PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=118656}
4,6 16 497
ocen
4,6 10 1 16497
3,2 4
oceny krytyków
Janosik. Prawdziwa historia
powrót do forum filmu Janosik. Prawdziwa historia

Staram się zrozumieć, że ktoś chciał przedstawić historię Janosika na serio i nie widzę w tym nic złego, ale sposób w jaki to zrobiono jest tak absurdalny, że nawet nie wiem od czego zacząć...

Po pierwsze czy naprawdę dla polskich twórców zrobienie filmu na poważnie musi się równać ze stworzeniem tytułu tak szarego i smutnego, że nawet mój kot płacze? Nie trzeba być wielkim znawcą kina żeby dostrzec, że dotyczy to większości polskich filmów.

Pamiętacie starego Janosika granego przez Perepeczko? Była to historia luźno bazująca na życiu Janosika, ale wieszanie na haku ludzi i tak poruszyło (i porusza do dziś). Tutaj jest to wszystko tak smętne i szare, że w depresję można popaść, a jednocześnie nie ma niczego dramatycznego. Stary Janosik był kierowany dosłownie do każdego, ten jest podobno do trochę dojrzalszej publiki i trochę nie rozumiem dlaczego.

W ogóle dlaczego film już na starcie stara się mnie utwierdzić w przekonaniu, że oglądam coś prawdziwego? Zwykle jeżeli coś ma w podtytule takie zbitki wyrazowe, jak "prawdziwa historia" bądź słowo "fajne" to jest w ponad 70% odwrotnie. Oszczędzę już analizowanie ile prawdy w tym filmie rzeczywiście jest.

Film ten jakimś cudem jest piekielnie nudny, bo wbrew pozorom, jak powinien, nie skupia się na samym Janosiku. Paradoks polega na tym, że jest on w pewnym momencie tłem, bo z jakiegoś powodu nagle ma mnie obchodzić historia Turjagii granego przez Żebrowskiego. Jeszcze głupsze jest to, że kiedy wracamy do Janosika to okazuje się, że postać Turjagii jest o niebo ciekawsza. Może to jego historię powinniśmy obejrzeć? Trochę o Janosiku czytałem i w głowie mi się nie mieści, że można go przedstawić w tak nudny i nieciekawy sposób. Ponownie: mamy przecież mit Janosika w formie Perepeczki, gdzie można przedstawić tę postać ciekawie (nie jest ultra prawdziwa, ale to też da się spokojnie zrobić, aby nie wywołać u odbiorcy frustracji).

W ogóle czemu za ten film wzięła się Agnieszka Holland? Przepraszam, ale to po prostu do niej nie pasuje. Co tu robi Żebrowski? Zgubił się czy jak?

Nie jestem w stanie uwierzyć w to, że osoby, które traktują ten film serio mogą to robić po scenie, gdzie Żebrowski krzyczy: "gdzie jest jego siusiak?!" (mowa o synu Turjagii). Serio, powinien z tego powstać mem internetowy. Ile alkoholu będę potrzebował, aby to wymazać z pamięci? Poważne i prawdziwe życie Janosika proszę państwa!

Może i aktorsko nie jest źle, może i scenografia jest piękna, ale ten film jest po prostu obraźliwy dla genialnego serialu, dla postaci rozbójnika i dla mojego dzieciństwa. Powstał tylko po to, aby zarobić pieniądze na znanej marce oferując dosłownie nic. Jeden z najgorszych filmów jakie widziałem stąd moja ocena.

Mortajmer66

Tu postawili na realizm.Tamten Janosik brał za dobre suple i używał odżywki do włosów. A życie właśnie jest takie smutne i depresyjne.Przez co ten film przypadł mi do gustu.

jezi86

Życie jest piękne..Smutne i depresyjne jest tylko wtedy gdy człowiek jest nieszczęśliwy. Natomiast w Janosiku Holland nawet zabawa, seks, wszystko wygląda smutno..

TomasT

Taki klimat był, nie każdemu to odpowiada.Pewnie jesteś optymista i t akie coś mocno cię przytłacza.

TomasT

Tak ogółem to ta produkcja najwierniej oddaje historię tej postaci. Choć w rzeczywistości to naprawdę był z niego kawał hooja. Tu aż tak go nie pokazali. Uważam że do tej pory jedynie ta produkcja może komuś przedstawić jakiś element życia tamtej postaci jeśli ktoś jest tym zainteresowany.

jezi86

Co do historii, to nie jest ona prawdziwa, to film fabularny i 90% historii jest wymyślona. Albo i więcej..Jak zauważyłeś Janosik nadal tu jest dobry, miły, nawet uprzejmy..Jak taki ktoś został harnasiem? Wszystko jest strasznie nierealne, a to niby ma być prawdziwa historia. Powinni pokazać Janosika jako świetnie wyszkolonego żołnierza, panienkarza, zabawowego chłopca i egoistę. No i że nie napadał bogatych..ale wszystkich kupców. No i do tego był politykiem i najemnikiem miejscowych możnych. Miał jednak pozytywne cechy: był inteligentny i jak na chłopskiego syna wykształcony. Stał się symbolem tego, że nawet chłop może dojść daleko . Stał się symbolem właśnie z powodu swojego pochodzenia oraz tego, że łatwo mu przychodziło rozdawanie łupów i chwalenie się swoim bogactwem;). Zwłaszcza ładnym dziewczynom.. Tego mi w tym filmie zabrakło. Dlatego prawdziwa historia od razu bym wykreślił z tytułu tego filmu. No i Janosik korzystał z życia, bawił się, gdzie to było w tym filmie? Janosik nie był typem osoby dążącej do samozagłady, z depresją..a tak został przedstawiony w tym filmie. I nie chodzi o to, że jestem optymistą (chociaż chciałbym być..:) ), ale o to, że świat tu został przedstawiony w przekłamany sposób, bo w życiu są i te dobre i te złe chwile. A tu była tylko depresja..główny bohater niczym się nie cieszył, ciągle smuta smuta i smuta..

TomasT

To jesteś widocznie jeszcze bardziej wymagający niż ja.
Może kiedyś powstanie taka produkcja.

Mortajmer66

Piszesz o "polskich twórcach".
Kogo masz na myśli ?

ocenił(a) film na 1
Mortajmer66

tak jak już napisałem, Górale to byli wolni ludzie, jak Indianie n.p., pojawiły się m.in. austriackie rody i chciały ich wygonić z gór, żeby uprawiać las, w niektórych miejscach, n.p. na Śląsku to się udało, stąd też Janosik, Ondraszek stali się bohaterami, herosami tak jakby. Holland nie przerobiła tematu i nakręciła to co nakręciła, kupę, za państwowe miliony.

użytkownik usunięty
antyliberpal

Jak zwykle, zresztą. Tym, przynajmniej, nikogo chyba nie zaskoczyła.

Mortajmer66

holland NIE pierwszy raz puściła gówno, dziwne że nie było w tym filmidle, żadnych antypolskich sentymentów, tak charakterystycznych dla tej lewaczki

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones