PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=98595}
6,8 685
ocen
6,8 10 1 685
5,7 3
oceny krytyków
Jidł mit'n fidł
powrót do forum filmu Jidł mit'n fidł

... i jestem zadowolona z wyboru!

Równocześnie leciał nieco młodszy film USA "List od nieznajomej" ale dokonałam właściwego wyboru. "Judeł..." mnie bardziej zaciekawił: film polski, nakręcony na krótko przed 2WW i to żydowski. Była więc okazja by przyjrzeć się innej kulturze, życiu jeszcze tak niedawno licznej społeczności w Polsce a równocześnie podziwiać zdjęcia polskiej wsi i Warszawy tuż przed wybuchem wojny.

Podczas oglądania nie opuszczał mnie jednak smutek, a raczej melancholia, oto oglądam obraz życia a więc: miłości, zabawy i trosk ówczesnych ludzi, dodam Żydów nieświadomych przyszłości na 3 lata przed tymi strasznymi wydarzeniami w historii naszych obu narodów, które jeszcze do tamtych czasów żyły tuż obok siebie dzieląc trudy dnia codziennego; te starsze kobiety, te matki z dziećmi na rękach, ci młodzi zakochani i te bawiące się dzieci... My już wiemy co miało się stać oni nie... zawsze oglądając filmy przedwojenne coś takiego mnie nachodzi ale tu tym bardziej...

Polecam tytułową piosenkę "Yidl Mitn Fidl" w wersji oryginalnej http://www.youtube.com/watch?v=XthFTDMiO2o
oraz J.Steczkowskiej http://www.youtube.com/watch?v=9sbq2LLclUE

DUŻY MINUS filmu- lektor, tłumaczący to co chce!!!!!!!!!! Nie wiem skąd takie podejście, czy brakowało pełnego tłumaczenia czy co tam jeszcze, tak czy owak np. podczas scen na targu, gdy bohaterka rozmawia z kobietami nic nie jest przetłumaczone! Już lepiej by było gdyby był tekst!

Mimo to film świetny! między 9 a 10/10, jednak to pierwsze z uwagi na powyższe.

Hmmm ciągle jestem w rozterce, a może 10/10???

777temida

Niestey nie można już posłuchać na YT oryginalnej wersjii ponieważ cyt. "Ten film jest już niedostępny z powodu roszczenia dotyczącego praw autorskich zgłoszonego przez użytkownika The National Center for Jewish Film."
Gdyby to był film nakręcony dość nie dawno- rozumiem, są producenci, akorzy itp. słowem ktoś kto chce zarobić na prawach autorskich a tak...? To tak jakby Egipcjanie zamknęli zwiedzanie piramid i zakazali umieszczania ich wizerunków na pamiątkach bez pieczątki typu "wyprodukowano przez egipskie narodowe centrum zabytków".
Uniemożliwia się dostęp do dziedzictwa kulturowego wszystkim zainteresowanym, w imię czego? Takie postępowanie zamiast chronić i promować kulturę żydowską zamyka ją na świat, działa to w obie strony, coś jak mur 'bezpieczeństwa" w Palestynie- odgradza Żydów od całej reszty? a może na odwrót?- zależy po której jesteś stronie...
Szkoda, wielka szkoda, samemu sobie szkodzić, czyżby ksenofobia zbolałego narodu...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones