzuty z uczuć, samowolny, może stać się świat bez kogoś kto stoi na straży dobra, pilnuje porządku, MUSI BYĆ TO OSOBA GŁĘBOKO I NIEUGIĘCIE WIERZĄCA.

Może Ci mniej spostrzegawczy powinni obejrzeć film jeszcze raz, bo większość forumowiczów nie rozumie filmu....

Choć swoją drogą jest to też może film nie dla wszystkich, z uwagi na przewijający się przez cały obraz czarny humor, ja akurat uwielbiam:)

ocenił(a) film na 9
micha2996

nie mogę rozwiązać zagadki z kotem, dlaczego go również zastrzelili? czy ma to jakieś znaczenie metaforyczne? ma ktoś pomysł?

ocenił(a) film na 9
micha2996

zna ktoś może warte polecenia i podobne filmy-parabole?chodzi mi o kino inteligentne i zmuszające do myślenia, dodatkowo z czarnym humorem, jak tutaj?:)

ocenił(a) film na 9
micha2996

Przede wszystkim "Zieloni rzeźnicy" ; )
Francuskie "Delicatessen" oraz "Miasto zaginionych dzieci" także.

Co do kota -> może był on zamiast węża? ; >
A może po prostu zastrzelony miły kotek miał wywrzeć wrażenie tak na widzu jak i samym Adamie - bezmyślne działanie, które zamurowało samego wyznawcę A.H.? Nie wspominając o reakcji Ivana - a raczej jej braku. W tym filmie uwielbiam komizm sytuacyjny. Czysty czarny humor : )

ocenił(a) film na 9
Renholder

wielkie dzięki! :>

Renholder

Co do kota, należy cofnąć się do początku sceny. Kot nie potrafił poradzić sobie z ptakami - szatanem. Jest więc trochę synonimem bezsilności wobec zła, a może nawet więcej - sprzymierzeńca zła. I dlatego został zastrzelony.

micha2996

Tak, piosenka jest fantastycznie dobrana i nawet nie zamieniałabym miłości na wiarę, miłość, wiara, zaufanie to w sumie trochę różne odcienie czegoś podobnego
podoba mi się Twój pomysł, że pastor się nie załamał a był to celowy zamysł :)

ocenił(a) film na 8
micha2996

Zgadzam się w 100%. Ta piosenka jest kluczem do zrozumienia tego filmu. Ale ja mam wrażenie, że chodzi o How deep is your love? God.
Ten pastor miał w sobie tak ogromną wiarę, że nawet uwierzył, że jego syn jest zdrowy. Bo wierzył w tą głęboką miłośc Boga. Film niezwykły.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones