PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=108548}

Jak we śnie

La science des rêves
7,3 13 745
ocen
7,3 10 1 13745
7,1 8
ocen krytyków
Jak we śnie
powrót do forum filmu Jak we śnie

Schizofrenia

ocenił(a) film na 10

Film bardzo mi się podobał, ale wbrew opiniom niektórych ludzi nie uznałem go za marzycielski ani pozytywny. Moim zdaniem jest w nim wiele cierpienia, a główny bohater ma wiele cech schizofrenicznych. W pewnym sensie jest to obraz życia schizofrenika oczyma schizofrenika. Przecież w filmie nie ma szczęścia, nawet nie kończy się dobrze - jest cierpienie, ciągłe zawody, szaleństwo, na początku urocze, potem coraz bardziej dokuczliwe. Bohater nie jest szczęśliwy. Jego rzeczywistość miesza się ze snem, fragmenty życia i snu przenikają się nawzajem, tworząc całość, która jest koszmarem. Film mnie zaniepokoił. Nawet bardzo. Ale polecam.

Seans

Masz rację. Mnie zaniepokoiła scena, kiedy Stephan oświadcza się Stephanie, myśląc, że jest we śnie. Manipulowanie snami zgubiło głównego bohatera i doprowadziło ostatecznie do schizofrenii. Ci, którzy nie odkryli tego sedna filmu, nie zrozumieli go wcale. Film godny polecenia.

marstas09

Nie odróżnia rzeczywistości, ponieważ śni nieustannie o tych samych osobach. Dopiero one (w przypadku Stephani) uświadamiają go.

marstas09

[spoiler]
Miałam wrażenie, że oświadczył się sądząc, że to sen, bo na jawie nie odważyłby się tego zrobić...w końcu powtażał swoje pytanie kilka razy w różny sposób, np pytając czy za niego wyjdzie jak skończy 70 lat, bo wtedy nie ma nic do stracenia. Wzruszająca była scena kiedy chciał zerwać znajomość, bo wyobraził sobie, że ona znajdzie kogoś innego/lepszego.

ocenił(a) film na 8
Seans

[SPOILER]
Jak to nie ma dobrego zakończenia? W ostatnim ujęciu "animowanym" wbiegają na tym szmacianym koniku na pokład łódki z żaglami z drzew i odpływają razem po wodzie z celofanu. Ja to odczytałem jako zakończenie optymistyczne -> przełamali swoje lęki i zostali parą.
[SPOILER]



W reszcie opinii jak najbardziej mogę się zgodzić. To wesoły film, choć jeśli spojrzeć na niego głębiej, to widać jak wielkie problemy miał ze swoim życiem bohater. Brawo dla twórców, że przekazali nam to w sposób tak lekki. Analogia do schizofrenii jak najbardziej trafna, choć ciężko zawyrokować, czy miał ją naprawdę, czy to podobnie objawiający się stan duszy wiecznego marzyciela.
Polecam ten wyjątkowy obraz
8/10

ocenił(a) film na 8
Muszrom

[SPOILER]
choć po przeczytaniu paru innych wątków pod tym filmem muszę przyznać, że być może ta cała animowana fantazja na końcu to była tylko kolejna senna wizja bohatera, który po raz kolejny uciekł od rzeczywistości, w ten sposób wizualizując sobie swoje pragnienie bycia z sąsiadką.wszak leżał na łóżku, i poprosił o pogłaskanie, a ona to zrobiła (nie pamiętam tego, ale wierzę). mógł znowu zasnąć i śnić swoje marzenie.
ciężko mi się zdecydować, ale chyba jednak się pomyliłem i końcówka nie była pozytywna :)
będzie trzeba kiedyś obejrzeć jeszcze raz.
[SPOILER]

ocenił(a) film na 5
Muszrom

Nie była pozytywna. Stephan śnił. Tak mi się przynajmniej zdaje.. Osobiście uważam film za świetny, ale raziło mnie to ,że Gondry zżynał bardzo z pomysłów ,których użył do teledysku knives out Radiohead....

luckynarc

Właśnie obejrzałam ten teledysk i jestem w szoku!
On na pewno został nakręcony przed filmem? ;)

ocenił(a) film na 5
ntx

Tak, utwór " Knives Out " pochodzi z płyty " Amnesiac " wydanej w 2001 roku.

ocenił(a) film na 8
Seans

Nie no. Weź może poczytaj jakieś książki medyczne. Zapoznaj się z przypadkami chorych na schizofrenię.

ocenił(a) film na 10
Seans

Ten film nie jest nawet smutny. On jest... po prostu wszędzie wokół...
W niezliczonej ilości scen widziałam swoją rzeczywistość...

użytkownik usunięty
Seans

Dramat przeżywającego może być jednocześnie komedia dla widza . Life is brutal :

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones