PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=6528}
7,6 4 748
ocen
7,6 10 1 4748
7,6 14
ocen krytyków
Jak daleko stąd, jak blisko
powrót do forum filmu Jak daleko stąd, jak blisko

"- GDZIE PANU TAK SPIESZNO
- PRZED SIEBIE"


"Żyjemy w wieku ideologii i kryzysu ideologii"


"- Spora część życia składa się ze wstydu
- To twoje życie składa się ze wstydu i ... moje"


"Nas męczy potrzeba bilansu, my się ciągle podsumowujemy, tylko nic nie wychodzi"


"Komplikacja jest matką prostoty"

"Strzela się tylko do ptaków na wolności"


" - Bóg to już za mało
- Do czego synku?
- Żeby dalej żyć"


"Potem najgorsze lata będziesz wspominać, jak najlepsze"

ocenił(a) film na 10
AutorAutor

- Bóg to już za mało
- Do czego synku?
- Żeby dalej żyć"
Dokładnie, Konwicki to mesjasz:)

ocenił(a) film na 10
Przypalowiec

Mam 44 lata dla Polaka to liczba magiczna , innym nie bede tlumaczyl.

AutorAutor

Dokładnie, za sam film chciałem wystawić ocenę 8, ale ze względu na genialne dialogi daję 9:)

ocenił(a) film na 10
Pontiac

Zgadzam się, niezwykłe arcydzieło polskiego kina

ocenił(a) film na 10
AutorAutor

" Nigdy się już nie zobaczymy. Bo świat jest mały dla młodych. Potem staje się coraz większy i większy. Pagórki olbrzymieją, jesienie wloką się bez końca, małe lęki stają się wielkimi strachami. "

ocenił(a) film na 10
Maargo

dokładnie ten sam tekst z filmu zapadł mi w pamięć

ocenił(a) film na 7
Maargo

Mam inne odczucia - że świat jest duży dla młodych a czas z wiekiem płynie coraz szybciej...

ocenił(a) film na 9
czubajka_filmweb

ale tu nie ma mowy o czasie tylko o "jesieniach" a jesień to specyficzna pora roku, poraz "życia człowieka"

ocenił(a) film na 10
Maargo

piękny cytat i piękna scena. Kiedy ją oglądałam myślałam o wyjeździe mego brata do Australii. Oby nie było, jak w filmie...

AutorAutor

Po wczorajszym seansie mam wrażenie, że te dialogi nie broniły się w ustach aktorów, że lepiej im tu - na "papierze".

sim0nus

Też odniosłam wrażenie, że dialogi nie bronią się w ustach aktorów. Poza tym scena, w której do głównego bohatera przychodzi z zaświatów przyjaciel z dzieciństwa, wydała mi się strasznie komiczna, co na pewno nie było zamysłem reżysera.
Ode mnie 6/10.

ocenił(a) film na 9
ewa22

Dialogi nie bronią się w ustach aktorów?! Przecież oni wypowiadają je genialnie! Co wy chcecie? To kino poetyckie, tak miało być. Gdybym miał narzekać to na drugą połowę i ciągle biegających wokół partyzantów. To nużyło.

Jeden z wielu wybitnych tekstów:

"Więc naszła mnie chęć w początkach ostatniego lata, żeby wyruszyć jakoś w przeszłość, która jest właściwie przyszłością. Żeby idąc przed siebie, a jakby wstecz, spotkać jeszcze raz tych których już nigdy nie spotkam, a również tych, których nigdy nie spotkałem."

ocenił(a) film na 8
AutorAutor

"- Spora część życia składa się ze wstydu. Reszta z wyrzutów sumienia."

ocenił(a) film na 8
AutorAutor

"Nigdy się już nie zobaczymy, bo świat jest mały tylko dla młodych. Potem staje się coraz większy i większy. Pagórki olbrzymieją, jesienie wloką się bez końca, małe lęki stają się wielkimi strachami."

"To jest całe nasze miasto. Wielokrotnie okupowane przez obcych, torturowane, zrównane z ziemią, czasem w środku Europy, kiedy indziej wschodnioeuropejskie..."

"Świat usiłuje zrozumieć tylko tych, którzy budują bomby wodorowe. Świat kocha siłę."

"Żyjemy, ojcze, w czasach wielkiego kryzysu. Giną lasy, umierają rzeki, wysychają morza, ludzie odwiedzają księżyc, ludzie przekroczyli próg nieba, zstąpili na tamten świat."

"- Życzę ci, żebyś był szczęśliwy.
- To już za późno."

"Ja naprawdę lubię milicję (...) Ktoś musi przecież pilnować porządku, ogólnego sensu, logiki społecznej. To jest, panie, poświęcenie. W każdym środowisku może się trafić ujemna jednostka, ale w całości milicja jest w porządku." ;)

"Dziś skończyłem 44 lata. Dla Polaka to magiczna cyfra. A kto nie wie, to mu nie będę wyjaśniał. Może to nieskończoność (...) Nie, początek nieskończoności. A może to tylko tyle, co 33?"

"Żyjemy w wieku ideologii i kryzysu ideologii (...) Tak piszą popularne tygodniki."

"Spora część życia składa się ze wstydu. Reszta z wyrzutów sumienia."

"- Czy trzeba wierzyć żeby żyć?
- Tak zawsze było.
- Nieprawda. Były epoki wiary i niewiary, potem epoki nowej wiary i nowej niewiary."

"Nas męczy potrzeba bilansu. My się ciągle podsumowujemy (...) i nie możemy się podsumować. Nic nie wychodzi, nie ma sumy. Jest tylko puste miejsce, gdzie powinna być suma."

"- Bóg to już za mało.
- Do czego synku?
- Żeby dalej żyć."

użytkownik usunięty
magmos

- Czy trzeba wierzyć żeby żyć?
- Tak zawsze było.
- Nieprawda. Były epoki wiary i niewiary, potem epoki nowej wiary i nowej niewiary.

Istotnie, ten mną ruszył :)

ocenił(a) film na 8
AutorAutor

I jeszcze jeden, świeżynka robotnicza

"Praca, praca to nasz narkotyk. Porzucamy ją wieczorem, żeby następnego dnia rano znów do niej wrócić. I tak w kółko, cały czas.

Kiedyś praca była cięższa, mówicie. Otóż nie, wysiłek wciąż jest ten sam, zmienia się tylko sens pracy."

ocenił(a) film na 7
AutorAutor

Nie ma co, Kownicki wielkim literatem był. Aż się przypomina, jak dowcipnie, ale też proroczo mówił pod koniec życia, dlaczego nie napisze kolejnej książki: "Napiszę, jak już wszyscy inni napiszą swoje książki". I wielkim filmowcem też był, a Cybulski, Holoubek i Łapicki byli jego prorokami. Ja jego filmy zawsze muszę brać na dwa razy. Za pierwszym razem oglądam, podoba mi się, ale potem oglądam drugi raz za jakiś czas i podoba mi się jeszcze bardziej. Teraz jeszcze mam pod ręką książkę z jego nowelami filmowymi/scenariuszami i czytam sobie wokół oglądania danego filmu.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones